Wzięli w niej udział: Poseł RP Kazimierz Gwiazdowski, Burmistrz Kolna Andrzej Duda prezes Klubu Sportowego Orzeł Kolno Piotr Sokołowski, członek zarządu i skarbnik klubu Mieczysław Śniadach oraz trener Sławomir Stanisławski.
O potrzebie modernizacji kolneńskiego obiektu przekonywał zgromadzonych Burmistrz Kolna Andrzej Duda. - Myślę, że to dobra informacja, że stadion, który bezwzględnie wymaga od wielu lat remontu zmieni swoje oblicze i będzie w całości zmodernizowany. Ten stadion nie był remontowany przez ponad 50 lat i bezsprzecznie wymaga zmian. Bieżnia jest jeszcze historyczna bo żużlowo-żwirowa. Pierwszy etap przebudowy obiektu został już wykonany, bo boisko boczne treningowe wykonaliśmy ze sztucznej trawy. To zapewni możliwość rozgrywek dla trampkarzy, juniorów i seniorów. Teraz czas na remont płyty głównej, bieżni, trybun i budynku – mówił burmistrz.
Modernizacja w drugim etapie zostanie podzielona na poszczególne zadania. Jako pierwszy przeprowadzony będzie remont płyty głównej, bieżni i zewnętrznego ogrodzenia. - Częściowe środki na ten cel otrzymaliśmy z Rządowego Funduszu Wsparcia Inwestycji Lokalnych w kwocie 650 tys., ale aplikujemy do Ministerstwa Sportu i tam wniosek składamy na dofinansowanie w wysokości 3 mln złotych. To generalnie pozwoli nam na przeprowadzenie kompleksowego remontu wraz z modernizacją wszystkich urządzeń. Kosztorysowo zadanie to opiewa na 6 mln złotych. To dla nas jest ogromna suma – informował włodarz Kolna.
- Mamy dużo chętnych do uprawiania sportu, zarówno lekkoatletycznego, ale przede wszystkim piłki nożnej. Mamy sekcje dziecięce, które naprawdę promują nasze miasto. Chętnych jest naprawdę dużo, bo na zajęcia uczęszcza ponad 100 dzieciaków we wszystkich kategoriach wiekowych. Ostatni sukces naszych najmłodszych zawodników to udział w jednej szesnastej finału Mistrzostw Polski. Bardzo się z tego cieszę i dlatego powinniśmy zapewnić, jako samorząd, warunki do tego, aby młodzież, dzieci i dorośli mieli gdzie uprawiać sport. Stadion jest, szczególnie myślę w tej dobie pandemii, takim obiektem, który zapewnia zarówno bezpieczeństwo, bo przecież to otwarty obiekt na świeżym powietrzu no i bezwzględnie jest potrzebny, bo mamy klub z ogromnymi tradycjami. Gramy w tej chwili w IV lidze, ale graliśmy też w III. Orzeł Kolno to klub z ponad 100-letnią tradycją. Na pewno w tym roku rozpoczniemy remont tego stadionu – podsumował Andrzej Duda.
Poseł RP Kazimierz Gwiazdowski, który od lat wspiera miasto Kolno w pozyskiwaniu finansów na inwestycje, przybliżył podczas konferencji propozycje rządowe przygotowane do wykorzystania na ten rok. - Szanowni Państwo Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w tym roku ogłosiło konkurs pn. „Sportowa Polska”. Na ten cel przeznaczono kwotę 250 mln złotych. Samorządy, stowarzyszenia, różnego rodzaju fundacje mogły składać wnioski inwestycyjne w okresie od 1 do 31 marca 2021 r. Są to środki, które myślę, że wystarczą na to, żebyśmy zrealizowali te pomysły, które zostały zgłoszone. Program ten cieszy się bardzo dużą popularnością. Obejmuje trzy grupy, na które można składać wnioski. Pierwsza grupa, to wnioski na średnie inwestycje sportowe, np. przy szkołach podstawowych. Druga - modernizacje i remonty stadionów, a trzecia to budowa nowych obiektów sportowych. Dofinansowanie wyniesie od 30 do 70%. Zależy to od zasobności gminy czyli od tak zwanego „Wskaźnika G”. Liczymy, że dzięki tym środkom uda się zrealizować w naszym województwie wiele inwestycji sportowych. Dotychczas nasze samorządy chętnie korzystały z tych środków i realizowanych jest dużo inwestycji sportowych na ternie naszego województwa. A myślę że również z tych środków skorzysta miasto Kolno, a konkretnie drużyna piłkarska Orzeł Kolno, bo ten stadion jest naprawdę zaniedbany. Mieszkańcy oczekują, że ta inwestycja będzie w najbliższym czasie zrealizowana. Myślę że dzięki środkom Ministerstwa Sportu, jak również środków pozyskanych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych uda się te inwestycje w ciągu 2 lat zrealizować. Będzie piękny stadion z nową infrastrukturą. Będzie on służył nie tylko piłkarzom, ale również lekkoatletom, bo to będzie stadion piłkarsko – lekkoatletyczny. Są możliwości powiązania właśnie tych projektów, tych środków finansowych, że można dostać na boiska piłkarskie i na boiska lekkoatletyczne. Myślę, że to będzie dobry montaż finansowy i uważam, że ten projekt uzyska dofinansowanie i przekona Ministerstwo Sportu, że warto zainwestować właśnie w ten obiekt – mówił Kazimierz Gwiazdowski.
Pokrótce historię klubu przypomniał zgromadzonym Piotr Sokołowski Prezes Orła Kolno.
- Klub nasz ma wieloletnią tradycję i niedługo będzie obchodził 100-lecie. Skupiamy się przede wszystkim na szkoleniu młodzieży. Jeśli chodzi o infrastrukturę, która w tej chwili tutaj jest, to treningi umożliwia nam jedynie sztuczne boisko. Mecze są również rozgrywane na sztucznym boisku. Wszystkie inne kluby posiadają boiska z naturalną murawą. Nasza murawa nie pozwala na to, żeby rozgrywać tutaj mecze, a tym bardziej trenować zawodników. Dlatego jesteśmy tutaj po stronie rady miasta i burmistrza, bo chcielibyśmy mieć normalne warunki do treningu.
Trener Sławomir Stanisławski, który ma w swojej karierze sportowej spore sukcesy, docenia starania kolneńskiego samorządu, by stadion miejski dalej modernizować.
- Klub ma bogatą historię i cieszę się bardzo, że my możemy tutaj wspólnie tę historię dalej pisać. Ja zaczynałem tutaj swoją przygodę z piłką. Tutaj rozpoczęły się moje pierwsze treningi, pierwszy kontakt z grą i pierwsza zabawa. Dzieci jest coraz więcej na zajęciach, coraz większe możliwości ten klub nam stwarza. Mam nadzieję, że przyszłość i to, co tutaj robią władze miasta i samorząd zwiększy jeszcze bardziej popularność piłki nożnej w tym mieście.
Głos zabrał też skarbik Orła Kolno Mieczysław Śniadach, który podziękował wszystkim za wsparcie.
- Głównym sponsorem naszego klubu jest oczywiście samorząd miejski. Dotuje zarówno drużynę seniorów, jak i drużyny młodzieżowe. Jak wspomniał trener, koordynator drużyn młodzieżowych, mamy w tej chwili tylko jedno boisko o sztucznej nawierzchni, gdzie trenują wszystkie zespoły. W związku z tym niezbędne jest poszerzenie bazy sportowej. Chodzi o to, żeby główna płyta nabrała wreszcie takich cech prawdziwego boiska do gry. My oprócz, oczywiście głównego sponsora jakim jest samorząd miejski, również mamy dotacje i duże wsparcie ze strony prywatnych sponsorów. Wszystkim zaangażowanym z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować.
Dofinansowanie w województwie podlaskim z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zdobyło 65 projektów na łączną kwotę 75 064 028,40 zł. Do podziału w całym kraju rząd przeznaczył blisko 1,65 mld. Głównym celem programu jest danie impulsu do dynamicznego rozwoju we wszystkich regionach Polski.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka