Aktualności

Kolneńskie samorządy popierają rządowy projekt kolei w regionie

zdjęcia artykułu 5
2019-04-17 12:39 | Opublikował: Tomasz Sobieski
16 kwietnia w Urzędzie Miasta Kolno Burmistrz Andrzej Duda i Wójt Gminy Kolno Józef Bogdan Wiśniewski oficjalnie poparli wypracowane z inicjatywy Wójta Gminy Łomża Piotra Kłysa stanowisko rządowego planu realizacji infrastruktury kolejowej w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego tzw. „10 szprych do lotniska”.

Zaproponowany przez Ministra Infrastruktury projekt rozbudowy sieci kolejowej przewiduje poprowadzenie jednej z linii w pobliżu Kolna. Będzie ona przebiegała od Warszawy przez Ostrołękę, Łomżę, Pisz aż do Giżycka.

Poparcie dla tej inicjatywy to szansa dla prawie 40 tysięcy mieszkańców powiatu kolneńskiego i całego regionu, który od lat pozostaje białą plamą na mapie połączeń kolejowych.

Przyjęta przez polski rząd w listopadzie 2017 roku koncepcja CPK wraz z rozbudową infrastruktury jest racjonalna i uzasadniona uważają włodarze Kolna i gminy. Decyzje popierające powstanie linii kolejowej wcześniej wypracowano na konwencie gmin Powiatu Łomżyńskiego.

W ocenie wójta Piotra Kłysa, który przyjechał do Kolna, to obiecująca inicjatywa, obok trasy szybkiego ruchu „Via Baltica”, otwierająca nowe możliwości dla Ziemi Łomżyńskiej i Kolneńskiej. Jego zdaniem samorządowcy powinni dać jasny sygnał z poparciem dla tego typu przedsięwzięć. Podpisane stanowisko zostanie przesłane do Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Infrastruktury.

Jednocześnie, jako przedstawiciele administracji samorządowej prosimy o jak najszybsze decyzje w sprawie wyznaczenia przebiegu planowanej do budowy nowej linii kolejowej, by móc uwzględniać ją w podejmowanych decyzjach administracyjnych planowania przestrzennego.

                                                                                      Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

logo
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdz na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl