Posiedzenie rozpoczęło się o godzinie 12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Kolno. Po przyjęciu protokołu z poprzedniej sesji podjęto uchwałę w sprawie zmian w budżecie miasta Kolno na 2018 r.
Głównym punktem obrad było uroczyste wręczenie kolneńskim gimnazjalistom zaświadczeń potwierdzających zdobycie tytułu laureata i finalisty w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych i Ogólnopolskim Konkursie „Myśli Jana Pawła II – Papieża Słowianina”. 26. sesja była okazją do złożenia gratulacji wszystkim uczniom, którzy swoją wiedzą wykraczają poza program szkolny, a ich intensywna praca pod okiem nauczycieli przynosi wymierne efekty. Honorowe dyplomy za zajęcie prestiżowych miejsc kolneńskiej młodzieży wręczył Burmistrz Miasta Andrzej Duda i przewodniczący Rady miasta Mieczysław Śniadach.
- Mamy 6 osób z gimnazjum, które uzyskały tytuł laureata lub finalisty w konkursach: matematycznym, chemicznym, historycznym, informatycznym, wiedzy pożarniczej i w konkursie ogólnopolskim o Janie Pawle II. - Dlatego chciałbym dzisiaj uroczyście tu, przed Radą Miasta Kolno, przed dyrektorami i rodzicami podziękować za waszą pracę. Podziękować wam za to, że wykorzystujecie swoje talenty i zdolności i przekuwacie je w niemały sukces – mówił Andrzej Duda.
- Chciałbym również podziękować nauczycielom, którzy was prowadzą. Bo tak naprawdę na sukces wpływa kilka czynników, czyli talent, nauczyciele, którzy z wami pracują i rodzice. Talent jest rzeczą niezależną od nas ale czy go wykorzystamy i w jaki sposób, to jest to już uwarunkowane od otoczenia. Jeżeli jest motywacja rodziny, szkoły i bardzo dobra współpraca nauczyciela z uczniem to wtedy osiąga się sukces. Jest mi niezmiernie miło, że mamy tylu laureatów. Mamy też osobę, która prestiżowe tytuły otrzymała w 5 dziedzinach: w czterech konkursach zdobyła miano laureata i w jednym finalisty. Przez swoją pracę, przez swoje zdolności promujecie nasze miasto. Gratuluję rodzicom takich zdolnych dzieci. Bo to niesamowita rzecz i wielka radość mieć takie dzieci, które osiągają takie sukcesy na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Życzę wam, żebyście swoje drogi pokierowali tak, aby w przyszłym dorosłym życiu te wasze talenty i wasza wiedza została należycie doceniona, wykorzystana i wynagradzana. Jesteśmy z Was dumni. Od samorządu miasta Kolno nagrody i stypendia, za waszą pracę, otrzymacie w czerwcu - tak jak zwykle na koniec roku szkolnego – dodał burmistrz.
Dyplomy na sesji Rady Miasta Kolno otrzymali:
Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kolnie
Ewelina Podchul z klasy III „a” - laureatka w wojewódzkim konkursie matematycznym, chemicznym, wiedzy pożarniczej, Ogólnopolskim Konkursie „Myśli Jana Pawła II – Papieża Słowianina” a także finalistka w wojewódzkim konkursie z Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej.
Karolina Tyszka z klasy III „a” - laureatka w konkursie historycznym.
Uczeń z klasy III „c” - laureat w konkursie informatycznym.
Michał Nowacki z klasy III „c” - laureat w konkursie informatycznym.
Aleksandra Pupek z klasy II „d” - finalistka w Ogólnopolskim Konkursie „Myśli Jana Pawła II – Papieża Słowianina”
Gabriela Sielawa z klasy III „b” - finalistka w Ogólnopolskim Konkursie „Myśli Jana Pawła II – Papieża Słowianina”
Na zakończenie sesji Przewodniczący Rady Miasta Kolno Mieczysław Śniadach odczytał zaproszenie na Powiatowe Obchody Dnia Strażaka, które odbędą się 4 maja (piątek) 2018 r. o godzinie 14:00 w Kolnie.
- zbiórka pododdziałów PSP i OSP z powiatu kolneńskiego o 12:45 przy kościele Św. Anny.
- msza święta o godzinie 13:00.
- uroczyste rozpoczęcie obchodów przed kościołem o godz. 14:00 (wręczenie odznak, awansów i medali).
- przekazanie PSP łodzi ratunkowej z wyposażeniem.
- występ Miejskiej Orkiestry Dętej w Kolnie z mażoretkami.
Burmistrz Andrzej Duda zaprosił natomiast wszystkich mieszkańców miasta i gości na uroczyste obchody 3 maja w Kolnie, które rozpoczną się mszą świętą w kościele Chrystusa Króla Wszechświata o godz. 11:00. Po mszy przemarsz z kościoła pod krzyż przy „Dębie Wolności”, gdzie odbędą się główne uroczystości. O 12:45 przemarsz ulicą M. Konopnickiej na cmentarz komunalny: złożenie kwiatów pod pomnikiem ,,Solidarności”, uroczystości na starym cmentarzu, modlitwa za poległych w obronie Ojczyzny, złożenie wieńców i zapalenie zniczy przez organizacje społeczne, zakłady pracy, szkoły i instytucje na grobie poległych pod Lemanem i grobie Nieznanego Żołnierza.
Po uroczystościach KOKiS zaprasza uczestników obchodów na Piknik Historyczny z udziałem grupy rekonstrukcyjnej. W programie pokazy strzeleckie, armatnie i szablowe. Strzelanie z łuku i fotobudka historyczna. Organizatorzy zapraszają też na poczęstunek i skosztowanie zupy węgierskiej i wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka