17 września 1939 roku Armia Czerwona, na mocy porozumienia Ribbentrop-Mołotow, wkroczyła na wschodnie ziemie Polski, co zapoczątkowało dramatyczny okres represji, deportacji i cierpień Polaków, zwłaszcza zesłańców Sybiru. W ramach lokalnych obchodów tych bolesnych wydarzeń, mieszkańcy, władze oraz przedstawiciele społeczności spotkali się na mszy świętej i uroczystościach, by upamiętnić ofiary agresji sowieckiej, oddając hołd żyjącym i zmarłym Sybirakom.
Obchody 85. rocznicy napaści ZSRS na Polskę oraz Światowego Dnia Sybiraka rozpoczęły się 16 września 2024 roku w Kolnie od uroczystej mszy świętej, którą odprawiono w intencji żyjących i zmarłych Sybiraków oraz ich rodzin. Nabożeństwo o godzinie 8:00 w kościele św. Anny koncelebrowali księża: Andrzej Waszczeniuk i Marcin Kaczyński. Uczestnicy wydarzenia – w tym przedstawiciele władz samorządowych miasta, gminy i powiatu, zesłańcy Sybiru, ich rodziny, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie, żołnierze, harcerze oraz mieszkańcy – oddali hołd tym, których los został naznaczony przez dramatyczne wydarzenia 17 września 1939 roku. Burmistrza Miasta Kolno reprezentował sekretarz Mirosław Bajorek.
Po zakończeniu mszy uczestnicy zgromadzili się pod pomnikiem Sybiraka „Wywiezionym na Wschód”, znajdującym się w pobliżu świątyni. Tam złożono wieńce, zapalono znicze i oddano cześć Polakom, którzy zginęli lub cierpieli w wyniku sowieckiej agresji. Był to moment pełen wzruszeń, symbolizujący jedność i wdzięczność wobec tych, którzy doświadczyli dramatu zesłania.
Kolejna część obchodów miała miejsce w budynku Starostwa Powiatowego w Kolnie, gdzie na Sybiraków i zaproszonych gości czekało uroczyste śniadanie. Wspólny posiłek był okazją do rozmów, wspomnień oraz wymiany doświadczeń na temat losów Polaków wywiezionych na Sybir. Atmosferę spotkania uświetnił występ artystyczny Julii Rydelek, uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego w Kolnie.
Obchody Światowego Dnia Sybiraka, zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Kolnie we współpracy ze Związkiem Sybiraków Koła Terenowego w Kolnie, były także okazją do wręczenia upominków Sybirakom. Prezenty zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe oraz właścicielkę Apteki „Panaceum”, Jadwigę Janochę. Organizatorzy wyrazili również wdzięczność Kołu Gospodyń Wiejskich z Niksowizny za pomoc w przygotowaniu uroczystego poczęstunku.
Obchody zakończyły się w atmosferze refleksji i wzruszeń, ale także z poczuciem odpowiedzialności za przekazanie przyszłym pokoleniom pamięci o tych, którzy przeszli przez piekło Sybiru. Na terenie powiatu kolneńskiego pozostało jeszcze około trzydziestu żyjących Sybiraków. To oni, mimo upływu lat, wciąż pielęgnują pamięć o swoich bolesnych doświadczeniach i walczą o to, aby ich historia nie została zapomniana.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka / UM Kolno