W dalszej części posiedzenia radni przyjęli następujące uchwały:
Plan stanowić będzie akt prawa miejscowego, określający zasady realizacji polityki przestrzennej, zastępując tym samym obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Ustalenia planu ogólnego będą wiążące zarówno dla planów miejscowych i dla decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Granica opracowania obejmie cały obszar administracyjny miasta Kolno.
W roku 2025 przypada rocznica Jubileuszu 600-lecia Nadania Praw Miejskich Kolnu opartych na prawie chełmińskim. Nadania dokonał książę mazowiecki Janusz I, zwany Starszym w dniu 30 czerwca 1425 roku. „Podjęcie działań upamiętniających rocznicę 600-lecia Miasta wpłynie korzystnie na umocnienie tożsamości lokalnej jego mieszkańców i zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń” – czytamy w uzasadnieniu uchwały. W ramach całorocznego obchodzenia jubileuszu władze Miasta Kolno planują wiele wydarzeń kulturalnych, historycznych i sportowych uświetniających tak ważną rocznicę.
Wszystkie inicjatywy wpłyną na wzrost uczestnictwa mieszkańców w odbiorze kultury, promocji miasta oraz zwiększą atrakcyjność naszego miasta na arenie lokalnej i ponadlokalnej.
Przyjęta uchwała upoważnia Burmistrza Miasta Kolno do powołania Komitetu Honorowego i Komitetu Organizacyjnego Uroczystych Obchodów 600-lecia Nadania Praw Miejskich Kolnu oraz wskazania wydarzeń i przedsięwzięć do uroczystego uczczenia tego wyjątkowego jubileuszu. Upoważnia też włodarza do ustanowienia logotypu 600-lecia Nadania Praw Miejskich Kolnu.
Wszystkie wydarzenia promocyjne i kulturalne zorganizowane w roku 2025 dla uczczenia 600-lecia nadania praw miejskich Kolnu objęte zostaną honorowym patronatem Burmistrza Miasta Kolno i Rady Miasta Kolno.
Kolneńscy radni nie wyrazili zgody na rozwiązanie stosunku pracy z Jarosławem Sekścińskim zatrudnionym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na stanowisku Kierownika Placówki Terenowej KRUS w Kolnie. Zwolnienie to efekt decyzji obecnego dyrektora placówki. Do Przewodniczącego Rady Miasta wpłynął wniosek od Dyrektora OR KRUS w Białymstoku o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z Jarosławem Sekścińskim pełniącym funkcję Kierownika Placówki Terenowej KRUS w Kolnie.
Przyczyną zwolnienia jest chęć poprawienia jakości pracy Placówki Terenowej. Brak konkretnych zarzutów do radnego i stwierdzenie, że pracodawca ma prawo do doboru pracowników rodzi sprzeciw wobec bezzasadnych działań.
- We wniosku argumentowano, że podjęcie przez KRUS działań zmierzających do poprawy jakości pracy na stanowisku kierownika placówki w Kolnie ma związek z wykonywaniem przez Jarosława Sekścińskiego mandatu radnego i jego nieobecnościami w pracy podczas udziału w Komisjach Rady Miasta i sesjach Rady Miasta. W związku z powyższym Rada Miasta Kolno nie wyraża zgody na rozwiązanie stosunku pracy z Radnym Jarosławem Sekścińskim zatrudnionym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na stanowisku Kierownika Placówki Terenowej KRUS w Kolnie – to wypracowane stanowisko kolneńskich samorządowców.
Gwarancje ochrony zatrudnienia radnego zawarte zostały w art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym: „2. Rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której jest członkiem. Rada gminy odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu”.
Głos podczas sesji zabrał też sam zainteresowany, który opowiedział o swojej sytuacji.
Rada Miasta Kolno wyraziła zgodę na zawarcie porozumienia międzygminnego pomiędzy Gminą Stawiski a Miastem Kolno, dotyczącego przyjęcia do realizacji zadania z zakresu pomocy społecznej, polegającego na zapewnieniu miejsc w Centrum Opiekuńczo Mieszkalnym w Sokołach oraz kierowania do niego, wymagających opieki, mieszkańców Miasta Kolno. Gmina Stawiski realizuje zadania z zakresu prowadzenia Centrum Opiekuńczo Mieszkalnego dla osób dorosłych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności świadcząc usługi zamieszkiwania w ramach pobytu dziennego lub całodobowego. Osoby kierowane do placówki z terenu miasta Kolno będą na podstawie decyzji administracyjnej poprzedzonej wnioskiem o skierowanie na pobyt całodobowy, składany do Centrum Usług Społecznych w Stawiskach. Ośrodek Pomocy Społecznej właściwy ze względu na miejsce zamieszkania Wnioskodawcy przeprowadza wywiad środowiskowy i kompletuje dokumenty niezbędne do wydania decyzji o skierowaniu i przekazuje do Centrum Usług Społecznych w Stawiskach.
Odpłatność za pobyt w ośrodkach wsparcia (z wyłączeniem schronisk dla osób bezdomnych i schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi) i mieszkaniach treningowych lub wspomaganych ustala się dla osób, których dochód przekracza kryterium dochodowe ustalone zgodnie z art. 8 ustawy o pomocy społecznej. Różnicę miedzy ustaloną opłatą ponoszoną przez osobę za pobyt w ośrodku wsparcia oraz mieszkaniu treningowym lub wspomaganym, a miesięcznym kosztem jej pobytu będzie ponosiło Miasto Kolno.
W dniu sesji przyjęto też sprawozdanie z działalności Straży Miejskiej w Kolnie za II kwartał 2024 r.
W sesji oprócz Burmistrza Kolna i radnych miejskich uczestniczyło kierownictwo Urzędu Miasta Kolno, dyrektorzy jednostek podległych miastu oraz przedstawiciele lokalnych mediów.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka / UM Kolno