W Kolnie uczczono pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego

zdjęcia artykułu 90
2024-08-02 12:52 | Opublikował: Roman Pomichowski
1 sierpnia, dźwięk syren, który wybrzmiał punktualnie o godz. 17.00, przypomniał mieszkańcom Kolna wydarzenia sprzed 80 lat. Właśnie tego dnia w 1944 roku rozpoczął się w Warszawie zryw powstańczy. Polscy patrioci stanęli do nierównej walki przeciwko okupantowi. W rocznicę Powstania Warszawskiego zgromadzeni przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza i pomordowanych pod Lemanem w 1920 r., na starym cmentarzu komunalnym w Kolnie minutą ciszy uczcili pamięć bohaterów. Odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego, pomodlono się za powstańców, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Hołd powstańcom warszawskim oddała delegacja reprezentująca Burmistrza Miasta Kolno: Sekretarz Miasta Kolno Mirosław Bajorek oraz Przewodniczący Rady Miasta Kolno Mariusz Rakowski. Obecni byli również przedstawiciele gminy Kolno, ułani ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie, członkowie Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Związek Piłsudczyków Towarzystwo Pamięci J. Piłsudskiego oddział w Małym Płocku, członkowie kolneńskiej „Solidarności”, Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy, kolneńscy harcerze, OSP w Kolnie, żołnierze z batalionu zmechanizowanego w Kolnie oraz mieszkańcy miasta.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. w godzinę „W” do walki w stolicy przystąpiło ok. 50 tys. powstańców. Planowany na kilka dni zryw trwał ponad dwa miesiące. W czasie zbrojnych zmagań w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy (ok. 500 tys.) wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.  Do niemieckiej niewoli poszło ponad 15 tys. powstańców, w tym 2 tys. kobiet. Wśród nich niemal całe dowództwo AK, z gen. Komorowskim, mianowanym przez prezydenta RP Władysława Raczkiewicza 30 września 1944 r. Naczelnym Wodzem.

- Gdy wspominamy Powstanie Warszawskie, nie sposób nie być pod wrażeniem odwagi walczących. Większość z nich to byli bardzo młodzi ludzie, którzy oddali swoje życie za wolność stolicy i całej Polski. Należy im się nasza wieczna wdzięczność. Przez 63 dni Powstańcy prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę o niepodległą Polskę, wolną od niemieckiej i sowieckiej okupacji. Dzięki ich poświęceniu, dziś możemy żyć w wolnym kraju – podkreślają przedstawiciele kolneńskiego samorządu.

Po uroczystościach na starym cmentarzu w Kolnie, przedstawiciele władz miasta Kolno, wojska, ułani ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie, członkowie Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz członkowie kolneńskiej „Solidarności” udali się na nowy cmentarz, aby tam oddać hołd Edwardowi Dąbkowskiemu, podporucznikowi Armii Krajowej i uczestnikowi Powstania Warszawskiego, walczącemu w zgrupowania „Chrobry II”.

Cześć i chwała bohaterskim Powstańcom Warszawy!

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl