W Kolnie oddano do użytku nową bazę terenową dla pracowników pogotowia ratunkowego

zdjęcia artykułu 34
2024-03-26 09:54 | Opublikował: Tomasz Sobieski
Nowoczesne garaże dla karetek i funkcjonalne pomieszczenia dla pracowników i do przechowywania sprzętu zyskali pracownicy kolneńskiej filii Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

W piątek (22 marca) oficjalnie otwarto nową bazę terenową jednostki. Budynek pogotowia został wybudowany na gruncie przekazanym nieodpłatnie przez samorząd miasta Kolno. Koszt przedsięwzięcia wyniósł blisko 5 mln zł. Połowa tej kwoty to środki pochodzące od samorządu województwa podlaskiego.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Łomży dysponuje 13 zespołami ratownictwa medycznego: 6 zespołów ratownictwa medycznego specjalistycznego i 7 ratownictwa medycznego podstawowego, które są rozmieszczone zgodnie z Wojewódzkim planem działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w województwie podlaskim. Jednostki terenowe (filie), oprócz Kolna, ulokowane są także w Grajewie, Zambrowie, Wysokiem Mazowieckiem oraz w Ciechanowcu i Stawiskach (podstacje). Placówka służy pomocą prawie 300 tys. mieszkańców subregionu łomżyńskiego. Zespoły ratownicze ze stacji w Kolnie do chorych z powiatu kolneńskiego wyjeżdżają średnio 10 razy na dobę.

- W karetce mamy praktycznie wszystko, żeby zabezpieczyć pacjenta. Żeby udzielić mu pomocy, tej najważniejszej, jak najszybszej, na miejscu, by go później przetransportować do szpitala w stabilnym stanie – mówi Piotr Nerko – ratownik medyczny.

Baza terenowa ma kluczowe znaczenie dla szybkiego reagowania i dotarcia do potrzebujących na czas. Dotychczas ratownicy dzielili pomieszczenia z inną instytucją w kolneńskim szpitalu. Było ciasno i niezbyt funkcjonalnie.

 - Od 1993 roku Zespół Ratownictwa Medycznego wynajmował pomieszczenia od Szpitala. Ale nasz sprzęt się rozwijał i rosły nasze potrzeby. Dlatego zdecydowaliśmy się na wybudowanie nowej siedziby w Kolnie. Nasi pracownicy będą teraz pracowali w bardziej komfortowych warunkach, ale przede wszystkim będzie to służyło mieszkańcom całego powiatu kolneńskiego. Bo dzięki temu, że karetki mają też odpowiednio przygotowane garaże, są od razu gotowe do wyjazdu. A bardzo dużo czasu zajmowało oczyszczanie ich ze śniegu czy odmrażanie, co wpływało na czas wyjazdu do pacjenta - podkreślała dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży, Ewelina Potaś. 

Dzięki nowoczesnej bazie ma być łatwiej i wygodniej.

- Mieliśmy bardzo ograniczoną przestrzeń, w której musieliśmy pomieścić się my,  nasz sprzęt i karetki. Ciężko było to wszystko jakoś tam spiąć – tłumaczy Teresa Krysiak - lekarz pogotowia ratunkowego.

- Jest to inwestycja nie tylko w infrastrukturę, ale też zdrowie po prostu tej lokalnej społeczności - dodaje Aneta Długozima, dyrektor Szpitala Ogólnego w Kolnie.

Podczas otwarcia filii Pogotowia, Miasto Kolno reprezentował Burmistrz Kolna Andrzej Duda i Radna Miasta Kolno, Irena Gołębiewska. Burmistrz podziękował dyrekcji i całemu zespołowi z Łomży za zaproszenie i za efektywną realizację inwestycji, która przyczyni się do poprawy warunków świadczenia pomocy medycznej w regionie.

- Dziękuję również lekarzom, ratownikom, którzy jeżdżą karetkami w naszym mieście. Cieszą się oni ogromnym zaufaniem społeczeństwa. W imieniu mieszkańców Kolna, rady miasta Kolna bardzo wam wszystkim serdecznie dziękuję, bo wiemy, że nie jest to łatwa praca, a ratujecie wiele istnień ludzkich.

Burmistrz podczas uroczystości podziękował również radzie miasta Kolno, za wspólną decyzję przekazania gruntów pod budowę bazy pogotowia w Kolnie.

- Decyzja o przekazaniu gruntów pod budowę nowej placówki pogotowia nie była tyko moja, ale również radnych miasta, za co jeszcze raz chciałbym im podziękować – podkreśla burmistrz. - Bardzo się cieszę, że powstał ten budynek, że warunki do pracy dla lekarzy, ratowników będą teraz bardzo dobre. Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w tę inwestycję.    

Działki nr 1898/5 i nr 1899 o łącznej pow. 0.2013 ha położone w Kolnie przy ulicy Sienkiewicza zostały przekazane w formie darowizny na rzecz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łomży, aktem notarialnym z dnia 9 grudnia 2021 r., z przeznaczeniem na cel publiczny związany z ochroną zdrowia, budową budynku Filii w Kolnie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łomży wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w celu świadczenia usług związanych z ochroną zdrowia.

Podczas oficjalnego otwarcia nowej siedziby pogotowia, Burmistrz przekazał od całego samorządu Miasta Kolno prezent dla pracowników placówki.

W uroczystości otwarcia uczestniczyli m.in.: Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Marek Olbryś, Wicewojewoda Podlaski Ewa Kulikowska, w imieniu przewodniczącego sejmiku woj. podlaskiego p. Bogusława Dębskiego, Adam Wojciech Sekściński, Burmistrz Kolna, Andrzej Duda, Starosta Kolneński, Tadeusz Klama, samorządowcy z województwa podlaskiego, powiatu kolneńskiego i  łomżyńskiego oraz dyrekcja i pracownicy Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży.

Opracowanie i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl