W Szkole Podstawowej nr 2 w Kolnie przy ul. Szkolnej 8 w godz. 10-14.30 personel medyczny przeprowadzi bezpłatne badanie krwi u dzieci, których rodzice czy opiekunowie wcześniej wyrazili formalną zgodę. Kolno to drugi oficjalny przystanek w ramach realizacji „Prewencyjnego badania populacyjnego wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1 u dzieci w okresie bezobjawowym w województwie podlaskim”. Nowatorskie badania dedykowane są dla dzieci w wieku od 1- 9 lat i obejmą w Kolnie około 300 osób. Dziecko nie musi być na czczo.
Badanie polega na pobraniu krwi żylnej - 4,9 ml krwi u dzieci powyżej 5. roku życia lub 2,7 ml poniżej 5. roku życia. Następnie zamrożone próbki będą poddawane ilościowej ocenie występowania przeciwciał przeciw wyspom beta trzustkowym. Jeśli test będzie pozytywny, kolejno sprawdzone pozostaną poszczególne typy przeciwciał charakterystycznych dla cukrzycy typu 1. Jeśli jedno w wysokim mianie lub dwa oraz więcej przeciwciał okaże się dodatnich, to w przeciągu 10-15 lat u takiego dziecka może się z dużym prawdopodobieństwem rozwinąć cukrzyca.
- Naszym badaniem wczesnego wykrywania cukrzycy w fazie bezobjawowej chcemy objąć praktycznie wszystkie dzieci na Podlasiu. To 50 tys. maluchów, więc wyzwanie jest bardzo duże. W oparciu o wstępne wyniki badań możliwe będzie też powiększenie grupy badanej o dzieci starsze do 18. roku życia. Wstępnie zakładamy, że badania będziemy wykonywać do końca 2026 roku - przekazuje w informacji prasowej profesor Bossowski.
Rodzice czy opiekunowie dzieci zagrożonych chorobą, po około 4 tygodniach od badania, otrzymają wynik. Młodzi pacjenci zostaną objęci opieką Poradni Diabetologicznej, z pełną edukacją, dodatkowymi badaniami, wizytami kontrolnymi oraz w razie potrzeby opieką Poradni Psychologicznej (to działanie będzie kierowane również do rodziców czy opiekunów).
* W ostatnich 20 latach obserwujemy ok. 300-procentowy wzrost liczby zachorowań na cukrzycę typu 1- szczególnie u dzieci najmłodszych
* Badaniem wczesnego wykrywania cukrzycy w fazie bezobjawowej chcemy objąć wszystkie dzieci na Podlasiu
* Wyniki badania mogą zdecydowanie przyczynić się nie tylko do lepszego poznania patogenezy cukrzycy typu 1 oraz regulacji procesu immunologicznego z nią związanego, ale także stwarzają nowe możliwości diagnostyczne, prognostyczne i terapeutyczne.
Więcej informacji dotyczących prewencyjnych badań przesiewowych w kierunku cukrzycy typu 1 u dzieci w województwie podlaski i nowatorskich badaniach w załączniku poniżej.
Informacje dodatkowe pod numerami tel.
+48 85 74 50 732
+48 85 686 53 86
+48 85 74 50 516,
lub: wyprzedzmy.cukrzyce.typu1@umb.edu.pl
Szczegóły projektu:
Opracowanie: Andrzej Konopka /UM Kolno