Święto miejskie związane z legendarnym żeglarzem rozpoczęło się o godzinie 16:00. Przelotne opady w tym dniu nie przeszkodziły mieszkańcom Kolna i przybyłym na festyn gościom w zabawie do późnych, wieczornych godzin.
Jako pierwsza przed publicznością wystąpiła dziecięca grupa wokalna z KOKiS-u, a po nich działający również w Ośrodku zespół „Zumbiacy”. Mali tancerze, wspólnie ze swoją instruktorką, przed sceną wykonali przygotowane na tę okazję energetyczne chorografie, nagrodzone dużymi brawami. Po pokazach tanecznych Burmistrz Kolna Andrzej Duda zaprosił na scenę gościa honorowego, wicepremiera Jacka Sasina i towarzyszącego mu Michała Wiśniewskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Posła RP Kazimierza Gwiazdowskiego, Marka Olbrysia, Wicemarszałka Województwa Podlaskiego, Tadeusza Klamę, Starostę Kolneńskiego i Wicestarostę Karola Pieloszczyka, przedstawicieli z gmin powiatu kolneńskiego. Wicepremier wręczył lokalnym samorządowcom symboliczne czeki na kwotę 15 mln zł. Pieniądze pochodzące z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych pozwolą na zrealizowanie kolejnych inwestycji w regionie, w gminach popegeerowskich. Otrzymane dofinansowanie, z minimalnym wkładem własnym beneficjentów, przeznaczone będzie na remonty dróg i odbudowę zniszczonych budynków.
Jednym z priorytetów obecnego rządu jest równomierny rozwój całej Polski zaznaczał podczas spotkania Jacek Sasin.
– Chodzi o to, żeby Polacy, niezależnie od tego, gdzie żyją, gdzie mieszkają, czuli się Polakami tej samej kategorii, żeby czuli, że rząd o nich dba. Te słabiej rozwinięte regiony to przede wszystkim wschodnia Polska, to Podkarpacie, to Lubelskie, to również województwo podlaskie – mówił wicepremier.
Dzięki programom inwestycyjnym realizowanym w ramach Polskiego Ładu, m. in. poprzez Program Inwestycji Strategicznych, a wcześniej Program Inwestycji Lokalnych, obejmujący wsparcie budowy i odbudowy dróg samorządowych, do województwa podlaskiego trafiła w ostatnim czasie niebagatelna kwota 4,5 mld złotych. Dodatkowe przekazane środki to ponad 2,5 mld w ramach tarcz antykryzysowych dla samorządów z regionu i drobnych przedsiębiorców.
Ostatnie lata w Polsce i na świecie naznaczone są przełomowymi wydarzeniami przypominał zgromadzonym wicepremier. – Wydawało się nam jeszcze niedawno, że trudne czasy są już za nami. Był to okres epidemii, ale po nim przyszły kolejne, jeszcze trudniejsze wyzwania – przyszedł kryzys energetyczny, przyszła wojna na Ukrainie, tuż za naszymi granicami. To wszystko, niestety, odczuwamy bardzo mocno. Odczuwamy wzrost cen, niedobór niektórych produktów, ale przede wszystkim odczuwamy podwyżkę kosztów energii i surowców energetycznych i to jest trend światowy. My jako rząd, reagujemy, łagodzimy te skutki, chociażby poprzez obniżki akcyzy czy stawek VAT. Wspomagamy też tych mniej zamożnych dodatkiem energetycznym, a ostatnio również wsparciem dla tych, którzy ogrzewają swoje domy węglem. Nie zostawiamy Polaków w trudnym momencie.
Taki rodzinny piknik, rodzinne spotkanie to zawsze jest dobry powód do tego, aby powiedzieć jaką wartością jest dla nas rodzina podkreślał Jacek Sasin. - Jest fundamentem naszego społeczeństwa, ale też naszego programu politycznego. My, głównie, chcemy pracować dla polskich rodzin. Analiza demograficzna na najbliższe dziesięciolecia dla naszego kraju kształtuje się fatalnie. Przewiduje ona, że w perspektywie niecałych 80 lat będzie w Polsce tylko 16 mln obywateli. Jest to wielkie wyzwanie, które dzisiaj przed nami stoi, by temu zapobiec. Wszyscy muszą sobie uświadomić, jak ważne jest wsparcie rodzin, żeby te niekorzystne procesy hamować – dodał na zakończenie wystąpienia wicepremier.
Niemały wkład finansowy we wsparcie naszego regionu ma również samorząd województwa podlaskiego, który widzi potrzebę realizacji nowych przedsięwzięć. W imieniu zarządu wicemarszałek Marek Olbryś wręczył w Kolnie na spotkaniu Staroście Kolneńskiemu Tadeuszowi Klamie czek na 900 tys. zł z samorządowego Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. Za przekazane środki zostanie rozbudowana droga powiatowa Stawiski - Jurzec Włościański - Kosaki Jedwabne.
Po przekazaniu wszystkich czeków lokalnym samorządowcom włodarz Kolna podziękował za przychylność władzom państwowym oraz życzył zgromadzonym udanej zabawy.
Organizatorzy miejskiej imprezy plenerowej o dobry klimat zadbali w różnym wymiarze. W parku miejskim odbył się pokaz w wykonaniu mażoretek i Miejskiej Orkiestry Dętej. Zaproszone zespoły: Kolneńskie Dziewczyny z Plusem, młodzieżowa grupa z KOKiS, The BL Blues Band bawiły przybyłych rytmami różnorodnej muzyki. Niemały aplauz publiczności zebrał Don Vasyl. Cygańscy artyści, w przykuwających uwagę, barwnych strojach prezentowali swoje największe przeboje. Występy muzyczne to nie wszystko, co przygotowano w tym dniu dla festynowiczów. Były też stoiska garmażeryjne oraz zjeżdżalnie i trampoliny dla najmłodszych. Prowadzono również zbiórkę charytatywną na leczenie małego Wiktorka cierpiącego na SMA (rdzeniowy zanik mięśni).
Miejski festyn „Jana z Kolna” zakończył występ gwiazdy wieczoru zespołu MIG. Muzyka disco polo przeżywa swój rekonesans. Kapele prezentujące ten gatunek mają wiernych słuchaczy w całej Polsce. Artyści zagrali dla swoich fanów swoje największe przeboje, jak: Wymarzona, Do niej coś czuję, Lalunia, Nie ma mocnych na Mariolę, Będę przy Tobie, Miód malina. Dobra zabawa towarzyszyła wszystkim aż do ostatniej piosenki. Publiczność głośno śpiewała utwory wspólnie z zespołem MIG, który ze sceny rozdawał swoje płyty najaktywniejszym festynowiczom. Koncert zakończył się bisem. Po zejściu ze sceny muzycy rozdawali autografy i chętnie pozowali z uczestnikami zabawy do zdjęć.
Organizatorzy plenerowej imprezy: Burmistrz Miasta Kolno i Kolneński Ośrodek Kultury i Sportu dziękują wszystkim za dobrą zabawę w prawdziwie rodzinnej atmosferze.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka