Każdego roku 1 marca obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To wyjątkowa okazja, by przypomnieć o bohaterach podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę o suwerenną Polskę.
Żołnierze Wyklęci, nazywani także „Niezłomnymi”, byli członkami różnych organizacji konspiracyjnych, w tym Armii Krajowej (AK), Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) czy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (WiN). Ich celem była walka z narzuconym przez ZSRR reżimem komunistycznym oraz obrona polskich obywateli przed terrorem aparatu bezpieczeństwa.
Po zakończeniu II wojny światowej Polska znalazła się w strefie wpływów Związku Radzieckiego. Armia Krajowa, która podczas wojny była największą organizacją zbrojnego podziemia w okupowanej Europie, po wojnie stała się jednym z głównych wrogów nowego reżimu. Akowcy byli prześladowani, a komunistyczna propaganda starała się ich zdyskredytować, przypisując im zdradę i kolaborację.
Władze komunistyczne brutalnie rozprawiały się z opozycją. Wielu z oponentów zostało zamordowanych, skazanych na wieloletnie więzienie lub zmuszonych do ukrywania się.
Uhonorowanie „Niezłomnych” bohaterów przez kolneńską społeczność
Obchody 1 marca w Kolnie zainaugurowano mszą świętą w kościele św. Anny o godzinie 8.00. Po nabożeństwie uczestnicy święta, na czele z Dziekanem Kolneńskim ks. proboszczem Tomaszem Grabowskim, Burmistrzem Miasta Kolno Andrzejem Dudą, przedstawicielami Wojska Polskiego i kolneńskiej „Solidarności”, oddali cześć bohaterom polskiego podziemia. Pod pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych usytuowanym na placu Kardynała Wyszyńskiego tuż przy kolneńskiej świątyni, w asyście warty honorowej żołnierzy z kolneńskiej jednostki wojskowej, złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to hołd złożony tym, którzy oddali własne życie za wolność ojczyzny. To także lekcja historii, z której powinniśmy czerpać dumę i budować przyszłość opartą na wartościach patriotycznych i szacunku dla bohaterów narodowych.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka / UM Kolno
(źródło: IPN)