234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

kolneńskie uroczystości

W sobotę, 3 maja w całym kraju uroczyście obchodzono 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przyjęta w 1791 r. przez Sejm Czteroletni ustawa rządowa wprowadziła podwaliny nowoczesnego państwa polskiego, które postawiło na trójpodział władzy, wolności obywatelskie i reformy społeczne. Każdego roku Polacy tłumnie uczestniczą w państwowym święcie, podkreślając w ten sposób narodową tożsamość.

W Kolnie, mieszkańcy uczcili to szczególne wydarzenie udziałem we mszy świętej w intencji Ojczyzny odprawionej o godzinie 11:00 w Kościele Chrystusa Króla Wszechświata przez proboszcza Tadeusza Kaczyńskiego. Po nabożeństwie, uczestnicy majowego święta wzięli udział w przemarszu do historycznego miejsca przy „Dębie Wolności”, gdzie odbyły się główne obchody. Tam wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Po uroczystym wciągnięciu flagi narodowej na maszt odegrano też hejnał miasta Kolno ustanowiony z okazji 600-lecia nadania praw miejskich.

Burmistrz Miasta Andrzej Duda, w okolicznościowym przemówieniu, przypomniał o historycznym znaczeniu Konstytucji 3 Maja, zaznaczając, że mimo upływu lat, jej idee pozostają nadal aktualne. - Konstytucja 3 Maja wieńcząca dzieło Sejmu Czteroletniego, uważana jest powszechnie za  jedno z największych i najbardziej chwalebnych wydarzeń w historii Polski (…). W świadomości Polaków upamiętniła się jako symbol niepodległości, postępu społecznego i przełomu w dziedzinie ustrojowej. Konstytucja stała się symbolem tworzenia zrębów nowożytnego narodu polskiego. Jej ogłoszenie zapowiadało, że wcześniejsze pojęcie narodu obejmujące tylko szlachtę jest przeżytkiem. Rozwój społeczny zmierzał w kierunku tworzenia więzi narodowej obejmującej wszystkich, którzy w Rzeczypospolitej widzą swoją Ojczyznę. Pamięć o tej chwalebnej Konstytucji była nośnikiem polskiego oporu w latach okupacji i zniewolenia. W chwilach trudnych i bolesnych  była też źródłem wiary i nadziei (…). To nie był tylko akt prawny. To był odważny głos narodu, który powiedział: „Chcemy być lepsi. Chcemy wolności, chcemy sprawiedliwości, chcemy przyszłości”. Nasi przodkowie nie bali się marzyć o lepszej Polsce – nawet wtedy, gdy wokół było więcej ciemności niż nadziei – mówił burmistrz.

Andrzej Duda zwrócił też uwagę na konieczność szacunku wobec obowiązującego prawa oraz znaczenie wspólnoty narodowej i jedności – szczególnie w kontekście nadchodzących wyborów. Podkreślił również rolę religii i patriotyzmu, zaznaczając zbieżność święta narodowego z obchodami kościelnymi. - Obchodzimy dziś również święto Maryi Królowej Polski, co sprawia, że pięknie splata się 3 maja nurt patriotyczny i religijny. Bez wspólnej pamięci i symboli wspólnota narodowa,  również nasza lokalna nie przetrwa. Jednym z takich narodowych symboli, który łączy nas wszystkich jest postać Jana Pawła II. Warto dziś przypomnieć, że dokładnie 25 lat temu na uroczystej sesji Rady Miejskiej podjęto historyczną uchwałę nadania Jego Świętobliwości Papieżowi Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kolna. Ten wzniosły akt przypomina nam, żebyśmy starali się być wierni nauczaniu Ojca Świętego i jego uniwersalnemu dziedzictwu. Kultywowanie narodowej tradycji i krzewienie historii Polski leży w naszych rękach i jest naszym obowiązkiem.  Dziś, kiedy stoimy pod historycznym krzyżem i najbardziej znanym w Kolnie dębem - Dębem Wolności, łączy nas coś więcej niż tylko wspólne miejsce zamieszkania. Łączy nas pamięć i  dumna tradycja.

Historia Polski to również historia małych Ojczyzn uważa Andrzej Duda. Majowe święto było doskonałą okazją, by zaprosić na wyjątkowy jubileusz, który w tym roku obchodzić będziemy w Kolnie. - Nasze miasto obchodzi w tym roku swoje wyjątkowe święto – jubileusz 600. nadania praw miejskich. Obok Łomży i Tykocina, Kolno należy do najstarszych miast w województwie podlaskim. Książę Mazowiecki Janusz I nadał Kolnu prawa miejskie w 1425 roku. Główne uroczystości jubileuszu odbędą się w dniach 13 i 14 czerwca. Już dziś wszystkich państwa zapraszam na ten wyjątkowy jubileusz.

Na zakończenie burmistrz podziękował za udział w obchodach zachęcając do kultywowania pamięci narodowej oraz ideałów Konstytucji 3 Maja w kolejnych latach.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili również zaproszeni goście: Posłanka na Sejm RP Alicja Łepkowska-Gołaś, Senator RP Marek Komorowski, Jacek Piorunek, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego oraz Artur Duda, Przewodniczący Rady Powiatu Kolneńskiego.

Wszyscy zgodnie podkreślali historyczne i symboliczne znaczenie Konstytucji 3 Maja, jako przełomowego aktu w dziejach kraju – fundamentu nowoczesnego narodu, wyrazu pragnienia wolności, sprawiedliwości i jedności społecznej. Zwracali też uwagę na aktualne znaczenie silnej Polski – zarówno wewnętrznie, jak i w kontekście międzynarodowym. Wspominali także o aktywności Polski w ramach Unii Europejskiej oraz Paktu Północnoatlantyckiego, zaznaczając, jak istotne jest dla nas bezpieczeństwo i stabilność kraju.

Obchody zwieńczył koncert patriotyczny w wykonaniu solistek z Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, który dodał uroczystości wyjątkowego, wzniosłego charakteru.

Zgodnie z tradycją, pod krzyżem w pobliżu „Dębu Wolności” i pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego wieńce złożyli: parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych województwa podlaskiego, miasta Kolno i powiatu kolneńskiego oraz delegacje z kolneńskiej jednostki wojskowej, Komendy Powiatowej Policji i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Na zakończenie uroczystości majowych donośnie wybrzmiały dźwięki „Roty”.

W kolneńskich obchodach 3 Maja wzięli udział m.in.: Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda – gospodarz uroczystości, Dziekan Kolneński ks. Tomasz Grabowski – proboszcz parafii pw. św. Anny w Kolnie, ksiądz Tadeusz Kaczyński – proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata, Posłanka na Sejm RP Alicja Łepkowska-Gołaś, Senator RP Marek Komorowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek, Przewodniczący Rady Miasta Kolno Mariusz Rakowski, Przewodniczący Rady Powiatu Kolneńskiego Artur Duda, podpułkownik Michał Stankiewicz – dowódca Batalionu Zmotoryzowanego w Kolnie 2. Brygady Zmotoryzowanej Legionów, młodszy inspektor Ryszard Duchnowski – Komendant Powiatowy Policji w Kolnie, starszy brygadier Paweł Pupek – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kolnie, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Podlaskiej Brygady Kawalerii pod dowództwem Andrzeja Szymańskiego oraz członkowie Związku Oficerów Rezerwy RP im. Józefa Piłsudskiego, poczty sztandarowe, radni miejscy i powiatowi, służby mundurowe: Policja, Straż Pożarna, żołnierze Wojska Polskiego i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, harcerze oraz przedstawiciele urzędów, szkół, instytucji kultury, opieki społecznej, Ochotniczych Hufców Pracy, banków, zakładów pracy, związków zawodowych, organizacji społecznych oraz mieszkańcy Kolna.

Opracowanie i zdjęcia: Andrzej Konopka / UM Kolno

 

Fotogaleria

Najnowsze wiadomości