Wystawę "Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej" można oglądać w Kolnie

zdjęcia artykułu 20
2021-09-22 20:57 | Opublikował: Tomasz Sobieski
- Proces odzyskiwania niepodległości w naszym regionie był rozciągnięty w czasie. Kolno jest miejscem wyjątkowym, bo w jego przypadku mamy konkretną datę przywrócenia polskiej państwowości – tak jak w całym kraju był to 11 listopada 1918 roku – mówił w poniedziałek (20.09) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podczas prezentacji mobilnej wystawy „Wiele dróg – jeden cel. Ku Niepodległej”. Kolno to piąty przystanek na jej trasie.

Wystawę 'Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej" mogli obejrzeć już mieszkańcy Sejn, Suwałk, Augustowa i Grajewa. Od 17 września wystawa gości w Kolnie, przed Urzędem Miasta i Gminy przy ul. Wojska Polskiego 20, gdzie pozostanie do 23 września.

W przededniu odzyskania przez Polskę niepodległości Kolno wchodziło w skład łomżyńskiego okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej. Był to okręg bardzo dobrze zorganizowany na tle innych i liczny. Jego żołnierze byli bardzo doświadczeni, wywodzili się głównie z dwóch formacji: Legionów Polskich oraz I Korpusu Polskiego na Wschodzie.

- Na wieść o tym, że 11 listopada 1918 roku Niemcy podpisali porozumienie z państwami ententy, kończące I wojnę światową, mieszkańcy Kolna oraz żołnierze POW podjęli akcję rozbrajania niemieckich żołnierzy, która przebiegała wyjątkowo sprawnie i zakończyła się sukcesem. Wszystko odbywało się na zasadach pokojowych - mówił współautor wystawy Paweł Okołot z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

- Już 3 maja 1919 roku ulicą, przy której stoimy, przeszedł pierwszy pochód trzeciomajowy z powodu radości, że odzyskaliśmy niepodległość. Z tej okazji zasadzono wówczas dwa dęby wolności – do dzisiaj przetrwał tylko jeden i pielęgnujemy go nie tylko po to, by pamiętać o tych czasach, ale przede wszystkim o naszych przodkach, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę – mówił burmistrz Kolna Andrzej Duda.

Wystawa „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej” składa się z 16 plansz, które opowiadają o odzyskiwaniu niepodległości miejscowości przynależących dziś do województwa podlaskiego.

- Ma tę cechę, że można skonfrontować losy niepodległościowe wszystkich powiatów naszego województwa. Mam nadzieję, że przypomnienie tych lokalnych historii zainspiruje, w szczególności młodzież, do poznania przeszłości naszej Ojczyzny – podkreślał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wojewoda podczas otwarcia wystawy przypomniał również o konkursie organizowanym przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku, który towarzyszy wystawie. Polega on na zrobieniu zdjęcia na tle wystawy i udzieleniu odpowiedzi na jedno pytanie na profilu Facebook Muzeum Historycznego Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Tam też znajduje się regulamin konkursu. Do wygrania jest karta podarunkowa o wartości 50 zł do wykorzystania w sklepach sieci Empik.

Wystawa jest realizowana w ramach projektu Wojewody Podlaskiego „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej” we współpracy z Województwem Podlaskim oraz Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Projekt został sfinansowany ze środków Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017 – 2022.

źródło: https://www.gov.pl/web/uw-podlaski/wystawe-wiele-drog---jeden-cel-ku-niepodleglej-mozna-ogladac-w-kolnie

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl