Narodowe Czytanie „Moralności Pani Dulskiej” – kolneńska odsłona

zdjęcia artykułu 113
2021-09-06 13:58 | Opublikował: Tomasz Sobieski
W sobotę (4 września) na placu przed I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Kolnie zorganizowano „Narodowe Czytanie 2021”. Tegoroczna edycja kulturalnego przedsięwzięcia jest jubileuszową, dziesiątą w Polsce inicjatywą propagującą czytelnictwo.

Ogólnopolską akcję przeprowadzono pod patronatem Pary Prezydenckiej. W całym kraju wybrzmiał utwór Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”. Kolneńska odsłona trwała od godz. 10:00 do 12:00.

W tym roku obchodzimy stulecie śmierci Gabrieli Zapolskiej. Najważniejszym dziełem tej autorki jest dramat „Moralność Pani Dulskiej”, przekazujący czytelnikowi uniwersalne przesłanie – potrzebę walki o społeczną sprawiedliwość.  Głównym problemem sztuki jest kryzys moralności mieszczańskiej na początku XX wieku, ukazany poprzez kompromitację kołtuństwa rodziny Dulskich. Zapolska napiętnuje oparte na egoizmie, skąpstwie i wyzysku innych życie opisywanych bohaterów. „Dulszczyzna” stała się powszechnie używanym synonimem kołtunerii moralno-obyczajowej, wstecznictwa i zakłamania.

Przed rozpoczęciem Narodowego Czytania w Kolnie uczczono minutą ciszy pamięć tych, którzy aktywnie włączali się w tę inicjatywę i odeszli ze społeczności lokalnej do wieczności. Niezapomnianymi dla mieszkańców Kolna są: Wiesław Boć – dyrektor kolneńskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II, Anna Pikulińska – kierownik Biblioteki Powiatowej w Kolnie, Stanisław Antonowicz – radny Rady Miasta Kolno.

Tradycyjnie, jak co roku, zgromadzonych przywitali współorganizatorzy „Narodowego Czytania 2021” w Kolnie - dyrektorzy miejskiej i powiatowej biblioteki oraz dyrektor I LO (Jolanta Siwik, Bożena Kowalewska i Zdzisław Śliwecki). Imprezę prowadzili Ewelina Truszkowska i Wojciech Kulas.

Kulturalne wydarzenie poprzedzone było słowem wstępnym Starosty Kolneńskiego i Burmistrza Kolna. W krótkich przemówieniach Andrzej Duda i Tadeusz Klama podkreślali rangę czytelnictwa.

Włodarz Kolna uzasadniał, dlaczego warto sięgać po książki. – Myślę, że czytanie to jest taki element życia, który pozwala oderwać się od ciężkiej pracy, od rzeczywistości. Pozwala poznać pewne cechy, które są społecznie napiętnowane - na przykład w Moralności Pani Dulskiej i myślę, że pozwala nam kształtować własną osobowość na podstawie bardzo mądrych i zdolnych ludzi, którzy te cechy potrafią uwypuklić opisując je w bardzo ciekawy sposób. Myślę, że ta akacja ma na celu propagowanie czytania książek, bo młodzież częściej spędza czas przed komputerem. Mimo wszystko książka jest takim elementem, który pozwala czytając, czy zmusza czytając, na tworzenie wyobraźni. Oddziałuje na nas w ten sposób, że musimy sami sobie stworzyć obraz mając przed sobą litery. Jest to naprawdę bardzo ważny element w życiu – w życiu, które powinno być twórczym życiem, i tego Państwu życzę, żeby czytając kolejne lektury, kolejne książki, rozwijali Państwo swoje wyobraźnie w ten sposób, żeby potem przekładać to na własne życie.  

Prelekcję dotyczącą biografii Gabrieli Zapolskiej wygłosił gość honorowy, prof. dr hab. Adam Łukaszewicz – papirolog i archeolog śródziemnomorski Zakładu Papirologii, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.  

Lektorzy kolneńskiego wydarzenia doskonale zaprezentowali fragmenty czytanego utworu. Przygotowana scenografia, inscenizacje wybranych tekstów i stroje z epoki dodatkowo wzbogaciły sobotnie wydarzenie. Utwór rozpoczął Starosta Kolneński Tadeusz Klama, a po nim czytał Burmistrz Kolna Andrzej Duda. W tytułową postać wcieliła się Dorota Klimek, a rolę Felicjana przejął Kazimierz Koter. Kolejni aktorzy to m.in.: Anna Podeszwik (Juliasiewiczowa), Paweł Podewszwik (syn Dulskiej Zbyszko), Beata Boć (służąca Hanka), Gromkowska Jadwiga (matka chrzestna Hanki) oraz uczniowie z I LO w Kolnie.

Prześmiewcze sceny z życia rodziny Dulskich uzmysłowiają, że i dziś nie brakuje postaw opartych na pozorach, kulcie pieniądza i dwulicowości. Widzimy, jak nie powinna wyglądać rodzina i co staje się przyczyną upadku moralności. Brak więzi, zrozumienia, bezwzględne podporządkowanie zaburza relacje wśród najbliższych. Rola rodziny w życiu człowieka, jest bardzo ważna szczególnie dla najmłodszych. Przesłanie to trafiło do serc zgromadzonych na szkolnym placu dzieci. Ochoczo obrazowały wygląd kamienicy państwa Dulskich, w przygotowanym specjalnie dla nich, konkursie plastycznym.

W tym roku Narodowe czytanie w Kolnie zakończyło się degustacją tortu zasponsorowanego przez Starostę Kolneńskiego, specjalnie przygotowanego na X. jubileuszową Edycję Narodowego Czytania.

W kulturalnym  przedsięwzięciu wzięli udział m.in.: księża z obu kolneńskich parafii, Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda i Sekretarz Miasta Kolno Mirosław Bajorek, Starosta Kolneński Tadeusz Klama i Wicestarosta Kolneński Karol Pieloszczyk, radni Rady Miasta Kolno i Powiatu Kolneńskiego, dyrektorzy i wicedyrektorzy kolneńskich szkół i placówek oświatowych, dyrektorzy publicznych i niepublicznych placówek przedszkolnych, dyrektor PUP w Kolnie, prezes PUK w Kolnie, dyrektor MOPS, komendanci KPP, PSP i OHP, prezes BS w Kolnie, dyrektorzy miejskich i gminnych instytucji oraz zaproszeni goście. Nie zabrakło również nauczycieli i młodzieży z kolneńskich szkół oraz mieszkańców miasta.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl