Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Kolnie

zdjęcia artykułu 44
2021-07-24 14:50 | Opublikował: Tomasz Sobieski
W czwartek 22 lipca br. premier Mateusz Morawiecki odwiedził Kolno. W sali widowiskowej KOKiS szef rządu spotkał się z samorządowcami z województwa podlaskiego, których zaprosili marszałek Artur Kosicki i burmistrz Kolna Andrzej Duda.

Mateusz Morawiecki przedstawił w Kolnie założenia Polskiego Ładu – nowego programu rozwoju kraju.

Premier zapewniał w Kolnie, że państwo polskie jest w stanie zbudować program finansowy pod realizację tysięcy projektów w całej Polsce i jednocześnie prowadzić szczodrą politykę społeczną. Rząd oferuje samorządom dużo środków na inwestycje i jednocześnie kontynuuje stabilną politykę finansów publicznych.

- Panie premierze, to ogromny zaszczyt gościć pana w naszych progach - przywitał premiera Andrzej Duda - burmistrz Kolna. Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego mówił o „dynamicznie rozwijającym się regionie” dzięki polityce rządu i za to dziękował premierowi.

- Polski Ład jest programem ambitnym, ale policzonym, przeanalizowanym, przemyślanym, budującym perspektywę rozwoju dla podlaskiego i dla Polski: dla Kolna, Suwałk, Augustowa, Suchowoli, dla wszystkich miejscowości na najbliższą dekadę - stwierdził Mateusz Morawiecki. - Naszym celem jest dogonić, a nawet przegonić tych najlepszych.

Przemawiając do podlaskich samorządowców premier wyjaśniał, że program jest dedykowany dla wszystkich, a w szczególności dla tych miast, miasteczek i wsi, których wcześniej nie było na mapie inwestycji, dla województw takich, jak podlaskie. Inwestycje w ochronę zdrowia, nowe możliwości budowy bez zezwoleń domów do 70 m2., podniesienie do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku, budowa i modernizacja sieci ciepłowniczej, dróg powiatowych i gminnych, linii kolejowych - te zmiany najbardziej odczują mieszkańcy regionów takich jak nasz, gdzie, jak zaznaczył premier, do tej pory było mniej inwestycji.

Na zakończenie spotkania burmistrz Kolna Andrzej Duda oraz wójt Turośni Kościelnej
i jednocześnie przewodniczący Związku Gmin Wiejskich woj. podlaskiego Grzegorz Jakuć wręczyli premierowi skromne prezenty związane z regionem, który odwiedził. Od samorządu miasta Kolno premier otrzymał statuetkę św. Floriana, którego wizerunek widnieje w herbie miasta, książkę „Kolno na Mazowszu” autorstwa Czesława Brodzickiego oraz album fotograficzny „Kozioł i Ziemia Kolneńska w Dolinie Pisy” Sylwestra Nicewicza. Po spotkaniu z samorządowcami premier Mateusz Morawiecki udał się pod Pomnik Józefa Piłsudskiego, na rogu ul. Wojska Polskiego i M. Konopnickiej.

W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy z całego województwa podlaskiego, a także  m.in.: Adam Andruszkiewicz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Dariusz Piontkowski Wiceminister Edukacji i Nauki, Piotr Müller rzecznik rządu, posłowie: Kazimierz Gwiazdowski, Jarosław Zieliński, Lech Antoni Kołakowski, senatorowie: Mariusz Gromko i Marek Adam Komorowski oraz wojewoda podlaski Bohdan Józef Paszkowski. Byli na nim obecni także radni wojewódzcy, powiatowi, miejscy oraz gminni.

Szczegółowe założenia programu można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/polski-lad

Opracowanie: UM Kolno

fot.: Sylwester Nicewicz

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl