Zespół ENEJ na festynie „Imieniny Jana z Kolna”

zdjęcia artykułu 124
2021-07-13 14:05 | Opublikował: Tomasz Sobieski
Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, mieszkańcy Kolna i okolicznych miejscowości ponownie mogli bawić się na miejskim festynie zorganizowanym na powitanie lata przez Burmistrza Miasta Kolno i Kolneński Ośrodek Kultury i Sportu.

Plenerowa zabawa „Imieniny Jana z Kolna” odbyła się w tym roku na głównej płycie stadionu miejskiego. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 17:00 i trwało do późnych godzin wieczornych. Gwiazdą tegorocznej imprezy „pod chmurką” był energetyczny zespół ENEJ.

Miejski festyn rozpoczął występ kolneńskiej Orkiestry Dętej pod batutą Pawła Podeszwika i towarzyszących muzykom mażoretek, których opiekunką jest pani Beata Skrodzka. Tego dnia umiejętności wokalne przedstawiły też zespoły dziecięce i młodzieżowe z KOKiS-u – podopieczne Anny i Pawła Podeszwik. Publiczność gorąco przyjęła również występ seniorów „Kolneńskie Dziewczyny z Plusem”. Zespół ma już swoją rzeszę fanów nie tylko w Kolnie, których nie zabrakło na powitaniu lata. Grupa przypomniała swoje największe przeboje z nagranej dwa lata temu autorskiej płyty i program kabaretowy.

Po godzinie dziewiętnastej prezentował się Czarek Kuczyński z zespołem Brylanty & Bażanty. Muzycy tak wykonywali swoje przeboje, że publiczność od początku koncertu doskonale się bawiła. Czarek Kuczyński to artysta mieszkający na co dzień w Olsztynie, grający od lat na swoim brązowym ukulele i nieco większej gitarze. Jest autorem tekstów i melodii do piosenek, które wydawał dotychczas jako wokalista zespołu Brylanty & Bażanty utworzonego jeszcze na studiach wspólnie z kolegą. Rozpoczynając solową drogę, wciąż współpracuje z muzycznymi przyjaciółmi, a ich „najmniejsze koncerty świata” – jak sami określają, są okazją do przeżycia pięknej i nastrojowej, muzycznej przygody. Czarek pochodzi z samego serca Kurpi, gdzie się wychował w domu pełnym rodzinnych tradycji, dlatego odniesienia do folkloru słychać w prezentowanych utworach. Dobór repertuaru tak przypadł do gustu zgromadzonej widowni, że bisom nie było końca.

Miejski festyn to nie tylko występy artystyczne, ale również inne atrakcje, jak: konkursy z nagrodami, zabawy dla najmłodszych, wesołe miasteczko, zjeżdżalnie i ogródki gastronomiczne. Taka forma tworzy klimat świętowania dla uczestników w różnym przedziale wiekowym. Uczestnicy mogli „przebierać” w atrakcjach, które przygotowała również Kolneńska Ochotnicza Straż Pożarna oraz wojsko. Prze cały czas trwania festynu zbierano również datki do puszki dla chorej Oli i licytowano na jej leczenie różne gadżety. Zebrano w sumie 16 399,10 zł.

Tego dnia można było też zaszczepić się przeciw Covid-19 w godz. 10:00 – 20:00 w mobilnym punkcie zlokalizowanym na stadionie miejskim jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson jak również spisać się w mobilnym punkcie spisowym w związku z trwającym Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Rachmistrzowie spisowi z naszego miasta na obiekcie stadionu do wypełnienia formularza zachęcali od godz. 15:00 do 20:00. Na „Imieninach Jana z Kolna” wszyscy zainteresowani mogli też wziąć udział w konsultacjach społecznych dotyczących miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w rejonie ulic: Wojska Polskiego, Dębowej, Lipowej i M. Dąbrowskiej w Kolnie. Propozycje, opinie i uwagi można był wnosić wypełniając na miejscu ankietę.

Tuż przed koncertem gwiazdy wieczoru zespołu ENEJ przybyłych mieszkańców miasta i gości przywitał Burmistrz Kolna Andrzej Duda. Włodarz życzył wszystkim uczestnikom plenerowej imprezy dobrej zabawy i wielu niezapomnianych wrażeń oraz udanych wakacji i urlopów.

O 20:30 kolneńską sceną i sercami widzów zawładnął ENEJ. To polski zespół rockowo – folkowy, założony w 2002 roku w Olsztynie, przez braci Piotra i Pawła Sołoducha oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa (obecnego managera zespołu). Nazwa grupy muzycznej pochodzi od imienia głównego bohatera „Eneidy” Iwana Kotlarewskiego – Eneja, wesołego kozaka podróżującego po świecie. Zespół ten to mieszanka różnorodna kulturowo, co ma swe źródło w pochodzeniu jej członków – rodzina braci Sołoducha ma korzenie ukraińskie, a Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie. Pozostali muzycy to Polacy. Enej regularnie gra na wielu scenach całej Polski, zawsze spotykając się ze znakomitym przyjęciem publiczności i tak było również w Kolnie. Artyści zaprezentowali w naszym mieście swoje największe przeboje m.in.: Radio hello, Tak smakuje życie, Skrzydlate Ręce, Kamień z napisem LOVE, Ostatni raz, Idealny sen, Lili. Ze względu na bisy, ku zadowoleniu publiczności, muzycy przedłużyli swój koncert o pół godziny.

Po udanym występie gwiazdy wieczoru przyszedł czas na kolejną dawkę dobrej zabawy. Plac na płycie stadionu był już zapełniony, a przed sceną tłumy wielbicieli muzyki disco oczekujące na koncert Dominika Bajorka - młodej gwiazdy pochodzącej z okolic Łomży, a dokładnie z Jeziorka. 29 czerwca 2019 r. na kanale Disco Polo Live ukazał się jego pierwszy utwór wraz z teledyskiem „Pytasz mnie”, który w ciągu premierowego weekendu obejrzało blisko 60 tysięcy osób. W 2021 najnowszym wakacyjnym hitem „BajorkaD” jest przebój „Zakochane Serce”. Na You Tube utwór ma już ponad milion trzysta wyświetleń. Dominik potrafił nawiązać bardzo dobry kontakt z publiką i wraz z towarzyszącymi mu dwiema tancerkami, dał doskonały koncert i wyjątkowo trafił do kolneńskiej publiczności. Wokalista przy entuzjastycznym aplauzie widowni, chętnie bisował.

Ku zadowoleniu uczestników wszyscy artyści bez problemu rozdawali autografy, płyty i pozowali do zdjęć.

Festyn imieninowy zakończył się tuż przed północą. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy wsparli przedsięwzięcie, a mieszkańcom miasta za doskonałą zabawę.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

 

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl