Parlamentarzyści oraz samorządowcy z Kolna i powiatu kolneńskiego poparli Krajowy Plan Odbudowy

zdjęcia artykułu 11
2021-05-04 12:04 | Opublikował: Tomasz Sobieski

30 kwietnia br. na Terenie Parku Inwestycyjnego w Kolnie przy ulicy Towarowej 5, odbyła się konferencja dotycząca poparcia Krajowego Planu Odbudowy i inwestycji w powiecie kolneńskim. W konferencji wzięli udział parlamentarzyści i samorządowcy z miasta i powiatu kolneńskiego m.in. Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski, Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda, Starosta Kolneński Tadeusz Klama, Agnieszka Rutkowska Burmistrz Miasta i Gminy Stawiski i Józef Wiśniewski Wójt Gminy Kolno.

Do Polski ma trafić 770 miliardów złotych (ok. 58 mld euro) z funduszy europejskich. Z tego 5,5 miliarda złotych może trafić do województwa podlaskiego. Szczegóły Krajowego Planu Odbudowy, na wstępie konferencji, wszystkim zebranym przybliżył Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski. 

- Zwracamy się do samorządowców i do parlamentarzystów, aby ten krajowy plan rozbudowy Polski poparli. Ten program jest dobry dla Polski i będzie dobrze służył Polsce. Przede wszystkim będą powstawać nowe inwestycje. My chcemy, żeby te środki zostały jak najszybciej uruchomione. Dzięki temu, że ten program zostanie ratyfikowany przez 27 państw UE od 1 czerwca 2021 roku te fundusze mogą popłynąć do poszczególnych państw, w tym Polskimówił poseł Gwiazdowski.   

- Ten program, Szanowni Państwo, adresowany jest do dużych, ale również do mniejszych miejscowości, dlatego dzisiaj spotykamy się w Kolnie. Bo również w tych mniejszych miejscowościach są realizowane inwestycje ze środków Unii Europejskiej. Te środki trafią też do polskiego rolnictwa. Będą wykonywane inwestycje, które dobrze przysłużą się polskiej wsi, jak: budowa dróg, wodociągów, kanalizacji, oczyszczalni czy innych przedsięwzięć, które są niezbędne na polskiej wsi. Oczekujemy, że na polską wieś z Krajowego Programu Odbudowy trafi około 10% środków, ale ze wszystkich programów, również z Funduszu Spójności,  przewidujemy, że w tej perspektywie będą to środki w wysokości 40%. Dlatego apelujemy do wszystkich, żeby ten program trafił do ratyfikacji. Dotychczas były dwa razy popierane takie programy ratyfikacji. To był rok 2008 i 2014. Większość posłów, bo około 430, te inicjatywy popierało. Dlatego uważamy, że teraz wszyscy powinni ten program wesprzeć. W tej chwili sprzyjają mu również samorządowcy, dzisiejsza obecność władz terenowych świadczy o tym, że ten projekt jest dobrze odbierany przez samorządy i samorządowców. Polska wieś czeka na te środki, bez nich nie będzie zrealizowanych wiele inwestycji na terenach wiejskich. Dlatego zwracam się do posłów, którzy są z polskiej wsi, aby poparli ten program. Uważam, że 10 maja będziemy się cieszyć z tego, że tę inicjatywę uznały wszystkie kluby parlamentarne.

Starosta Kolneński Tadeusz Klama w swoim wystąpieniu podkreślił, że Program Odbudowy potrzebny jest dla Polski, ale oczywiście potrzebny jest dla nas - dla powiatu kolneńskiego i samorządów, które tutaj są, które pracują na rzecz małych społeczności. - Robimy w tej chwili bardzo wiele i środki z programów ogólnokrajowych pozwolą nam uzupełnić inwestycje w infrastrukturę drogową i w edukację. Z niecierpliwością czekamy i popieramy ten program.    

Zapowiadany Krajowy Plan Odbudowy to korzyść dla wielu samorządów zaznaczała Agnieszka Rutkowska, Burmistrz Miasta i Gminy Stawiski - Dla gminy Stawiski to kolejna szansa na termomodernizację budynków użyteczności publicznej, świetlic wiejskich, które są u nas zaniedbane i potrzebujemy na to środków. 

Jozef Wiśniewski, Wójt Gminy Kolno również uważa, że ten program jest bardzo potrzebny - Gmina Kolno popiera tę inicjatywę. Jesteśmy beneficjentami poprzednich rozdań. Mogliśmy dzięki temu wykonać inwestycje bardzo ważne dla mieszkańców. W tej chwili również koncentrujemy się na takich przedsięwzięciach, jak: kanalizacja, infrastruktura drogowa i jak również odnawialne źródła energii. Te środki pozwolą nam przy naszych budżetowych na realizację dużo większego zakresu prac, na które czekają mieszkańcy. Dlatego w stu procentach popieramy ten program.  

Miasto Kolno będzie aplikowało również do tego programu o środki na infrastrukturę drogową i na tereny inwestycyjne podkreślił Burmistrz Kolna Andrzej Duda - Pierwszy program, który uruchomialiśmy z funduszy regionalnych w parku inwestycyjnym w Kolnie, jak widzicie Państwo, nam się rozwinął. To jest na obecną chwilę drugi etap, w którym inwestorzy już rozpoczęli budowę swoich obiektów. Będziemy stawiali na innowacyjność, ale wspomniany program umożliwia nam również gospodarkę zasobami wodnymi. Myślimy tu o zbiorniku retencyjnym, który będzie również pełnił funkcję rekreacyjną. Mamy wiele zadań do wykonania i dzięki temu programowi będą mogły one być zrealizowane. Miasto Kolno należało do liderów w pozyskiwaniu środków unijnych. Bo bez tych funduszy nie moglibyśmy się rozwijać, gonić już rozwinięte regiony Polski zachodniej i centralnej. Bardzo liczymy na ten program i apelujemy do wszystkich parlamentarzystów, frakcji rządzącej czy opozycji, o to, aby jak najszybciej był on przez nasz parlament - zarówno sejm jaki senat zaakceptowany i przyjęty.     

Krajowy Plan Odbudowy jest podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy. Taki dokument musi przygotować każde państwo członkowskie. Zgodnie z pierwotnym terminem wszystkie kraje miały przedstawić go Komisji Europejskiej do 30 kwietnia. Projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych w budżecie UE trafił już do Sejmu. Od parlamentarzystów zależy, czy zostanie on przyjęty. Przed nami ważne głosowanie 4 maja w Sejmie RP. 

Opracowanie i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl