Akcja pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji trwała na terenie całego kraju od 1 do 31 marca. Przez miesiąc przedstawiciele służb mundurowych: policjanci, strażacy, strażnicy służb granicznych i funkcjonariusze BOR oddawali krew. Postawa mundurowych odzwierciedla, że poświęcenie służbie nie jest tylko pustym hasłem, co docenił minister Błaszczak zwracając się do swoich podwładnych. Wymiarem zaangażowania służb w sprawy społeczne jest zebranie ponad 3 tys. litrów krwi, które wesprą w chorobie pacjentów i ofiary wypadków komunikacyjnych. - Akcja dowiodła, że funkcjonariusze służą Polsce i Polakom w różny sposób. Oddawanie krwi to przekazywanie daru życia. Przez miesiąc udowodniliśmy, że etos służby jest realny – podkreślał minister MSWiA. Mariusz Błaszczak zapowiedział, że zainaugurowana w tym roku akcja będzie kontynuowana również w przyszłym roku. W Kolnie w ramach akcji przy Komendzie Powiatowej PSP udział wzięło 60 osób, które łącznie oddali 27 litrów krwi.
Miesiąc zbiórki nie był sprawą przypadkową. 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. - Dowiedliśmy tego, że tak jak Żołnierze Wykleci, którzy przelewali krew za niepodległość Ojczyzny jesteśmy w stanie ofiarować inny cenny dar – dar życia – podsumował Minister Błaszczak.
Minister uhonorował też obecnego na piątkowej uroczystości 87-letniego żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych. Stefan Kownacki ps. „Gołąb” jest, oprócz sanitariuszki Janiny Pisiak, ostatnim z żyjących Żołnierzy Wyklętych z oddziału Hieronima Rogińskiego „Roga”. Chorąży Rogiński „Róg” został pośmiertnie odznaczony przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Pamiątkowy grawerton wręczony Stefanowi Kownackiemu przez szefa MSWiA to wyraz wdzięczności za niezłomną postawę w służbie wolnej ojczyzny i docenienie zasług w krzewieniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych.
Były żołnierz AK w krótkim przemówieniu nie krył wzruszenia. - Dziś w Kolnie tak pięknie splata się historia. Jestem wdzięczny za przywrócenie prawdy. Przez pół wieku komunistyczna propaganda i kłamstwa o naszej walce, wyrządziły nam wiele krzywdy i zła. Patrząc na policjantów i strażaków oddających krew wspominam kolegów z oddziału, którzy przelewali krew za wolność i niepodległość Polski – mówił Stefan Kownacki.
Ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi w piątkowym spotkaniu towarzyszył wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski i Posłowie na Sejm RP: Kazimierz Gwiazdowski i Bernadetta Krynicka. W uroczystościach wzięli też udział: biskup Tadeusz Bronakowski, Burmistrz Kolna Andrzej Duda, Starosta powiatu kolneńskiego Stanisław Wiszowaty oraz komendanci: KPP w Kolnie i PSP w Kolnie. Po zakończonym podsumowaniu akcji „SpoKREWnieni służbą” Burmistrz Kolna Andrzej Duda towarzyszył gościom podczas zwiedzania wystawy poświęconej Żołnierzom Wyklętym wyeksponowanej na murach Hotelu Colnus.
Wizyta szefa MSWiA połączona była również z otwartą lekcją przeprowadzoną w Szkole Podstawowej nr 1 w Kolnie pod hasłem „Bądź mądry, żyj bezpiecznie”. Podczas pogadanki uczniowie dowiedzieli się o roli służb mundurowych w systemie bezpieczeństwa Polski i najważniejszych zadaniach podległego mu ministerstwa. Ważnym elementem lekcji było przypomnienie zasad funkcjonowania numeru 112 i przybliżenie przez ministra roli najnowszych aplikacji uruchomionych przez MSWiA - „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” i „Mojej Komendy”. Mariusz Błaszczak uhonorował też nagrodą „Młody Bohater” dwóch 8-letnich chłopców z Giżycka za wzorową postawę, która zapobiegła samobójczej śmierci mężczyzny.
Uczniowie „Jedynki” usłyszeli również od mundurowych o zasadach i warunkach ich pracy oraz zapoznali się z elementami bezpiecznego zachowania w obliczu różnych zagrożeń. Funkcjonariusze policji przybliżyli też zagadnienia dotyczące cyberbezpieczeństwa. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja różnego rodzaju broni.
Na zakończenie wizyty w szkole uczestnicy spotkania obejrzeli występ artystyczny grupy działającej przy KOKiS „Niebieskie migdały”, która zaprezentowała koncert piosenki patriotycznej.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka