Obchody 81. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę i Światowego Dnia Sybiraka

zdjęcia artykułu 18
2020-09-18 14:09 | Opublikował: Tomasz Sobieski
17 września 1939 roku na wschodnie tereny Polski wkroczyła Armia Czerwona. Zbrodniczy akt nie byłby możliwy bez wcześniejszego porozumienia z Niemcami. Umowa zawarta w Moskwie 23 sierpnia 1939 roku między ministrami spraw zagranicznych obu państw – Joachimem von Ribbentropem i Wiaczesławem Mołotowem – umożliwiła agresję na nasz kraj najpierw z zachodu, a kilkanaście dni później ze wschodu.

Rocznica sowieckiej napaści na Polskę związana jest ściśle ze Światowym Dniem Sybiraka. Pierwszy raz uroczystość poświęcona zesłańcom odbyła się w 2004 roku i została zorganizowana przez Związek Sybiraków. Od 2013 r. ma status święta państwowego. Najważniejsza w tym dniu jest pamięć o tragicznych losach naszej Ojczyzny i ofiarach „nieludzkiej ziemi”.

Haniebne wydarzenia sprzed 81. lat mieszkańcy Kolna uczcili udziałem we mszy świętej w kościele św. Anny odprawionej w intencji Sybiraków przez ks. Artura Akimowicza o godz. 18:00. W nabożeństwie, w asyście pocztów sztandarowych kolneńskich szkół podstawowych, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych miasta, gminy i powiatu kolneńskiego: Andrzej Duda, Józef Wiśniewski, Tadeusz Klama i Karol Pieloszczyk, zesłańcy Sybiru i ich rodziny, nauczyciele i harcerze.

 - Sybiracy w ciężkich warunkach katorżniczej pracy tracili życie. Ich polecamy miłosierdziu Boga, aby mogli osiągnąć chwałę nieba. Tych zaś, którzy przeżyli, polecamy Bogu, jego opiece, aby darzył ich siłą i zdrowiem. By mogli dawać świadectwo tego bolesnego i trudnego doświadczenia w naszej narodowej historii. Aby przekazali przesłanie nowemu pokoleniu. Nowe pokolenie powinno znać historię naszych przodków, aby pielęgnować w sobie miłość do Ojczyzny i patriotyzm –  mówił w słowie wprowadzającym ks. Artur Akimowicz.

Uczestnicy obchodów po nabożeństwie udali się pod pomnik Sybiraka usytuowany obok świątyni, by tam złożyć wieńce i zapalić znicze. Zgromadzonym o tragicznych losach wielu Polaków przypomniał Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda. Włodarz mówił o cierpieniu Sybiraków, które przyszło im znosić, i o ich życiu na wywózce, które naznaczone było śmiercią wielu zesłanych. Wspomniał też o roli ofiar w sowieckim planie zniewolenia mieszkańców ziem zajętych 17 września 1939 roku. Burmistrz zwracał uwagę, jak ważna jest pamięć tych wydarzeń – szacunek do ofiar represji, ale też przekazanie młodemu pokoleniu losów swojego narodu. Na zakończenie w imieniu samorządowców Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda podziękował wszystkim uczestnikom za udział w uroczystościach, a w szczególności obecnym Sybirakom z naszego miasta i powiatu - naocznym świadkom wydarzeń sprzed ponad 80 lat.

 

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl