Dożynki Parafialne w Kolnie

zdjęcia artykułu 30
2020-09-09 15:00 | Opublikował: Tomasz Sobieski
Dożynki to uroczystość o wieloletniej tradycji - symbol szacunku dla ciężkiej pracy rolnika i wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Coroczne święto to również czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud.

8 września - w Święto Narodzenia NMP zwane Dniem Matki Bożej Siewnej - w kościele św. Anny w Kolnie odbyły się Dożynki Parafialne. Zaproszenie do udziału we mszy świętej dziękczynnej skierowane było do rolników i gospodarzy, ale też działkowiczów. W nabożeństwie uczestniczyli m.in. przedstawiciele lokalnych samorządów: Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda, Starosta i Wicestarosta Kolneński - Tadeusz Klama i Karol Pieloszczyk oraz Wójt Gminy Kolno Józef Wiśniewski.

Uroczystą mszę świętą o godz. 11:00 odprawił Dziekan Kolneński ks. proboszcz Stanisław Uradziński.
- Udział człowieka, jego praca, poświęcenie - byłyby niewiele warte, gdyby tę pracę, pracę rolnika nie pobłogosławił i swoją łaską nie ogrzał Bóg - zaznaczał w homilii kapłan.

Podczas mszy świętej dożynkowej poświęcono tegoroczne plony i złożono dary u stóp ołtarza. Starosta Tadeusz Klama w imieniu władz samorządowych podziękował rolnikom za ich całoroczną pracę. - Dożynki to święto, które na stałe wpisało się w polską tradycję. Jest ono symbolicznym dniem podziękowań. Dniem, w którym poprzez swoją obecność podkreślamy rangę tego wydarzenia. Głębokie ukłony i z głębi serca podziękowania należą się wam za dar chleba, jaki nam dajecie. Starosta podkreślił też, jak ważną rolę odgrywa polskie rolnictwo w strukturze państwa. - Wielu ludzi nie docenia pracy rolnika. Zapominają, że bezpieczeństwo człowieka, naszych bliskich to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Wy swoją pracą i jej owocami je zapewniacie.

Samorządowcy na zakończenie mszy świętej podzielili się chlebem ze zgromadzonymi w świątyni na Parafialnych Dożynkach.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl