W ramach pozyskanych środków zakupiony zostanie: agregat hydrauliczny, wąż przedłużający 10 m, nożyce hydrauliczne, rozpieracz ramieniowy, stacja obiektowa zewnętrzna z oprzyrządowaniem, antena obiektowa, terminal, akumulator oraz radiotelefon.
W tej chwili Jednostka OSP Kolno dysponuje średnim samochodem ratowniczo-gaśniczym, a obszar jej działań obejmuje miasto Kolno oraz teren powiatu kolneńskiego (ok. 38 tys. mieszkańców). Przez Kolno przebiega droga krajowa nr 63 oraz droga wojewódzka nr 647, na których często dochodzi do różnorodnych zdarzeń. Z roku na rok notuje się też coraz więcej interwencji i strażacy często pozostają w dyspozycji do zabezpieczenia terenu powiatu kolneńskiego. Jednostka OSP Kolno typu „S1” w 2019 r. przyjęła 89 wezwań przez Stanowisko Kierownika PSP Kolno.
Na dzień dzisiejszy jednostka OSP Kolno liczy 24 wyszkolonych strażaków-ratowników, gotowych do podjęcia działań ratowniczo-gaśniczych. W dniu 6 lutego 2020 podpisano z Burmistrzem Miasta Kolno i Komendantem Powiatowym PSP w Kolnie porozumienie dotyczące włączenia jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. OSP w Kolnie musi jednak spełnić szereg wymagań. Jednym z ważniejszych jest posiadanie sprawnego i szybkiego systemu powiadamiania selektywnego jednostki i strażaków OSP, którego nie ma na stanie. Dużym problemem jest również zużyty i stary, bo ponad 30-letni sprzęt ratownictwa technicznego, który coraz częściej zawodzi i trzeba oddawać go do bieżących napraw. Nowoczesny i sprawny sprzęt ratownictwa technicznego i system selektywnego powiadamiania to zwiększenie potencjału ratowniczego i bezpieczeństwa dla mieszkańców na terenie operacyjnym OSP Kolno.
Umowę na dofinansowanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kolnie 14 lipca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego podpisali Artur Kosicki – Marszalek Województwa Podlaskiego i Andrzej Duda - Burmistrz Miasta Kolno.
Opracował Andrzej Konopka