6 stycznia w święto Objawienia Pańskiego, po skończonym nabożeństwie odprawionym o godzinie 12:30 w kościele św. Anny w Kolnie, wierni obu parafii, utworzyli orszak Trzech Króli. Monarchowie, w których wcielili się m. in. pracownicy Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu - przyodziani w dostojne szaty prowadzili tłum kolędników przystrojonych w korony, przebranych za aniołów, pasterzy i królewięta.
Srogi mróz nie przeszkodził w kultywowaniu starej chrześcijańskiej tradycji związanej ze świętem Objawienia Pańskiego. Pierwszy orszak w demokratycznej Polsce – jako kontynuacja szkolnych jasełek – wyszedł na ulice Warszawy i tworzyła go społeczność szkoły w Żaglach. W 2009 i 2010 orszaki odbyły się w Warszawie i Toruniu. W 2011 zatwierdzenie przez Sejm dnia wolnego od pracy w święto Objawienia Pańskiego spowodowało wzrost zainteresowania tworzeniem orszaków. Jasełka w przestrzeni publicznej odbyły się w 6 miastach – w kolejnym roku w 24, w 2013 w 92, a w 2014 w 177 miejscowościach w Polsce. Orszaki Trzech Króli organizuje lokalna społeczność, całe rodziny, szkoły, instytucje i władze samorządowe. W tym roku na ulicach polskich miast i wiosek utworzono ponad pół tysiąca orszaków.
Pierwszym przystankiem czwartego kolneńskiego Orszaku Trzech Króli była przygotowana w miejskim parku stajenka, gdzie Świętej Rodzinie dary złożyli królowie. Jeden z Monarchów prezentował się niezwykle dostojnie – w podróż do stajenki wyruszył bowiem konno. Uczestnicy obejrzeli też jasełka zaprezentowane przez dzieci z Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Z głośnym śpiewem na ustach tradycyjnych polskich kolęd orszak podążył do nowego kościoła. W parafii Chrystusa Króla Wszechświata dostojnych Monarchów usadzono na iście królewskich krzesłach. W świątyni wysłuchano koncertu kolęd i pastorałek zaprezentowanego przez parafialną scholę, której akompaniowali Anna i Paweł Podeszwik – pracownicy KOKiS-u. Miłą niespodzianką dla najmłodszych były odwiedziny Świętego Mikołaja. Dzieci zostały obdarowane cukierkami – co niektórzy dorośli kolędnicy również nieśmiało wyciągali rękę po przygotowane słodkości. Uczestnicy Orszaku do swoich domów zanieśli też kredę i kadzidło – święcone w tym dniu w kościołach. Kredą wypisuje się na drzwiach mieszkania C+M+B, czyli Niech Chrystus błogosławi mieszkanie! (Christus mansionem benedicat), oraz aktualny rok. Niektórzy tłumaczą napisane litery jako imiona trzech Mędrców ze Wschodu: Kacper, Melchior i Baltazar. Oznaczone w ten sposób domostwa mają rangę świadectwa przynależności do Kościoła Katolickiego.
Organizatorami Orszaku Trzech Króli byli: Dziekan Kolneński i Burmistrz Miasta Kolno.
Andrzej Konopka