Gości przywitał gospodarz miasta - burmistrz Andrzej Duda.
- Znajdujemy się przy drodze krajowej 63, która niedawno została oddana do użytku w zmodernizowanej postaci po wielu, wielu latach zabiegów. Droga, która przebiega przez miasto, po której codziennie poruszają się tysiące osób, odzyskała swoje parametry i wpłynęła na bezpieczeństwo. Miasto bardzo dużo korzysta z Funduszy Dróg Samorządowych. Mamy przebudowaną drogę krajową, przejście przez Kolno na odcinku 3 kilometrów. Została ona generalnie zmodernizowana. Mamy bardzo nowoczesne rozwiązania – sygnalizację świetlną, ronda, nowe chodniki, a rowerzyści do dyspozycji ścieżkę rowerową. Cieszymy się, że ta inwestycja została zakończona. Zyskaliśmy przede wszystkim bezpieczne przejścia, które są w bardzo dobry sposób rozwiązane, a które były do niedawna zmorą naszego miasta – mówił burmistrz Andrzej Duda.
- Dzięki programom, które oferuje ministerstwo, możemy znacząco modernizować nasze miasto, które nadrabia zapóźnienia w stosunku do Polski centralnej czy zachodniej. W tej chwili zacierane są te różnice pomiędzy Polską A, a Polską B. Na pewno dzieje się to dzięki programowi Prawa i Sprawiedliwości. Dzięki działaniom ministerstwa infrastruktury i programom zrównoważonego rozwoju możemy konkurować o środki z wielkimi aglomeracjami, co nas bardzo cieszy, bowiem pozwala nadrabiać te wszystkie zaszłości.
Minister jako wzorową ocenił przebudowę drogi krajowej nr 63 przez miasto Kolno, podkreślając, że inwestycja była możliwa dzięki dobrej współpracy lokalnego samorządu z jednostkami rządowymi.
- Chciałem podziękować panu burmistrzowi, wszystkim mieszkańcom Kolna i okolic oraz wszystkim tym, którzy przez Kolno w tym trudnym czasie modernizacji drogi krajowej przejeżdżali. To nie był łatwy czas. Ale widać efekt przebudowy dokonanej z funduszy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jak powiedział pan burmistrz, celem tych przedsięwzięć było wyrównanie szans. Celem tych przedsięwzięć było wreszcie doprowadzenie do tego, że Polska nie dzieli się na Polskę A i B. Bo Polska jest przecież jedna i o tym często mówi pan prezydent Andrzej Duda. O tym mówiła premier Beata Szydło. O tym mówi premier Mateusz Morawiecki – stwierdził Adamczyk.
- Ta inwestycja to przykład dobrej współpracy. To też przykład zapobiegliwości samorządu. Są również inne inwestycje, które wykonuje samorząd Kolna i samorząd powiatu kolneńskiego – realizowane z Funduszu Dróg Samorządowych. To olbrzymie środki finansowe – aż 3,2 miliarda złotych w roku bieżącym i 6 miliardów złotych w roku poprzednim. Dzięki tym środkom, dzięki wsparciu finansowemu inwestycji na drogach samorządowych mieszkańcy mogą cieszyć się komunikacyjnym bezpieczeństwem – a tych dróg na pewno będzie przybywało – zapewniał minister.
O potrzebie rozwoju małych miejscowości mówił też wiceminister Jerzy Szmit:
- Polska nie kończy się na Krakowie, Białymstoku czy na Łodzi. Polska jest wszędzie i wszędzie Polacy muszą mieć godne warunki do życia i godne warunki do podróżowania. A jeżeli dodamy tu wspaniałą współpracę samorządu pana burmistrza Andrzeja Dudy z rządem i nie tylko jego zabiegi, ale też konsekwencję w działaniu – to właśnie mamy takie efekty.
Uczestnicy konferencji prasowej w Kolnie zaznaczyli, że miasto wkrótce uzyska nowe szanse rozwojowe dzięki budowie linii kolejowej w ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego.
- Przyczyni się to do tego, że takie małe miejscowości będą się rozwijać i będą powstawać nowe miejsca pracy. Z Kolna będzie można dojechać do Warszawy już w półtorej godziny i za tego typu inwestycje jako poseł tej ziemi wszystkim dziękuję – mówił Kazimierz Gwiazdowski.
Dostęp do transportu kolejowego to szansa dla mieszkańców całego regionu – uważa prezes PKP PLK Ireneusz Merchel: „Całe Podlasie jest objęte szeregiem inwestycji kolejowych. Modernizujemy linię do Czeremchy, Hajnówki i Białegostoku. Mamy nadzieję, że szprycha nr 3, jak ją nazywamy – biegnąca od Warszawy poprzez północne Mazowsze, Ostrołękę, Łomżę i właśnie Kolno, później w kierunku Pisza i Giżycka – powstanie za kilka lat. Kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu – szybkim oraz bezpiecznym – i ta kolej powinna w takich miejscowościach jak Kolno powstać” – zaznaczył Merchel.
17 czerwca 2020 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wizytował również inwestycje drogowe i kolejowe realizowane w województwie warmińsko-mazurskim, m.in. w Węgorzewie, Ełku i Piszu.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka