Na prywatnej posesji w Kolnie znaleziono niewybuch

zdjęcia artykułu 5
2020-06-07 14:21 | Opublikował: Tomasz Sobieski
Ewakuowano mieszkańców - swoje domy opuściły 304 osoby.

W niedzielę, 7 czerwca na prywatnej posesji przy ul. Plac Wolności w Kolnie znaleziono niewybuch – to już 4. z kolei niebezpieczne znalezisko w regionie;  pochodzący z II wojny światowej pocisk artyleryjski - kal. 75 i 31 cm długości - nie miał zapalnika.

Teren zabezpieczyła policja do czasu przybycia patrolu saperskiego z Orzysza.

Zwołano sztab kryzysowy, który mieścił się w Szkole Podstawowej nr 2 w Kolnie. W sztabie był burmistrz oraz służby ratownicze, Policja i Straż Pożarna. Została podjęta decyzja o ewakuacji oraz o ewentualnym zasięgu i godzinie podjęcia akcji. Monitorowała ją Policja, Straż Pożarna z Kolna oraz jednostki OSP z powiatu.

Podjęcie niewybuchu przez patrol saperski zaplanowano na godz. 15.30. W strefie rażenia została zamknięta ulica Wojska Polskiego oraz okoliczne drogi dojazdowe.Sztab kryzysowy wyznaczył strefę ewakuacji o promieniu 400 m. W tym w rejonie znajdują się m.in. remontowany park miejski, kościół Św. Anny, Bank PKO  i prywatne posesje.

 Proces ewakuacji rozpoczął się o godz. 13.30. Saperzy z Orzysza zakończyli akcję podjęcia pocisku o godzinie 15:42. Niewybuch został przez nich zabezpieczony i wywieziony z miasta.

Po godzinie 16:00 ewakuowani powrócili do swoich miejsc zamieszkania.

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl