Skromne kolneńskie uroczystości zainaugurowała msza święta w intencji Ojczyzny o godz. 12:30 w kościele Chrystusa Króla Wszechświata celebrowana przez proboszcza parafii ks. Wojciecha Stefaniaka z udziałem delegacji samorządowych miasta, powiatu, stowarzyszeń i nielicznych wiernych.
Po nabożeństwie przedstawiciele poszczególnych instytucji złożyli indywidualnie wieńce, wiązanki i zapalili znicze w miejscach pamięci narodowej.
Burmistrz Kolna Andrzej Duda razem z przewodniczącym Rady Miasta Mariuszem Rakowskim i w towarzystwie proboszcza ks. Wojciecha Stefaniaka udali się pod krzyż w pobliżu „Dębu Wolności”, który w Kolnie zasadzono w 1919 roku na cześć odzyskania przez Polskę niepodległości. Tam w zadumie oddali hołd twórcom pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy regulującej porządek w państwie.
Konstytucja 3 Maja uchwalona w 1791 roku gruntownie zmieniała ustrój Rzeczypospolitej. Wzmacniała suwerenność i stabilność kraju. Likwidowała liberum veto i wprowadzała ponownie monarchię dziedziczną. Twórcy ustawy zadbali też o reformę wymiaru sprawiedliwości, miastom nadali nowe prawa, przyznając stanowi mieszczańskiemu nowe przywileje i obowiązki. Pod opiekę „prawa i rządu krajowego” wzięli ludność wiejską. Powołując armię, stworzyli fundament pod budowę nowoczesnych sił zbrojnych.
W świadomości Polaków Konstytucja 3 Maja upamiętniła się jako symbol niepodległości państwa polskiego, postępu społecznego i przełomu w dziedzinie ustrojowej.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka