Obchody 229. rocznicy Konstytucji 3 Maja w Kolnie

zdjęcia artykułu 9
2020-05-04 12:24 | Opublikował: Tomasz Sobieski
Inny niż zazwyczaj wymiar przybrała 229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Bez uroczystych przemarszów, pocztów sztandarowych, Orkiestry Miejskiej, przemówień i występów artystycznych – takie obchody zostały wymuszone względami sanitarnymi z powodu pandemii Covid-19.

Skromne kolneńskie uroczystości zainaugurowała msza święta w intencji Ojczyzny o godz. 12:30 w kościele Chrystusa Króla Wszechświata celebrowana przez proboszcza parafii ks. Wojciecha Stefaniaka z udziałem delegacji samorządowych miasta, powiatu, stowarzyszeń i nielicznych wiernych.

Po nabożeństwie przedstawiciele poszczególnych instytucji złożyli indywidualnie wieńce, wiązanki i zapalili znicze w miejscach pamięci narodowej. 

Burmistrz Kolna Andrzej Duda razem z przewodniczącym Rady Miasta Mariuszem Rakowskim i w towarzystwie proboszcza ks. Wojciecha Stefaniaka udali się pod krzyż w pobliżu „Dębu Wolności”, który w Kolnie zasadzono w 1919 roku na cześć odzyskania przez Polskę niepodległości. Tam w zadumie oddali hołd twórcom pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy regulującej porządek w państwie.

Konstytucja 3 Maja uchwalona w 1791 roku gruntownie zmieniała ustrój Rzeczypospolitej. Wzmacniała suwerenność i stabilność kraju. Likwidowała liberum veto i wprowadzała ponownie monarchię dziedziczną. Twórcy ustawy zadbali też o reformę wymiaru sprawiedliwości, miastom nadali nowe prawa, przyznając stanowi mieszczańskiemu nowe przywileje i obowiązki. Pod opiekę „prawa i rządu krajowego” wzięli ludność wiejską. Powołując armię, stworzyli fundament pod budowę nowoczesnych sił zbrojnych.

W świadomości Polaków Konstytucja 3 Maja upamiętniła się jako symbol niepodległości państwa polskiego, postępu społecznego i przełomu w dziedzinie ustrojowej.

 

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl