Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bieg „Tropem Wilczym” w Kolnie

zdjęcia artykułu 106
2020-02-25 08:59 | Opublikował: Tomasz Sobieski
W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W Kolnie ten szczególny dzień, poświęcony polskim bohaterom, upamiętniono nabożeństwem o godz. 11:00 w kościele św. Anny i biegiem „Tropem Wilczym”.

Po mszy świętej m.in. przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych miasta Kolno złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy niezłomnych usytuowanym na placu przy świątyni. Dalsze uroczystości odbyły się na nowo utworzonych miejskich terenach inwestycyjnych po odśpiewaniu Hymnu Państwowego. Gości i wszystkich uczestników biegu przywitał prezes Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie Andrzej Szymański, organizator niedzielnego wydarzenia.

W przemówieniu do zgromadzonych Burmistrz Kolna Andrzej Duda zaznaczał, jak ważną rolę w budowaniu wolnej Polski odegrali żołnierze wyklęci. – Dzisiaj biegacie po to, żeby oddać cześć ludziom, którzy walczyli o wolną Polskę, którzy nie godzili się, przede wszystkim, z porządkiem po II wojnie światowej. Z tym, że Sowieci narzucili nam swoją władzę i musieliśmy mieć rządy takie, jakie sobie zażyczył Związek Radziecki. Dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce. To oni oddali swoje życie za to, byśmy mogli żyć w wolnym kraju.

Do uczestników biegu zwrócili się też: Poseł RP Jacek Żalek, Wicewojewoda Podlaski Marcin Sekściński i Wójt Gminy Kolno Józef Wiśniewski.

Dodatkowo odbyła się inscenizacja przesłuchania przez UB – pokaz epizodów ze stosowanych tortur, tzw. pobudka, ścieżka zdrowia, oraz pokaz sprzętu stowarzyszenia 4X4 Kolno. W niedzielnych uroczystościach wzięli również udział: Sebastian Jaworski, członek Zarządu Fundacji Wspólnota Polska, 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy, przedstawiciele samorządu Miasta Kolno oraz Gminy Kolno i Gminy Turośl, OSP z Kolna i Czerwonego, PSP z Kolna, Policji, Banku Spółdzielczego i Kolneńskiej Grupy Pierwszej Pomocy oraz Stanisław Rogiński, członek rodziny Hieronima „Roga” Rogińskiego, bohatera Ziemi Kolneńskiej poległego w obronie wolności Ojczyzny.

Bieg „Tropem Wilczym” stowarzyszenie kawaleryjskie organizuje po raz szósty, kolneńska edycja odbyła się na terenie naszego miasta drugi raz. Partnerami patriotycznego wydarzenia byli: Miasto Kolno, Gmina Kolno, Bank Spółdzielczy w Kolnie i Centrum Integracji Społecznej oddział w Kolnie.

W przedsięwzięciu wzięło udział 160 biegaczy, m.in. z Białegostoku, Olsztyna, Łomży, Kolna, Stawisk i okolicznych wsi: Borkowa, Czerwonego, Zabiela, Porytego, Ptaków, Turośli, Dud Nadrzecznych, Wykowa, Nowej Rudy i Mściwuj. Zawody rozpoczęli najmłodsi – dzieci do lat 6. Kolejne dystanse to: bieg na trasie 1963 metrów (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak, ps. Lalek) i dystansie 5 km oraz bieg sztafetowy - dla uczniów szkół podstawowych.

Zwycięzcom biegów i pozostałym uczestnikom zawodów medale, dyplomy i nagrody wręczali m.in. Mariusz Rakowski - Przewodniczący Rady Miasta Kolno oraz Mirosław Bajorek - Sekretarz Miasta Kolno. Uczestnicy po zakończonej rywalizacji sportowej mogli posilić się przy stoiskach gastronomicznych jak również napić się gorącej herbaty czy kawy.

W Polsce VIII edycję  Biegu „Tropem Wilczym” 1 marca 2020 roku zorganizowano w ponad 370 miastach oraz poza granicami - w USA, Australii, Afryce, w europejskich stolicach i na Kresach. Pobiegło w nim ok. 75 000 zawodników.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Załączniki do pobrania:
Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl