Spotkanie z przedsiębiorcami w Kolnie

zdjęcia artykułu 52
2020-02-24 14:49 | Opublikował: Tomasz Sobieski
„Przedsiębiorcy to jest ta grupa, która prowadzi rozwój Polski, województwa, powiatu kolneńskiego i miasta Kolno.”

W piątek, 21 lutego w Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu z inicjatywy Andrzeja Dudy - Burmistrza Miasta Kolno oraz Zarządu Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. zorganizowano konferencję „Polska strefa inwestycji”, w której uczestniczyli eksperci, przedsiębiorcy oraz samorządowcy z powiatu kolneńskiego.

W piątkowym spotkaniu wzięli też udział m.in.: Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski, Bohdan Paszkowski - Wojewoda Podlaski, Artur Kosicki - Marszałek Województwa Podlaskiego oraz radny wojewódzki Adam Wojciech Sekściński, burmistrzowie i wójtowie powiatu kolneńskiego, przedsiębiorcy lokalni i spoza terenu powiatu, zaproszeni goście oraz media ogólnopolskie i lokalne.

Celem spotkania było przybliżenie przedsiębiorcom zasad uzyskiwania pomocy publicznej (zwolnień podatkowych) przy realizacji nowych inwestycji, wsparcia działania firm ze strony Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców czy wsparcia rozwoju przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

- Dzięki temu, że zatrudniacie ludzi i dzięki Waszym podatkom możemy rozwijać się jako samorządpowiedział, otwierając konferencję, burmistrz Kolna.

- Staramy się intensywnie wspierać waszą działalność, oddając m.in. do zagospodarowania tereny inwestycyjne, byście mogli rozwijać swoje biznesy i tworzyć nowe miejsca pracymówił, zwracając się do obecnych na sali przedsiębiorców, burmistrz Kolna Andrzej Duda.

Podczas wystąpienia Wojewoda Podlaski zaznaczył, że w zasadzie cała Polska jest już jedną specjalną strefą ekonomiczną. – W każdym  miejscu, spełniając określone warunki, można korzystać z tych udogodnień, które dotychczas były w tych specjalnych strefach ekonomicznych.

O pomocy finansowej dla przedsiębiorców mówił również Marszałek Sejmiku Podlaskiego.

– W tamtym roku tylko z jednej osi dotyczącej przedsiębiorców przeznaczyliśmy na dotację w ramach RPWP ponad 100 mln złotych – podkreślał Artur Kosicki. – Staramy się upraszczać procedurę składania wniosków o dofinansowanie - na tyle, na ile jest to możliwe, bo wiemy, że ta perspektywa unijna już się toczy.

Dzięki zmianom w funkcjonowaniu Specjalnych Stref Ekonomicznych więcej firm, w tym także te mikro, małe i średnie, może korzystać z zachęt podatkowych dla inwestorów. Zasady działania Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce zmieniła ustawa o wspieraniu nowych inwestycji. Marszałek wspomniał również o projekcie promocji gospodarczej województwa, którego celem nie będzie tylko pozyskiwanie zewnętrznych inwestorów, ale także promocja rodzimego biznesu.

- Dążymy do tego, żeby gospodarka była naszym celem. Bez was nie będzie rozwoju naszego województwa – zakończył marszałek.

Prezentację nowych terenów inwestycyjnych miasta Kolno oraz atrakcyjną ofertę nieruchomości inwestycyjnych – działek przemysłowych dla przedsiębiorców – zaprezentował podczas konferencji Andrzej Jarzyło – Naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta Kolno.

W dalszej części spotkania głos zabrali także: Wojciech Kierwajtys - Wiceprezes Zarządu Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, który przybliżył możliwości wsparcia ze strony Strefy, Dyrektor Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku - Szczepan Barszczewski oraz Dyrektor Rozwoju podlaskiego oddziału Banku Gospodarstwa Krajowego - Izabela Domanowska.

Na zakończenie burmistrz Andrzej Duda podziękował wszystkim za przybycie, gościom za  zaprezentowanie przede wszystkim tego, w jaki sposób pozyskiwać pomoc, oraz przedsiębiorcom, których zachęcał do inwestowania.

Jeżeli z tego skorzystaciemówi burmistrz Kolna do przedsiębiorcówto bardzo będziemy się cieszyli. Bo tak jak mówiłem przedsiębiorcy to jest ta grupa, która tak naprawdę prowadzi rozwój Polski, województwa, powiatu kolneńskiego i miasta Kolno. Cieszę się, że tak licznie nas odwiedziła i że reprezentuje naszych kolneńskich i nie tylko kolneńskich, bo mamy tu przedsiębiorców z Łomży, którzy inwestują w Kolnie, i z Olsztyna, i z wielu innych regionów - nawet Augustowa; bardzo się z tego cieszymy. Staramy się stworzyć wam jak najbardziej dogodne warunki - oczywiście w takich ilościach, w jakich jesteśmy w stanie”podkreślał na zakończenie spotkania Burmistrz Kolna Andrzej Duda.

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl