W Kolnie upamiętniono 80. rocznicę pierwszej wywózki Polaków na Sybir

zdjęcia artykułu 33
2020-02-10 11:53 | Opublikował: Tomasz Sobieski
W 2020 r. przypada 80. rocznica masowych deportacji Polaków na Sybir. 10 lutego 1940 r. władze Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich przeprowadziły pierwszą (z czterech) masową deportację obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej w głąb państwa sowieckiego – północnej Rosji i zachodniej Syberii. Wywieziono wtedy około 140 tys. ludzi. Wśród zesłanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski. W warunkach uwłaczających człowieczeństwu, w bydlęcych wagonach, transportowano ich na nieludzką ziemię. W czasie wywózki deportowani umierali z wyczerpania, głodu i zimna.

By upamiętnić te tragiczne wydarzenia, 10 lutego o godzinie 8:00 w kościele św. Anny w Kolnie odbyła się uroczysta msza święta w intencji ofiar masowych deportacji.

Po nabożeństwie wierni przeszli pod pomnik Sybiraków i Deportowanych przed świątynią, gdzie poszczególne delegacje w obecności pocztów sztandarowych złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Burmistrza Kolna Andrzeja Dudę reprezentował Sekretarz Miasta Mirosław Bajorek.

O tym, że takie uroczystości są potrzebne i należy o nich pamiętać, przekonuje naoczny świadek haniebnej historii – Sybirak Jan Truszkowski, mieszkaniec Kolna i autor kilku książek o Polakach zesłanych na Sybir:

– Pamięć o tych wydarzeniach zanika. Czas robi swojetwierdzi Jan Truszkowski.To pozostaje dla potomnych. Ludzie żyjący mogą opowiadać, ale zabierają tajemnice ze sobą, na tamten świat. A jeżeli się napisze, to zostaje to już w pamięci.

W uroczystościach wzięli udział m.in.: przedstawiciele władz miasta, gminy i powiatu, zesłańcy Sybiru i ich rodziny, uczniowie i nauczyciele z kolneńskich i gminnych szkół oraz mieszkańcy miasta.

 

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl