Rozpoczął się nowy rok szkolny 2017/2018

zdjęcia artykułu 105
2017-09-06 11:46 | Opublikował: Juliusz Jakimowicz
Wyjątkowo, w poniedziałek 4 września w polskich szkołach rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim zmiany w systemie oświaty.

Uczniowie klas VI nie przejdą do gimnazjów ale pozostaną w dotychczasowych szkołach. Reforma oświaty obowiązująca od września tego roku po 18 latach przywróciła system 8-letniego kształcenia w podstawówkach i 4-letniego w szkołach licealnych. Nauka w technikach będzie 5-letnia, a w miejsce szkół zawodowych wprowadzone zostaną dwustopniowe szkoły branżowe. Do 1 września 2019 roku będą wygaszane gimnazja. Zniesiono również obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich.

W nowym roku szkolnym w obu kolneńskich podstawówkach i gimnazjum – placówkach zarządzanych przez miasto Kolno – zorganizowano uroczyste apele. W gimnazjum akademia rozpoczęła się o godz. 9:00, w SP 1 o 9:30, a w SP 2 o godzinie 10:00. Ogółem w roku 2017/2018 w tych szkołach uczyć się będzie 1261 uczniów: 200 w gimnazjum, 324 w SP1 i 373 w SP2. Wszystkie placówki w tym uroczystym dniu odwiedził Burmistrz Kolna. Andrzej Duda przywitał szkolne społeczności po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej. Uczniom życzył owocnego roku szkolnego, z jak najlepszymi wynikami; nauczycielom wytrwałości i szybkiego wdrażania się do zmian w strukturze szkół.  - Życzę wszystkim spokojnego i udanego  roku szkolnego, który właśnie rozpoczynamy. By osiągnąć jak najlepsze wyniki i na koniec roku móc docenić osiągnięcia wychowanków najważniejsza jest dobra współpraca również z rodzicamiprzekonywał burmistrz. Andrzej Duda podkreślił też pracę samorządu miasta w kontekście reformy szkolnictwa. – Ta reforma nie jest prosta dla wszystkich. Dyrektorzy szkół mieli niełatwe zadanie skoordynowania planu pracy trzech placówek oświatowych, za co im serdecznie dziękuję. Wszyscy musimy uporać się z nowymi realiami. Nasz samorząd podszedł do tego zadania odpowiedzialnie. Naszym celem było zachowanie wszystkich stanowisk pracy zapewniał burmistrz.

W Gimnazjum im. Jana Pawła II burmistrz powierzył pełnienie obowiązków dyrektora Wiesławowi Bociowi. Dotychczasowy dyrektor Karol Choynowski wygrał konkurs na zarządzanie szkołą podstawową w Grajewie. Andrzej Duda nagrodził też stypendiami Burmistrza Miasta trzech uczniów: za osiągniecia w nauce w roku szkolnym 2016/2017 Ewelinę Podchul i Karolinę Tyszka oraz za osiągnięcia w sporcie Dawida Pielocha.

Obecny na uroczystościach Dziekan Kolneński ks. Stanisław Uradziński pobłogosławił pracowników szkół i uczniów, a w duszpasterskim słowie również nawiązał do wielowymiarowej współpracy. – Życie człowieka należy rozpatrywać w trzech przestrzeniach: rodzinnej, wspólnoty Kościoła i szkolnej. Tylko dobra i odpowiedzialna współpraca na tych trzech płaszczyznach przyniesie oczekiwany rozwój każdej młodej osoby, do czego wszyscy jesteśmy powołanimówił ksiądz dziekan.

Dla 8-letnich szkół podstawowych wprowadzono nową podstawę programową. W klasach I-III nadal obowiązywać będzie nauka wczesnoszkolna – od klasy pierwszej dzieci jednak będą się uczyć języka obcego. W klasie IV wprowadzone będzie nauczanie przedmiotowe (j. polski, j. obcy nowożytny, matematyka, informatyka, historia, przyroda, muzyka, plastyka, technika i wychowanie fizyczne). W piątym roku nauki w miejsce przyrody wprowadzona będzie geografia i biologia. W klasie VII dojdą kolejne przedmioty – drugi język obcy, chemia i fizyka, w VIII – wiedza o społeczeństwie i edukacja dla bezpieczeństwa.

Początek roku szkolnego to też zmiany w przedszkolach. Z opłat za pobyt w placówce zwolnione będą dzieci 6-letnie (rodzice poniosą jedynie koszt wyżywienia), prawo do wychowania przedszkolnego będą miały 3-latki. Do kolneńskiego przedszkola w tym roku uczęszczać będzie 364 osoby.

                                                                                                          Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl