101. rocznica odzyskania niepodległości

zdjęcia artykułu 156
2019-11-12 14:11 | Opublikował: Tomasz Sobieski
Po 123 latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję, powstaniach narodowych i zmaganiach na różnych frontach, Polacy - dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu - wywalczyli wolność. Po zakończeniu I wojny światowej we francuskim Compiègne 11 listopada 1918 roku podpisano zawieszenie broni, a nasza Ojczyzna odrodziła się na nowo. Polacy to niezwykłe wydarzenie przez lata upamiętniają patriotycznymi pochodami, historycznymi rekonstrukcjami, biegami wolności i biało-czerwonymi flagami na ulicach polskich miast i wsi.

W Kolnie obchody Narodowego Święta Niepodległości zainaugurowała w poniedziałek, 11 listopada uroczysta msza święta za Ojczyznę w kościele św. Anny odprawiona o godzinie 11:00 przez Dziekana Kolneńskiego ks. Stanisława Uradzińskiego.

W samo południe zgromadzeni przed świątynią uczestnicy uroczystości w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Niepodległa do hymnu” dołączyli do milionów Polaków i odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Wagę słów państwowego hymnu podkreśliła wciągnięta na maszt flaga narodowa. Wielkie wrażenie na uczestnikach obchodów zrobiła również  25- metrowa biało-czerwona flaga trzymana przez kolneńskich harcerzy i dzieci.

Po tych wymownych chwilach przedstawiciele władz samorządowych - Burmistrz Miasta Kolno i Starosta Powiatu Kolneńskiego wraz z przewodniczącymi lokalnych samorządów i towarzyszący im żołnierz NZW Stefan Kownacki oraz Ireneusz Mieczkowski - złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikami: Żołnierzy Niezłomnych i Sybiraków oraz tablicą ofiar katastrofy smoleńskiej.

Główne miejskie uroczystości zorganizowano w kolneńskim parku przy pomniku Niepodległości. W okolicznościowym przemówieniu o twórcach polskiej niepodległości przypominał Burmistrz Kolna Andrzej Duda. - Jak co roku, spotykamy się na uroczystościach naszej jedynej – wspólnej i niezastąpionej Matki – Ojczyzny. Nie tylko jej pragniemy dzisiaj złożyć należny hołd; zasłużony szacunek okażemy również bohaterom tamtych wiekopomnych  wydarzeń mówił burmistrz.

 - Najważniejsze spośród wszystkich – Narodowe Święto Niepodległości czcić dzisiaj będziemy głównie dzięki takim architektom polskiej wolności, jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski czy wreszcie Wincenty Witos. Koncepcje docierania do upragnionego dla Ojczyzny stanu nie zawsze były do siebie zbliżone; ścierały się pomysły na wykorzystanie istniejących nurtów politycznych; głównych wrogów i ewentualnych sprzymierzeńców upatrywano w różnych kierunkach: od mniej lub bardziej odległego zachodu, przez południe, aż po wschód wreszcie. Nie szczędzono sobie mniej lub bardziej zajadłej krytyki i ostrej wymiany zdań. Rzadka w naszych dziejach jedność stała się jednak błogosławionym faktem. Jedność znalazła swój wyraz również w Kolnie – oto 100 lat temu – w maju 1919 roku właśnie w naszym mieście zalśniła wielka manifestacja ludności, z udziałem Komisariatu Rządu Polskiego, przedstawicieli wszystkich ugrupowań politycznych powiatu kolneńskiego, a także straży ogniowej i przybyłego z Łomży wojska. Zgodnym rytmem wyznaczanym przez strażacką orkiestrę przedefilowali ulicami miasta jako zjednoczeniowy pochód sztandarów niesionych ku jasnej przyszłości. Wtedy właśnie po obu stronach krzyża posadzono „Dęby Wolności”- zaznaczał Andrzej Duda.

 - Niechaj więc w Narodowe Święto Niepodległości zabrzmi z Kolna apel jedności inspirowany przez wieszcza polskości:

„Razem, drodzy przyjaciele!

W szczęściu wszystkiego są wszystkich cele;

Jednością silni, choć serc jest wiele,

Razem – drodzy przyjaciele!”

 

Burmistrz podziękował wszystkim za udział w patriotycznym święcie łączącym pokolenia Polaków. Okolicznościowe listy i pozdrowienia do Kolna przysłali: poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel i parlamentarzyści – Kazimierz Gwiazdowski i Lech Antoni Kołakowski.

Wokaliści działający przy Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu zaprezentowali zgromadzonym wzruszający koncert pieśni patriotycznych. Wybrzmiał też apel poległych poprowadzony przez harcerzy z Hufca ZHP w Kolnie.

W asyście pocztów sztandarowych, Orkiestry Dętej i mażoretek, ułanów ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii i członków Związku Oficerów Rezerwy RP im. Józefa Piłsudskiego – przemaszerowano pod pomniki i tablice związane z pamięcią narodową (Wincentego Witosa, Marszałka Józefa Piłsudskiego, krzyż przy „Dębie Wolności” i pomnik „Solidarności”), gdzie również złożono wieńce i zapalono znicze.

Oficjalne uroczystości w mieście zakończono modlitwą na cmentarzu komunalnym pod pomnikiem poległych pod Lemanem i Grobie Nieznanego Żołnierza. W tych miejscach delegacje służb mundurowych, kolneńskich instytucji i zakładów pracy oraz przedstawiciele organizacji społecznych i ugrupowań politycznych złożyli kwiaty i znicze.

Zakończenie obchodów zwieńczył koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej na placu przed KOKiS oraz degustacja bigosu.

Ważną rolę w wychowaniu patriotycznym odgrywa szkoła. Kolneńskie placówki oświatowe już w piątek, 8 listopada zorganizowały szkolne apele związane z narodowym świętem. Włączono się też w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu” – o symbolicznej godzinie 11:11 uroczyście odśpiewano 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

 

Tekst i zdjęcia – Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl