97. rocznica Bitwy Warszawskiej

zdjęcia artykułu 143
2017-08-15 09:47 | Opublikował: Juliusz Jakimowicz
15 sierpnia w całym kraju obchodzone jest państwowe święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, czyli Święto Wojska Polskiego. Swoją tradycją sięga ono do Święta Żołnierza ustanowionego w 1923 roku na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r.

Data upamiętniająca wydarzenie zwane „Cudem nad Wisłą” - najważniejszy zwrot wojny polsko – bolszewickiej na trwałe wpisała się w historię naszego narodu. Bitwa Warszawska uważana jest bowiem za jedną z trzech najważniejszych bitew XX wieku w dziejach świata i zarazem jedną z osiemnastu decydujących w całej historii ludzkości.

15 sierpnia na pamiątkę 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej kolneńskie uroczystości rozpoczęto o godzinie 10:45 przy kościele św. Anny wciągnięciem Flagi Państwowej na maszt i odśpiewaniem Hymnu Państwowego. O godzinie 11:00 w świątyni, pod przewodnictwem Dziekana Kolneńskiego ks. Stanisława Uradzińskiego, odprawiona została msza święta za Ojczyznę. Ojciec Dominikanin Andrzej Potocki, wykładowca socjologii na Uniwersytecie Warszawskim – wygłaszając homilię nawiązał do trzech perspektyw: historycznej, militarnej i liturgicznej sierpniowego święta. - Wydarzenia sprzed 97. lat niezwykle się splatają. To w takich doświadczeniach należy wciąż szukać i znajdować źródła narodowej tożsamości – mówił o. Andrzej. Kaznodzieja podkreślał też jak ważną rolę w społeczeństwie odgrywa wojsko, które jest ostoją ładu narodowego, honoru, uczciwości, poświęcenia i lojalności wobec Ojczyzny. - Ta służba jest wymagająca – podkreślał o. Andrzej. Przypomniał również zgromadzonym o szczególnej opiece Matki Bożej nad polskim narodem. Liturgiczne święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znamiennie wiąże się z punktem zwrotnym prowadzonych przez Polaków walk w obronie swojego kraju i wiary przed nawałą bolszewicką. – Świętowanie dnia Wojska Polskiego w klimacie dziękczynienia Maryi znajduje najpiękniejsze duchowe napełnienie, bo to z Nią naród i żołnierz związał swoje losy i swoją duchowość – usłyszeli wierni.

Po nabożeństwie - w uroczystym przemarszu w asyście pocztów sztandarowych, przedstawicieli Związku Oficerów Rezerwy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Związku Piłsudczyków RP TPJP odział w Kolnie, ułanów ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii i 10. Pułku Ułanów Litewskich z Grabowa, przedstawicieli Narodowych Sił Zbrojnych - udano się na stary cmentarz. Wcześniej uczestnicy przemarszu i poczty sztandarowe zatrzymały się pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej oraz na Placu Solidarności, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Uroczystości na cmentarzu prowadził prezes Związku Oficerów Rezerwy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Ireneusz Mieczkowski. Do zgromadzonych okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Kolna Andrzej Duda. - W ten szczególny dzień chylimy czoła nad bohaterstwem polskiego żołnierza i geniuszem strategicznym Marszałka Józefa Piłsudskiego. Walka z nawałą bolszewicką nie ominęła również naszych terenów. Jak co roku oddajemy należny hołd bolszewickim ofiarom masakry pod Lemanem. Ziemia Kolneńska była areną wielu zmagań militarnych podczas minionych wojen i powstań narodowych – przypominał burmistrz. - Wysiłek zbrojny naszych rodaków stanowi nieodłączną cześć naszej historii. Rocznica Bitwy Warszawskiej kieruje dziś uwagę na to, co w życiu państw i narodów jest najważniejsze: umiłowanie wolności, honoru i wierności w służbie ojczyzny – podkreślił Andrzej Duda. Burmistrz podziękował też wszystkim, którzy kultywują bohaterskie tradycje oręża polskiego i mieszkańcom miasta za pamięć o swoich przodkach.

Hołdem dla wszystkich poległych o wolność i niepodległość Polski było złożenie wieńców, wiązanek i zapalenie zniczy pod pomnikiem poległych pod Lemanem w 1920 r. i na grobie Nieznanego Żołnierza. Kwiaty kolejno składali: Burmistrz Kolna Andrzej Duda, Starosta Powiatu Kolneńskiego Stanisław Wiszowaty, delegacje Państwowej Straży Pożarnej i Powiatowej Komendy Policji w Kolnie, Wójt Gminy Kolno Józef Wiśniewski, prezes Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie Andrzej Szymański, przedstawiciele z Ochotniczego Hufca Pracy w Kolnie, przewodniczący oddziału NSZZ „Solidarność” w Kolnie Andrzej Charubin, przedstawiciele 10. Pułku Ułanów Litewskich z Grabowa i przedstawiciele Narodowych Sił Zbrojnych w Kolnie.

Na starym cmentarzu wręczono również odznaczenia państwowe. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda przyznał Brązowe Krzyże Zasługi Janowi Prusinowskiemu i Jarosławowi Skrodzkiemu. Odznaczenia w obecności Burmistrza Miasta Kolno Andrzeja Dudy i Starosty Powiatu Kolneńskiego Stanisława Wiszowatego wręczył Dziekan Kolneński ks. Stanisław Uradziński.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości na uczestników wtorkowego święta czekała wojskowa grochówka serwowana prosto z kotła na placu przyległym do plebanii kościoła św. Anny.

Organizatorem kolneńskich uroczystości 97. Rocznicy Bitwy Warszawskiej był Związek Oficerów Rezerwy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Andrzej Konopka

                                                                                                           

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl