Narodowe czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

zdjęcia artykułu 84
2017-09-06 09:42 | Opublikował: Juliusz Jakimowicz
Ożyły postacie uwiecznione na kartach papieru przez Stanisława Wyspiańskiego. 2 września odbyło się narodowe czytanie „Wesela”. Do ogólnopolskiej inicjatywy, pod honorowym patronatem pary prezydenckiej, kolejny raz włączyło się Kolno. Edycję tegorocznego przedsięwzięcia zorganizowano w budynku Zespołu Szkół Technicznych w godzinach od 10:00 do 12:00

Inwencja spotkania z polską literaturą utrzymana była w atmosferze biesiady weselnej. Literacka impreza rozpoczęła się wprowadzeniem orszaku weselnego w rytm marszu, a uczestników usadzono przy stołach ze swojskimi wyrobami i słodkimi wypiekami. Po przywitaniu gości i współorganizatorów narodowego czytania przez prowadzących: Ewelinę Truszkowską i Wojciecha Kulasa głos zabrał Starosta Kolneński Stanisław Wiszowaty i Sekretarz Miasta Kolno Mirosław Bajorek w imieniu Burmistrza Miasta Kolno. Przybyli następnie obejrzeli pokaz tańca narodowego krakowiaka w choreografii pani Teresy Pomichowskiej.

Czytanie wybranych fragmentów Aktu I „Wesela” obrazującego polskie społeczeństwo - chłopów i inteligencję żyjących na początku XX wieku rozpoczął Starosta Kolneński Stanisław Wiszowaty, a po nim: Ewa Marczak-Łukaszewicz, Robert Nadara, Mirosław Bajorek, Józef Chodnicki, Eugeniusz Gromadzki i kolejni lektorzy. Przed aktem II narodowego dzieła rozbrzmiał utwór Czesława Niemena „Isia i Chochoł” i wysłuchano krótkiego wprowadzenia. Symboliczno-wizyjny klimat tej części dramatu doskonale oddali ubrani w stroje z epoki: prof. Adam Łukaszewicz, Wiesław Boć, Paweł Podeszwik, Sylwia Lubianiec, Martyna Święczkowska i Patrycja Nowak. Przed oczami słuchaczy pojawiły się zjawy i widma. Lektorami Aktu III byli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Zespołu Szkół Technicznych. Ekspresyjnemu przekazowi młodzieży towarzyszył utwór „Miałeś chamie złoty róg” i symboliczna postać chochoła.

Dla najmłodszych uczestników narodowego czytania , na korytarzu przed salą gimnastyczną, przygotowano stoisko, gdzie można była wykonać różnorodne prace plastyczne, narysować rysunki związane z weselem, ułożyć wiązanki ślubne, uwić wianki dla panny młodej lub zrobić kukiełki postaci państwa młodych. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na wystawie.

Wesele Stanisława Wyspiańskiego to utwór bogaty w głębokie przemyślenia, poruszający idee patriotyzmu i świadomości narodowej Polaków. Autor w bardzo inteligentny sposób przedstawia stosunki panujące w społeczeństwie polskim przełomu wieków Fragmenty czytanej powieści przypomniały współczesnym słuchaczom problemy Polaków sprzed ponad 100 lat. Rozdźwięk pomiędzy klasami społecznymi zniweczył walkę  narodowowyzwoleńczą i ukazał wszystkie słabości naszego narodu.

Po zakończeniu czytania lektury chętni mogli wziąć udział w przygotowanym quizie dotyczącym problematyki utworu. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią organizatorów była też możliwość otrzymania pamiątkowych stempli Narodowego Czytania „Wesela” w prywatnych egzemplarzach książek.

Organizatorami Narodowego Czytania „Wesela” byli:

 - Starostwo Powiatowe,

 - Urząd Miasta Kolno,

 - Zespół Szkół Technicznych,

 - Miejska Biblioteka Publiczna,

 - Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl