Narodowe Czytanie noweli Orzeszkowej w Kolnie

zdjęcia artykułu 143
2019-09-09 14:15 | Opublikował: Tomasz Sobieski
Podczas tegorocznej odsłony akcji „Narodowe Czytanie” Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Ich wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Organizatorzy przedsięwzięcia, w wielu miejscach w kraju i poza granicami, mieli możliwość wyboru spośród ośmiu pozycji literackich. Lekturą Narodowego Czytania 2019 w Kolnie była nowela czołowej polskiej pozytywistki Elizy Orzeszkowej „Dobra pani”.

Autorka w utworze obnaża powierzchowność propagowanej w pozytywizmie filantropii i pokazuje skutki fałszywej dobroczynności. Czytelnik dowiaduje się, dlaczego działanie na rzecz najuboższych warstw społeczeństwa powinno mieć charakter systemowy, a nie podlegać kaprysom.

 – Spotkajmy się wszyscy w sobotę, 7 września 2019 roku, by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartościczytamy na oficjalnej stronie Prezydenta RP.

Kolneńskie czytanie zainaugurowano o godzinie 10:00 na placu przed I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza. Zgromadzonych przywitali współorganizatorzy „Narodowego Czytania 2019” w Kolnie - dyrektorzy miejskiej i powiatowej biblioteki oraz dyrektor I LO w Kolnie (w imieniu Jolanty Siwik - Małgorzata Sielawa, Bożena Kowalewska i Zdzisław Śliwecki). Imprezę prowadzili Ewelina Truszkowska i Wojciech Kulas. W słowie wstępnym burmistrz Andrzej Duda przekonywał, dlaczego warto sięgać po książki. - Wiemy przecież, że czytanie to naprawdę bardzo ważna rzecz. Przede wszystkim wyrabiająca w nas wyobraźnię. Każda lektura wyzwala ogromną chęć przeżywania przygód bohaterów, o których czytamy, i tego Państwu serdecznie życzę, zapraszając do wspólnego czytania.

W tematykę utworu zebranych słuchaczy wprowadził prof. Adam Łukaszewicz – papirolog i archeolog śródziemnomorski Zakładu Papirologii, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, członek polskiego PEN Clubu. - Literatura piękna jest tym pomostem, który nas łączy z dawną Polską. Jeżeli zerwiemy tę więź, to za kilka pokoleń będziemy musieli tłumaczyć nasze dzieła na jakiś nowy język i będziemy żyli w innej kulturze niestanowiącej żadnej kontynuacji. W Grecji np. udało się zachować ciągłość kulturową trwającą ok. 3 tys. lat dzięki stałemu nauczaniu języka starogreckiego i czytaniu literaturyzaznaczał profesor. Naukowiec przybliżył też pokrótce życiorys Elizy Orzeszkowej.

Ówczesny świat i jego mentalność została ukazana w tekście czytanym przez poszczególnych lektorów. Rozpoczął Burmistrz Kolna Andrzej Duda, a po nim Starosta Kolneński Tadeusz Klama. Wspólne czytanie wzbogacone było inscenizacjami fragmentów tekstu. W poszczególne role wcielili się m.in.:

Iwona Kozikowska - Ewelina Krzycka

Anna Podeszwik - panna Czernicka

Nadia Podeszwik - Helcia

Dorota Klimek - Janowa

Eugeniusz Regliński - Jan

Mateusz Bągart - Wicek

Wiesław Boć - narrator

W międzyczasie najmłodsi uczestnicy akcji wykonywali różnorodne prace plastyczne – rysunki i ilustracje związane z tekstem „Dobrej pani”, układali wiązanki z kwiatów i ziół, wykonywali kukiełki oraz dekorowali kapelusze głównej bohaterki noweli – Helci. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie, ocenione oraz nagrodzone drobnymi niespodziankami. Organizatorzy ponadto przygotowali quiz dotyczący bohaterów i fabuły noweli. Jak co roku, była również możliwość otrzymania pamiątkowych stempli Narodowego Czytania 2019 Nowel Polskich w prywatnych egzemplarzach książek.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania dzieł literackich najwybitniejszych polskich pisarzy. Organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, a w 2018 roku Prezydent RP Andrzej Duda zaprosił Polaków do wspólnego czytania książki Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”.

Organizatorzy kolneńskiej edycji Narodowego Czytania to: Miejska Biblioteka Publiczna, Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Kolnie.

W kulturalnym przedsięwzięciu wzięli udział m.in.: Dziekan Kolneński ks. Stanisław Uradziński i Wicedziekan ks. Wojciech Stefaniak, Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda i Sekretarz Miasta Kolno Mirosław Bajorek, Starosta Kolneński Tadeusz Klama i Wicestarosta Karol Pieloszczyk, Zastępca Dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Marcin Sekściński, radni Rady Miasta Kolno i Powiatu Kolneńskiego, dyrektorzy i wicedyrektorzy kolneńskich, gminnych i powiatowych szkół i placówek oświatowych: Eugeniusz Gromadzki i Katarzyna Kleczyńska, Lech Owczarczyk, Dariusz Łosiewski i Joanna Gleba, Halina Małż, Anna Nadolna, dyrektorzy publicznych i niepublicznych placówek przedszkolnych: Joanna Długozima i Hanna Glazer, dyrekcja PUP w Kolnie: Wacław Sójko i Dorota Konopka, prezes PUK w Kolnie Marek Łuba, dyrektorzy MOPS i GOPS, komendanci KPP, PSP i OHP, zastępca prezesa BS w Kolnie Marcin Krejszeff, dyrektorzy miejskich i gminnych instytucji. Nie zabrakło również nauczycieli i młodzieży z kolneńskich szkół oraz członków kabaretowego zespołu „Kolneńskie Dziewczyny” i mieszkańców miasta.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

(źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019/)

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl