II Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi”. Warto objrzeć wideo!

zdjęcia artykułu 213
2019-08-26 13:24 | Opublikował: Tomasz Sobieski
W niedzielnych dożynkach, z udziałem Premiera RP Mateusza Morawieckiego i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, licznie uczestniczyli mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości oraz goście z całego województwa podlaskiego. W ogólnopolskim święcie wzięli też udział: posłowie i senatorowie RP, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, Burmistrz Kolna Andrzej Duda, samorządowcy z całego województwa podlaskiego, radni miejscy i powiatowi, a także dyrektorzy, prezesi i kierownicy jednostek samorządowych. Impreza zorganizowana 25 sierpnia na placu przy ulicy Kolejowej miała charakter rodzinnego pikniku.

II Ogólnopolskie Święto pod hasłem „Wdzięczni Polskiej Wsi” rozpoczęło się o godzinie 12:00 uroczystą polową mszą świętą pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego z udziałem bpa Tadeusza Bronakowskiego i bpa seniora Stanisława Stefanka oraz proboszczów i kapłanów obu  kolneńskich parafii.

Ordynariusz łomżyński w homilii podkreślał rolę polskiej wsi w rozwoju państwa.

 - Bogu dziękujemy za ziemię i za plony, a szczególnie za rolników, którzy pozostali na tej ziemi i budują jej przyszłośćmówił biskup. Panie Boże błogosław rolnikom i tym, którzy starają się nakreślić właściwą politykę dla rolnictwa.

Podczas nabożeństwa poświecono wieńce dożynkowe – symbol pracy i wdzięczności rolników za tegoroczne plony.

Po mszy świętej barwny korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dętą, na czele z premierem, udał się pod główną scenę. Tam podczas oficjalnej części, po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, jako pierwszy głos zabrał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.  W swoim wystąpieniu podziękował Mateuszowi Morawieckiemu za to, że „taką opieką i takim wkładem pracy otacza polskie rolnictwo”. Podkreślał też, że wieś to nie tylko miejsce pracy ale również nauki, kultywowania kultury i tradycji. Dziękował rządowi i parlamentarzystom za programy rozwoju infrastruktury, oświaty i komunikacji. Wojewoda przypomniał też o niedawnych obchodach 100-lecia niepodległości, a także dziękował premierowi, za wybranie Kolna na miejsce uroczystego świętowania.

Po wystąpieniu wojewody zespół Kurpie Zielone zaprezentował obrzęd żniwny. Premier Mateusz Morawiecki przyjmując dożynkowy chleb mówił - Dziękuję za ten chleb, symbol pracy rolnika, uświęcony tradycją naszych ojców. Obiecuję mądrze i sprawiedliwie go dzielić tak, aby go nie zabrakło i dla wszystkich wystarczyło.

Mateusz Morawiecki, podczas wystąpienia, podkreślał wagę polskiej tradycji.

 - To w tych tradycjach polskiej wsi przechowana została niepodległość, pragnienie niepodległości. Za to też chce podziękować polskiej wsi. Polska tradycja jest zaczynem przekazywanym pokoleniom. Dlatego tak pielęgnujemy polską kulturę. Wiemy, że byłaby ona uboższa bez polskiej wsi. To tradycja, na której budujemy naszą przyszłość. Ta tradycja jest wspaniała, zbudowała nas. Chcemy wspaniałej przyszłości, by Polska małych miast, terenów wiejskich, nie wyludniała się, przyciągała. Do tego dążymy. Taka będzie polska wieś!

Premier zapewniał też o wsparciu polskiego rolnictwa przez rząd. - Polska musi być jak tarcza i w biedzie pomagać polskiemu rolnikowi. Dlatego zdecydowaliśmy o dopłacie tysiąca złotych do hektara, kiedy straty spowodowane przez tegoroczną suszę są wyższe niż 70 proc. Polskie państwo nie zostawi rolników w potrzebiezaznaczał premier.

Mateusz Morawiecki porównał podsumowanie żniw do upływającej kadencji. - Tak jak żniwa, tak koniec kadencji jest podsumowaniem, gdy prezentujemy nasze plony, to do czego się zobowiązywaliśmy i czego dokonaliśmy. Naszym głównym celem był program 500 plus i wywiązaliśmy się z niego z nawiązką. Jest 500 plus od pierwszego dziecka. 

Szef rządu mówił też o  wizji polskiej wsi.

 - Chcemy żeby wieś była nowoczesna, żeby Polska małych miast i terenów wiejskich była atrakcyjna i przyciągająca. Do takiej Polski dążymy!

Premier podziękował polskim rolnikom, Kołom Gospodyń Wiejskich i Ochotniczym Strażom Pożarnym za przechowanie tradycji „Polski suwerennej, niepodległej, silnej, dumnej, chrześcijańskiej i wiernej wielkiej Rzeczpospolitej”.

Oficjalne wystąpienia zakończył minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski również podkreślając wagę polskiej wsi. - To polska wieś zapewnia polskiemu społeczeństwu bezpieczeństwo żywnościowe, bo nie będzie żadnego innego bezpieczeństwa: militarnego, zdrowotnego, gospodarczego, jeśli nie będzie żywności, jeżeli nie będziemy mieli bezpieczeństwa żywnościowego, które zapewnia nam polska wieś i polskie rolnictwomówił Ardanowski. Nawiązując do wypowiedzi premiera o pomocy dla rolników, zapowiedział, że pierwsze wypłaty odszkodowań dla poszkodowanych przez suszę powinny ruszyć już we wrześniu. - Będzie to ponad miliard, może dwa miliardy, zobaczymy, jakie będą oszacowane straty. Minister informował też o innych metodach wsparcia polskiego rolnictwa i programach zapobiegających skutkom suszy. Pieniądze będą pochodziły z realizowanych przez rząd programów retencji i zatrzymywania wody. Na dodatkowe środki finansowe będą mogły liczyć gospodarstwa, które będą budować systemy nawadniające i retencyjne jak studnie czy zbiorniki. Na te programy rząd ma przeznaczyć aż 14 mld zł. Ardanowski przypomniał też o dofinansowaniu wapnowania gleb, zbiórki plastiku i azbestu oraz regulacjach umożliwiających rolnikom sprzedaż bezpośrednią.

Premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, na zakończenie oficjalnej części niedzielnego święta, wręczyli Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości najbardziej zasłużonym rolnikom i stowarzyszeniom rolniczym. Medalami uhonorowano 37 rolników i trzy Koła Gospodyń Wiejskich z Małego Płocka, Zabiela i Dzięgiel.

Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały stoiska z płodami rolnymi i rękodziełem ludowym. Można też było posmakować tradycyjnych potraw (często z przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie). Nie zabrakło własnego wyrobu wędlin, pieczywa, pierogów, bigosu, bab ziemniaczanych i słodkich ciast. Taka forma prezentacji regionalnych smaków przypadła do gustu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który odwiedzał poszczególne stoiska. Szef rządu nie odmawiał też krótkich rozmów i wspólnych fotografii.

W międzyczasie na scenie wystąpił m. in. Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone działający przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku oraz Kolneńskie Dziewczyny z Plusem. Gwiazdą wieczoru był Szymon Wydra z zespołem Carpe Diem. Na zakończenie plenerowej imprezy bawiono się przy muzyce disco.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl