Strona główna Aktualności

Prezydent Andrzej Duda uhonorował odznaczeniem państwowym mieszkańca Kolna Stefana Kownackiego

zdjęcia artykułu 1
2019-03-04 09:11 | Opublikował: Tomasz Sobieski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w związku z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” nadał odznaczenia państwowe uczestnikom wydarzeń sprzed lat oraz osobom pielęgnującym pamięć i upowszechniającym wiedzę o dziejach Żołnierzy Niezłomnych. Wśród 35 odznaczonych znalazł się mieszkaniec Kolna Stefan Kownacki ps. „Gołąb”.

Żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego w latach 1946 – 1953 został uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za „zasługi dla Niepodległej”. Uroczystość odbyła się w piątek 1 marca w Pałacu Prezydenckim.

 - Mam niebywałą możliwość uhonorowania orderami przede wszystkim ludzi, którzy walczyli o Polskę – wolną, niepodległą, suwerenną i prawdziwie niepodległą – powiedział Andrzej Duda. - Nie pogodzili się z półwolnością, nie pogodzili się z zakłamaniem, nie pogodzili się z niby-niepodległością i niby-suwerennością – mówił Prezydent, podkreślając, że zapłacili za to zazwyczaj wysoką cenę.  

- Jesteście Państwo bohaterami – akcentował Prezydent.

Odznaczenia są symbolicznym podziękowaniem i podkreśleniem wielkich zasług dla Polski. – Pewnie nie byłoby dzisiaj prawdziwie wolnej, prawdziwie niepodległej, prawdziwie suwerennej Polski, gdyby nie tamto bohaterstwo, cierpienie i trud, gdyby nie tamci Żołnierze Niezłomni, których bali się komuniści – przekonywał Andrzej Duda.

 - Zabitych i pomordowanych zakopywano w bezimiennych mogiłach, wrzucano do dołów. To dlatego nad miejscami ich pochówku kładziono chodniki i wylewano asfalt. Po to, żeby nikt nigdy nie dotarł i nikt nigdy ich nie odnalazł, po to, aby nie było relikwii. Ale też ze strachu, z podłego, haniebnego strachu – powiedział Prezydent. 

Za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego odznaczeni zostali:

KRZYŻEM KOMANDORSKIM Z GWIAZDĄ ORDERU ODRODZENIA POLSKI

pośmiertnie - Franciszek Jaskulski pseudonim „Zagończyk”, uczestnik Wojny Obronnej 1939 roku, żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, stracony w więzieniu w Kielcach w 1947 roku.

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Pośmiertnie - Zdzisław Kowalczewski pseudonim „Milczek”, żołnierz Armii Krajowej, a następnie Organizacji NIE i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, zagrożony aresztowaniem przedostał się na Zachód.

Stanisław Rusek pseudonim „Tęcza”, żołnierz Ruchu Oporu Armii Krajowej i Zrzeszenia „WiN” w oddziale Hieronima Dekutowskiego „Zapory”.

Pośmiertnie - Stanisław Kiałka pseudonim „Jelonek”, „Bolesław” oraz „Szarotka”, żołnierz Wojny Obronnej 1939 roku, następnie w ZWZ-AK Okręgu Wileńskiego AK, aresztowany przez NKWD za powojenną działalność konspiracyjną, wywieziony do Workuty.

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Witold Stypułkowski pseudonim „Bystry”, żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, aresztowany w 1952 roku i skazany na 15 lat pozbawienia wolności.

Pośmiertnie - żołnierze oddziału Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka” polegli 15 czerwca 1946 roku, w bitwie z oddziałami sowieckimi pod Zwoleniem.

Tadeusz Nowakowski, pseudonim „Zając” i Władysław Skrzypek pseudonim „Groźny”.

Za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego

KRZYŻEM ORDERU KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI

Tadeusz Baszczowski pseudonim „Lew”, członek konspiracyjnego harcerstwa działającego w ramach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, skazany w 1953 roku na 12 lat pozbawienia wolności.

Stefan Rojkowicz pseudonim „Gryf”, działał w powojennej organizacji młodzieżowej „Międzymorze”, działającej w ramach NOW, a następnie Zrzeszenia „WiN” skazany w 1953 roku na 10 lat więzienia.

Antoni Zmitrowicz pseudonim „Wilniak”, działał w Polskiej Tajnej Organizacji – Związek Białej Tarczy”, skazany w 1953 roku na 5 lat pozbawienia wolności.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zasługi w upamiętnianiu historii Polski, za propagowanie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Jan Białostocki

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz upamiętniania historii Polski, za propagowanie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Adam Broński, Bogusław Błażej Dudek i Marek Franczak.

Za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o polskim czynie niepodległościowym

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Robert Grzybek żołnierz Armii Krajowej, po wojnie członek antykomunistycznej organizacji niepodległościowej o nazwie „555 Okręg Armii Krajowej”.

Za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania historii Polski, za propagowanie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Dawid Chroba i Robert Jamroz.

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Anna Czerwiec-Banek, Elżbieta Jeleń, Maria Łempicka i Marlena Piekarska-Olszówka.

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Anna Borowik, Marek Gołąbek, Magdalena Janeczek, Patryk Kruczek, Paweł Kurtyka

Maksymilian Migo, Aleksander Podgórny i Marcin Tucznio.

Za zasługi dla Niepodległej

MEDALEM STULECIA ODZYSKANEJ NIEPODLEGŁOŚCI

Mariusz Charubin, Józef Dąbrowski pseudonim „Prędki”, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, w 1947 roku skazany zaocznie na karę śmierci.

Antoni Jankowski żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, skazany w 1948 roku, na 8 lat więzienia. 

Stefan Kownacki pseudonim „Gołąb”, członek Narodowego Zjednoczenia Wojskowego w latach 1946 – 1953.

Franciszek Przeździecki żołnierz oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem Zbigniewa Żwańskiego ps. „Noc”.

W uroczystościach zorganizowanych 1 marca w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli m.in.: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski wraz z ministrami w Kancelarii Prezydenta RP i doradcami głowy państwa oraz odznaczeni wraz z najbliższymi.

                          Źródło: Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Fot: Krzysztof Sitkowski / KPRP

                                                                                                                                              Andrzej Konopka

 

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl