Szósty Orszak Trzech Króli w Kolnie

zdjęcia artykułu 158
2019-01-07 07:49 | Opublikował: Juliusz Jakimowicz
Barwny korowód kolędników na ulicach miasta

6 stycznia w święto Objawienia Pańskiego – po nabożeństwie odprawionym o godzinie 12:30 w kościele św. Anny w Kolnie w uroczystej oprawie muzycznej w wykonaniu miejskiej orkiestry dętej - wierni obu parafii utworzyli orszak Trzech Króli. Monarchowie, w których w tym roku wcielili się m.in. dyrektorzy z SP1, SP2, gimnazjum i pracownicy OHP - przyodziani w dostojne szaty prowadzili tłum kolędników przystrojonych w korony, przebranych za aniołów, pasterzy i królewięta.

Mroźna aura nie przeszkodziła w kultywowaniu starej chrześcijańskiej tradycji związanej ze świętem Objawienia Pańskiego. W tym roku orszak wyruszył pod hasłem „ODNOWI OBLICZE ZIEMI”. Pierwszy orszak w demokratycznej Polsce – jako kontynuacja szkolnych jasełek – wyszedł na ulice Warszawy i tworzyła go społeczność szkoły w Żaglach. W 2009 i 2010 orszaki odbyły się w Warszawie i Toruniu. W 2011 zatwierdzenie przez Sejm dnia wolnego od pracy w święto Objawienia Pańskiego spowodowało wzrost zainteresowania tworzeniem orszaków. Jasełka w przestrzeni publicznej odbyły się w 6 miastach – w kolejnym roku w 24, w 2013 w 92, a w 2014 w 177 miejscowościach w Polsce. Orszaki Trzech Króli organizuje lokalna społeczność, całe rodziny, szkoły, instytucje i władze samorządowe. Są one publicznym wyznaniem wiary. W tym roku ulicami polskich miast i wiosek przeszły 752 orszaki, a za granicami naszego kraju 22. Pierwszy raz przemarsz zorganizowano w Betlejem.

 

Z głośnym śpiewem na ustach tradycyjnych polskich kolęd kolneński orszak, ulicami miasta, podążył do nowego kościoła. Każdy oddał hołd nowo narodzonemu Dzieciątku. W parafii Chrystusa Króla Wszechświata świętujących powitał proboszcz ks. Wojciech Stefaniak. Na zakończenie uczestnicy orszaku zostali obdarowani cukierkami.

Wierni tradycyjnie zanieśli do swoich domów kredę i kadzidło – święcone w tym dniu w kościołach. Kredą wypisuje się na drzwiach mieszkania C+M+B, czyli „Niech Chrystus błogosławi mieszkanie!” (Christus mansionem benedicat), oraz aktualny rok. Niektórzy tłumaczą napisane litery, jako imiona trzech Mędrców ze Wschodu: Kacper, Melchior i Baltazar. Oznaczone w ten sposób domostwa mają rangę świadectwa przynależności do Kościoła katolickiego.

Organizatorami Orszaku Trzech Króli byli: Parafia Świętej Anny, Parafia Chrystusa Króla Wszechświata i Burmistrz Miasta Kolno.

 

                                                                                                               Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl