Narodowe Święto Niepodległości to wyjątkowy dzień dla milionów Polaków w kraju i poza jego granicami. Tegoroczne uroczystości przybrały szczególny wymiar. W niedzielę 11 listopada obchodziliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
W 1795 roku Prusy, Austria i Rosja dokonały trzeciego rozbioru Polski. Wówczas nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy świata. Ojczyzna przez ponad wiek żyła jednak w sercach Polaków, którzy podejmowali wiele prób przywrócenia wolności i suwerenności kraju. 10 listopada 1918 roku do Warszawy przybył zwolniony z więzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski. Dzień później Rada Regencyjna przekazała mu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo podległych jej wojsk. Po zakończeniu I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne (11 listopada 1918) Polska odrodziła się na nowo. Polacy upamiętnili to niezwykłe wydarzenie w dziejach naszej Ojczyzny patriotycznymi pochodami, kolorowymi paradami, rekonstrukcjami wydarzeń historycznych, biegami i koncertami oraz biało-czerwonymi flagami na ulicach miast i wsi.
Mieszkańcy Kolna corocznie włączają się w ogólnopolskie obchody. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w kościele św. Anny o godz. 11:00 przez Dziekana Kolneńskiego ks. Stanisława Uradzińskiego. Punktualnie o 12:00 uczestnicy patriotycznego święta odśpiewali przed kościołem Mazurka Dąbrowskiego w ramach inicjatywy „Niepodległa do hymnu”. Po nabożeństwie złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych, Tablicą Smoleńską i Pomnikiem Niepodległości w miejskim parku.
Dalsze obchody - po przemarszu ulicami miasta w asyście pocztów sztandarowych, członków Związku Oficerów Rezerwy RP im. Józefa Piłsudskiego, ułanów ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii, Orkiestry Miejskiej i mażoretek – odbyły się na placu przy Poczcie Polskiej. Tam na pamiątkę 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uroczyście odsłonięto i poświecono pomnik ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Powstał on jako wypełnienie ostatniej woli śp. Stanisława Malinowskiego, który przekazał miastu kamień i orła polskiego. Odsłonięcia dokonali: Dziekan Kolneński ks. Stanisław Uradziński, Burmistrz Kolna Andrzej Duda i wdowa po śp. Stanisławie pani Marianna Malinowska. Do zgromadzonych okolicznościowe przemówienie skierował Burmistrz Kolna Andrzej Duda.
- Rocznica odzyskania niepodległości to zawsze szczególny moment, ale dzisiejsza uroczystość 100-lecia polskiej niepodległości to dzień wyjątkowy dla każdej Polki i każdego Polaka – mówił burmistrz. - W Kolnie powstaje kolejne miejsce narodowej pamięci, w bliskim sąsiedztwie niemal stuletniego „Dębu Wolności” i historycznego krzyża. Dzisiaj pamięcią wracamy do tej wyjątkowej jesieni sprzed 100 lat, do dnia 11 listopada 1918 r. Naród polski utracił niepodległość w wyniku III rozbiorów, jednak nigdy nie pogodził się z tym faktem. Dowodem na to są powstania narodowe oraz liczne organizacje konspiracyjne, działające w kraju i za granicą. Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Pomimo usilnych prób naszych nieprzyjaciół, którzy walczyli ze wszystkim, co wiąże się z naszym narodem, nie zdołano zabić ducha polskości. Polacy odzyskali niepodległość po 123 latach niewoli – co jest w historii świata jednym z wyjątkowych zdarzeń. Nasi pradziadkowie kolejny raz udowodnili, że są jednym z najbardziej niestrudzonych i najbardziej dumnych narodów świata – przypominał Andrzej Duda.
- Bardzo mnie cieszy, że wszystkie święta państwowe mają w naszym mieście taką świetną oprawę. Dziękuję Mieszkańcom za okazany partiotyzm oraz Wszystkim zaangażowanym w dzisiejsze uroczystości - dodał Burmistrz Kolna.
Zwieńczeniem uroczystości był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu solistek z KOKiS (Ewy Kodłubajskiej i Natalii Świeczkowskiej) i apel poległych poprowadzony przez harcerzy z Hufca ZHP w Kolnie.
Następnie pod nowo odsłoniętym pomnikiem, a kolejno „Dębem Wolności”, pomnikiem „Solidarności” i na grobie pomordowanych żołnierzy pod Lemanem w 1920 roku oraz Grobie Nieznanego Żołnierza złożono wieńce, wiązanki i zapalono znicze.
Po oficjalnych uroczystościach organizatorzy zaprosili uczestników narodowego święta na boisko przy SP2 na gorącą kawę i herbatę oraz wojskową grochówkę.
O godzinie 17:00 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki zorganizowano Koncert Pieśni Patriotycznych. Przed publicznością zaprezentowały się dzieci i młodzież z Kolna i powiatu kolneńskiego oraz artyści z Białegostoku.
W miejskich uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyli m. in.: przedstawiciele duchowieństwa, zastępca prezesa ARiMR Beata Orzołek, dyrektor biura poselskiego Posłanki RP Bernadety Krynickiej – Iwona Łada, Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda, Starosta Kolneński Stanisław Wiszowaty, żołnierz NSZ Stefan Kownacki, komendanci Policji, Straży Pożarnej, OHP, dyrektorzy i nauczyciele kolneńskich placówek oświatowych, dyrektorzy, prezesi i pracownicy miejskich jednostek i zakładów pracy, przedstawiciele organizacji społecznych oraz mieszkańcy miasta.
Okolicznościowe listy i pozdrowienia z okazji święta narodowego przesłali: Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński oraz Posłowie na Sejm RP: Krzysztof Jurgiel, Bernadeta Krynicka, Kazimierz Gwiazdowski i Lech Antoni Kołakowski.
Narodowe Święto Niepodległości rangę święta państwowego zyskało dzięki ustawie z 23 kwietnia 1937 roku. W latach 1939-1945, podczas okupacji niemieckiej, obchody polskich świąt państwowych były niemożliwe. Osoby, które przygotowywały konspiracyjnie obchody rocznicy 11 listopada, były narażone na dotkliwe represje. Mimo to starano się podtrzymywać pamięć o tym wyjątkowym dla Polaków dniu. Na murach pojawiały się napisy - „Polska żyje”, „Polska zwycięży” czy „Jeszcze Polska nie zginęła”. Pomniki przystrajano proporczykami w kolorach biało-czerwonych i kwiatami. W 1945 roku ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski - obchodzone 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN - znosząc tym samym obchodzone wcześniej Święto Niepodległości. Zostało ono przywrócone przez Sejm ustawą z 15 lutego 1989 pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka