Dzień Nauczyciela w kolneńskich szkołach

zdjęcia artykułu 174
2018-10-16 14:38 | Opublikował: Juliusz Jakimowicz
W poniedziałek 15 października we wszystkich kolneńskich szkołach zorganizowano uroczyste apele związane z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Szkolne akademie to forma podziękowania za codzienną pracę dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą dla wszystkich nauczycieli i pracowników. Placówki oświatowe zarządzane przez samorząd miasta odwiedził Burmistrz Kolna Andrzej Duda.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w Polsce co roku 14 października w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. 

Kolneńskie uroczystości zainaugurowano apelem w SP2 zorganizowanym o godzinie 9:00. W gimnazjum Dzień Nauczyciela zorganizowano po raz ostatni ze względu na zmiany w systemie szkolnictwa i został rozpoczęty o godz. 11:00. W „Jedynce” szkolny apel odbył się o 12:00.

Obecny na uroczystościach, poświęconych nauczycielom, wychowawcom, pedagogom i wszystkim pracownikom związanym z oświatą, Burmistrz Kolna Andrzej Duda złożył życzenia i gratulacje w imieniu swoim i całej Rady Miasta. W wystąpieniach przekonywał, że zawód nauczyciela zasługuje na wielki szacunek, który przekłada się na osiągnięcia uczniów.  - Proszę przyjąć moje serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności w realizacji planów zawodowych, wielu powodów do radości i satysfakcji z rezultatów pracy. Życzę również, aby na co dzień spotykali się Państwo z szacunkiem i sympatią uczniów oraz ich rodziców.

Burmistrz przypomniał też zgromadzonym o nadchodzącym wydarzeniu związanym z 100. rocznicą odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Zaznaczał również, że determinacja pedagogów pokolenia walczącego o wolność  znacząco przełożyła się na postawę wszystkich Polaków.

Słowa podziękowań do wszystkich pracowników skierowali też dyrektorzy poszczególnych placówek i przedstawiciele Rad Rodziców. Podczas szkolnych akademii - poprzez teksty wierszy i piosenek oraz swoje występy taneczne - uczniowie przekazali swoją wdzięczność za trud i czas poświęcony ich edukacji. W wystąpieniach uczniów nie zabrakło też scenek ukazujących szkolną społeczność w kontekście satyrycznym.

Corocznie podczas takich uroczystości wręczane są nagrody Burmistrza Miasta Kolna i nagrody Dyrektora szkoły dla nauczycieli i pracowników oświaty. W tym roku dyrektorzy placówek oświatowych w Kolnie wręczyli ich 24 (12 w SP2, 7 w SP1 i 5 w Gimnazjum). Natomiast nagrody Burmistrza otrzymało w tym roku 9 osób. Wręczono je nauczycielom podczas inauguracji Wojewódzkich Obchodów Dnia Edukacji Narodowej, które odbyły się 12 października w murach Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl