„Mistrz rachunku pamięciowego 2018”.

zdjęcia artykułu 80
2018-03-16 11:23 | Opublikował: Juliusz Jakimowicz
Mistrzostwa matematyczne zorganizowano w SP nr 1 w Międzynarodowym Dniu Liczby π. Mistrzostwa Powiatu Kolneńskiego w Rachunku Pamięciowym „LICZYDŁO 2018” za nami

Wykorzystanie praw matematycznych, potęgowanie, mnożenie, dzielenie, dodawanie i odejmowanie, działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych oraz umiejętność sprytnego liczenia – to zadania, z którymi zmagali się uczniowie szkół podstawowych z powiatu kolneńskiego w ramach konkursu „Mistrz rachunku pamięciowego 2018”. Mistrzostwa matematyczne zorganizowano w Szkole Podstawowej nr 1 w Kolnie 14 marca – w Międzynarodowym Dniu Liczby π. W przedsięwzięciu wzięło udział 41 zawodników z 14 szkół.

Konkurs odbył się pod patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Miasta Kolno i Prezesa Banku Spółdzielczego w Kolnie. Do zawodów matematycznych zgłosili się uczestnicy z: SP1 Kolno, SP2 Kolno, Janowa, Zabiela, Grabowa , Małego Płocka, Rogienic Wielkich, Stawisk, Surał, Turośli, Lemana, Lachowa, Chludni oraz Łachy. Celem konkursu jest promowanie i popularyzacja matematyki wśród dzieci oraz doskonalenie umiejętności pamięciowego liczenia. Rywalizacja podzielona była na trzy rundy obejmujące po 20 zadań. Przykłady jednodziałaniowe i wielodziałaniowe oraz działania na liczbach całkowitych  uczniowie wykonywali jedynie w pamięci, a wyniki zapisywali w jak najprostszej postaci. W każdym etapie można było zdobyć inną liczbę punktów – maksymalnie we wszystkich trzech rundach 120. Najlepszy uczestnik – Kuba Jankowski z Małego Płocka zdobył 114 punktów. Niewiele mniej bo 112 pkt. uzyskał Dominik Jarzyło z SP1. Trzeci wynik łamigłówek matematycznych to 105 pkt., a wywalczyła je Natalia Zadroga z Lemana. Jak oceniają organizatorzy, są to osiągnięcia na poziomie mistrzowskim. - Dzieci doskonale poradziły sobie z przygotowanymi zadaniami, potrafią myśleć bardzo logicznie i z poziomu konkursu jesteśmy bardzo zadowoleni – mówi organizator i nauczyciel matematyki w SP1 Kazimierz Korzep. W kategorii drużynowej najlepsza okazał się kolneńska „Jedynka”. Zespół reprezentowali: Aleksandra Zach, Dominik Jarzyło i Stanisław Nadolny. Sześciu najlepszych uczestników w kategorii indywidualnej z rąk Sekretarza Miasta Kolno Mirosława Bajorka – reprezentującego Burmistrza Miasto Kolno Andrzeja Dudę, Izabeli Zapert z łomżyńskiego Kuratorium, Wójta Gminy Mały Płock – Józefa Dymerskiego oraz  dyrektora SP1 – Lecha Owczarczyka – otrzymało statuetki ,,Złote liczydło 2018”, dyplomy i nagrody rzeczowe. Kolejne nagrody, statuetki i dyplomy dla trzech najlepszych drużyn szkolnych od sponsorów i włodarza miasta odebrali opiekunowie drużyn obecni podczas konkursu. Pamiątkowymi dyplomami od organizatorów nagrodzeni zostali również wszyscy uczestnicy matematycznego konkursu.

Organizatorzy konkursu: Towarzystwo ,,Jan z Kolna” i SP1 w Kolnie – bardzo dziękują sponsorom: Burmistrzowi Miasta Kolno, BS w Kolnie i kwiaciarni państwa Trzeciaków.

Klasyfikacja drużynowa:

  1. SP 1 Kolno
  2. SP Turośl
  3. SP Stawiski

Klasyfikacja indywidualna:

  1. Jakub Jankowski - SP Mały Płock (114 pkt.)
  2. Dominik Jarzyło - SP 1 Kolno (112 pkt.)
  3. Natalia Zadroga - SP Leman (105 pkt.)
  4. Martyna Łojowska - SP Stawiski (103+ pkt.)
  5. Szymon Stachelek - SP Turośl (103 pkt.)
  6. Stanisław Nadolny - SP 1Kolno (100 pkt.)

 

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl