Święto Patrona Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolnie

zdjęcia artykułu 81
2024-11-18 12:27 | Opublikował: Tomasz Sobieski
W przededniu 108. rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza, w czwartek 14 listopada, społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolnie uczciła pamięć patrona placówki - wielkiego Polaka i patrioty.

Henryk Sienkiewicz to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, który cieszy się od ponad stu lat największą poczytnością. Jest twórcą prawdziwych arcydzieł, jak: ,,Ogniem i mieczem”, ,,Potop”, ,,Pan Wołodyjowski”, ,,Rodzina Połanieckich”, ,,Quo vadis’’, ,,Krzyżacy”, ,, W pustyni i w puszczy”, ,,Szkice węglem”, ,,Janko Muzykant”, ,,Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela”, ,,Latarnik”. W roku 1900, na trzydziestolecie pracy literackiej, społeczeństwo polskie ofiarowało mu jako dar narodowy – majątek Oblęgorek, w którym obecnie mieści się Muzeum Sienkiewiczowskie. Do światowego rozgłosu pisarza przyczyniła się przyznana w 1905 roku Nagroda Nobla, za całokształt twórczości - „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu” i „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”. W swoim odczycie noblowskim laureat powiedział, że choć Polska uważana jest za martwą i pogrzebaną, to jednak dzięki jego nagrodzie dała ona świadectwo swej sile przetrwania i woli zwycięstwa. Postać Henryka Sienkiewicza, głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze i historii patronuje kolneńskiej „Dwójce” od 1998 roku.

Dzień Sienkiewiczowski przez społeczność szkolną obchodzony jest każdego roku. Listopadowe uroczystości miały jednak dodatkowy wymiar. Z inicjatywy Podlaskiego Kuratorium Oświaty w Białymstoku oraz Łomżyńskiej Delegatury Kuratorium Oświaty reprezentowanej przez dyrektor Monikę Bągart w Szkole Podstawowej nr 2 w Kolnie zorganizowano panel dyskusyjny na temat Oświaty. Gościem honorowym wydarzenia była Agnieszka Krokos-Janczyło - Podlaska Kurator Oświaty wraz z wicekurator Beatą Laskowską. W spotkaniu uczestniczyli też dyrektorzy przedszkoli, poradni pedagogiczno-psychologicznych, a także szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego powiatu kolneńskiego. Imprezę uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych województwa podlaskiego: Jacek Piorunek, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Burmistrz Miasta Kolno, Andrzej Duda, Starosta Kolneński, Tadeusz Klama, Wójt Gminy Kolno, Józef Wiśniewski, a także proboszcz parafii pw. św. Anny w Kolnie, ksiądz Tomasz Grabowski.

Święto Patrona było okazją do zorganizowania uroczystego apelu, podczas którego w artystycznym przedstawieniu zaprezentowali się uczniowie szkoły. Zaproponowali oni swoim gościom prawdziwą podróż w czasie. Zgromadzeni „naocznie” zapoznali się z pierwszym patronem – Ludwikiem Waryńskim, który władał szkołą przez 28 lat. Był też Orszak Sienkiewiczowskich Postaci, scenki muzyczne oraz występy wokalne i taneczne. Najmłodsi uczniowie przedstawili baśń „Bajka”.

Wszyscy byli pod wrażeniem poziomu poszczególnych części przedstawienia, a nad całością bez wątpienia czuwał duch Henryka Sienkiewicza (obecny patron szkoły) i trochę Ludwika Waryńskiego (były patron w latach 1970-1998).

- Jestem wzruszona dzisiejszym występem. Oprócz tego, że mieliśmy taką podróż przez lektury Henryka Sienkiewicza, to jeszcze w takim wydaniu (…), że chylę czoła – podkreślała Agnieszka Krokos-Janczyło. Podlaska kurator zaakcentowała też wygląd placówki – estetykę i dbałość o szkołę, w której gości drugi raz.

Dla Burmistrza Kolna, Andrzeja Dudy był to czas wspomnień.

- Nie czuję się tu gościem, ja tu jestem u siebie. To tu razem z dyrektorem zaczynaliśmy edukację w 1968 roku, kiedy ta szkoła została oddana do użytku. Po latach, zresztą razem, ją wyremontowaliśmy – mówił w wystąpieniu burmistrzAndrzej Duda zapewniał Podlaską Kurator, że wszystkie placówki oświatowe w mieście wyglądają tak jak „Dwójka”, a nawet lepiej, gdyż były remontowane później niż wizytowana szkoła. Burmistrz odniósł się też do artystycznych pokazów i postaci patrona. - Serdecznie dziękuję dyrektorowi, kadrze nauczycielskiej, rodzicom i dzieciom, którzy przygotowują nam te piękne spektakle. Myślę, że poziom Oświaty na terenie miasta i powiatu kolneńskiego jest bardzo dobry (…). Chcę również pogratulować patrona Henryka Sienkiewicza. To postać najwybitniejsza w polskiej literaturze. Jako pierwszy uzyskał literacką Nagrodę Nobla. W sercu miał zawsze Polskę. Jego dzieła podtrzymywały naród na duchu. Ukazywały, że Polska może być silnym krajem i mamy potencjał, żeby nie zrezygnować z polskości.

Gratulacje i życzenia przekazał uczniom i nauczycielom oraz samorządowi miasta Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Jacek Piorunek

- Motywem przewodnim naszego dzisiejszego spotkania mogłyby być słowa: dobrze rozwijająca się szkoła w dobrze rozwijającym się mieście – zaznaczał Jacek Piorunek.

Trud włożony w pracę widzi również Starosta Kolneński.

- Życzę wam, żebyście się cieszyli szacunkiem swoich uczniów i społecznym zaufaniem - mówił Tadeusz Klama.

 - Jestem dumny, że mogę pracować w tej szkole – podsumował występy swoich wychowanków dyrektor SP2 Dariusz Łosiewski.

Po przemówieniach, panel dyskusyjny poświęcony problemom i wyzwaniom stojącym przed polską oświatą,  zainaugurowała kurator Agnieszka Krokos-Janczyło. W kolneńskiej „Dwójce” nie zabrakło pytań, nawet tych trudnych. Uczestnicy uważają, że była to owocna i bardzo potrzebna dyskusja.

Opracowanie i zdjęcia: Andrzej Konopka / UM Kolno

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl