Każdego roku, 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające dzień, w którym nasza Ojczyzna odzyskała wolność po 123 latach zaborów. Ponad wiek agresorzy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje i religię. Zbrodnia, dokonana na Polsce przerwała byt polityczny kraju, ale nie zniszczyła ducha narodu. Determinacja wielu pokoleń, dążących do niepodległości różnymi drogami, zwyciężyła. Odrodzona Polska powróciła na mapy świata.
106. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę zainaugurowało w Kolnie złożenie wieńców, kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, krzyżem przy „Dębie Wolności”, na grobie poległych pod Lemanem i pod tablicą Wincentego Witosa. Następnie modlono się w intencji Ojczyzny podczas mszy świętej w kościele pw. św. Anny odprawionej o godzinie 11:00 przez Dziekana Kolneńskiego ks. Tomasza Grabowskiego.
Po nabożeństwie, uczestnicy obchodów - w asyście pocztów sztandarowych, żołnierzy Wojska Polskiego z jednostki wojskowej w Kolnie, Miejskiej Orkiestry Dętej i mażoretek, ułanów ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii, członków Związku Oficerów Rezerwy RP im. Józefa Piłsudskiego - przemaszerowali do miejskiego parku. Główne uroczystości odbyły się przy Pomniku Niepodległości. Rozpoczęto je wciągnięciem Flagi Państwowej na maszt oraz odegraniem i odśpiewaniem Hymnu Państwowego.
Okolicznościowe przemówienie do zgromadzonych wygłosił Andrzej Duda, Burmistrz Miasta Kolno. - Dziś obchodzimy jeden z najważniejszych dni w historii naszego kraju – Święto Niepodległości Polski. Jest to dzień, który przypomina nam o długiej i trudnej drodze, jaką przeszliśmy jako naród, aby odzyskać wolność i suwerenność. Dla nas 11 listopada jest dniem radości, dumy i wzruszenia. Marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami w końcu się ziściły. Polska stała się wolna i niepodległa - mówił burmistrz.
Droga do odzyskania wolności nie była jednak prosta. Odbył się długotrwały proces kilku pokoleń Polaków, by żyć w demokratycznym kraju. - Patriotyzm i przekonanie, że Polska wyzwoli się spod jarzma zaborców, towarzyszyły twórcom i obrońcom Konstytucji 3 Maja, bohaterom insurekcji Kościuszkowskiej, żołnierzom doby napoleońskiej i powstań narodowych – listopadowego i styczniowego, a także biorącym udział w zrywach narodowo-wyzwoleńczych w Wielkopolsce i na Śląsku – przypominał Andrzej Duda. – Zebraliśmy się dzisiaj w ten listopadowy, chłodny dzień, chcąc uczcić pamięć i oddać hołd tym, którzy poświęcili swoje życie, aby przywrócić naszej Ojczyźnie wolność. Mowa tu o ojcach niepodległości, wielkich Polakach: Józefie Piłsudskim, Wincencie Witosie i wielu innych, których determinacja, mądrość i poświęcenie sprawiły, że Polska po 123 latach zniewolenia odzyskała niepodległość.
Kolejne bolesne doświadczenia, jak wojny światowe i komunizm zachwiały naszą niepodległością. Pamięć o tych haniebnych wydarzeniach w historii Ojczyzny zawsze powinna skłaniać do refleksji. – Pamiętamy, co stało się w 1920 r. i 1939 r. Na naszych oczach 24 lutego 2022 r., za naszą wschodnią granicą, rozpoczęła się zbrojna agresja Rosji przeciwko Ukrainie, która w konsekwencji jest zagrożeniem dla Polski i dla całej Europy(…). Dlatego musimy dążyć do odbudowy potencjału militarnego naszej armii i jej modernizacji. Cieszymy się, że w naszym mieście powstał batalion zmotoryzowany, z którego żołnierzami dziś wspólnie świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości.
Burmistrz podziękował zgromadzonym za udział w tym patriotycznym wydarzeniu. - W dniu dzisiejszym życzę wszystkim mieszkańcom naszego miasta, powiatu kolneńskiego oraz gościom radosnych obchodów święta Niepodległości. Niech ten dzień będzie pełen radości, dumy i refleksji nad naszą wspólną historią i przeszłością. Niech żyje wolna i niepodległa Polska!
Okolicznościowe przemówienia wygłosili też: Jacek Piorunek, członek Zarządu Województwa Podlaskiego oraz Wicestarosta Kolneński Karol Pieloszczyk.
Jacek Piorunek rozpoczął swoje przemówienie na uroczystości Święta Niepodległości w Kolnie od serdecznych podziękowań za zaproszenie ze strony władz miasta.
– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za zaproszenie. Czynię to w imieniu samorządu województwa podlaskiego, w imieniu Sejmiku Województwa oraz Zarządu Województwa, na czele z marszałkiem. Szanowni Państwo! Zawsze z wielką przyjemnością przybywam do Kolna na tego typu uroczystości, doceniając ich wyjątkowy charakter. Zawsze podkreślam, że Kolno wyróżnia się licznymi mieszkańcami, którzy wraz z władzami i pocztami sztandarowymi celebrują to ważne wydarzenie.
W swoim przemówieniu podkreślił również zaangażowanie mieszkańców miasta oraz ich wkład w odzyskanie niepodległości przez Polskę i rolę lokalnych bohaterów.
– Szanowni Państwo! Mówiąc o niepodległości, czcimy wielkich Polaków. Ale pamiętajmy też o tych, którzy mieszkali tutaj, na ziemi kolneńskiej, i którzy również mieli swój głęboki udział w odzyskaniu niepodległości. 11 listopada aktywnie uczestniczyli w rozbrajaniu Niemców w Kolnie. W czasie wojny polsko-sowieckiej społeczność Kolna oraz powiatu kolneńskiego odegrała znaczącą rolę, czego symbolem jest choćby Bitwa pod Lemanem, której rocznicę obchodziliśmy w tym roku. Byłem osobiście na tej podniosłej i pięknej uroczystości, upamiętniającej poległych żołnierzy pochowanych na terenie Kolna.
Wicestarosta Karol Pieloszczyk podczas swojego przemówienia zaznaczał, że udział w takich obchodach to nasz patriotyczny obowiązek, ale też wyraz szacunku dla naszych przodków.
– Udział w dzisiejszych uroczystościach jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. To wyraz wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy w walce poświęcili to, co dla każdego człowieka jest najważniejsze – oddali własne życie. Dzięki tej ofierze, złożonej przez nich, żyjemy dzisiaj w wolnym kraju – mówił Karol Pieloszczyk.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości solistki działające przy Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu zaprezentowały zgromadzonym wzruszający koncert pieśni patriotycznych. Wybrzmiał też apel poległych poprowadzony przez harcerzy z Komendy Hufca ZHP w Kolnie.
Następnie pod Pomnikiem Niepodległości złożono wieńce, wiązanki i zapalono znicze – jako pierwszy wieniec złożył Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda z przewodniczącym Rady Miasta Kolno Mariuszem Rakowskim.
W nawiązaniu do wojskowych zwyczajów uczestnicy listopadowego święta mogli posilić się żołnierską grochówką, która serwowana była w miejskim parku.
O godzinie 18.00 w Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu mieszkańcy miasta wzięli udział w przedsięwzięciu „Zaśpiewajmy dla Niepodległej”. Przy akompaniamencie Orkiestry Dętej odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Uczestnicy wysłuchali też podniosłych interpretacji wierszy wojennych w wykonaniu kolneńskiej młodzieży. W sali widowiskowej organizatorzy zaproponowali degustację regionalnych potraw.
Organizatorami tegorocznych miejsko-powiatowych obchodów 106. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę był Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda oraz Starosta Kolneński Tadeusz Klama. W uroczystościach wzięli udział, m.in.: ksiądz dziekan Tomasz Grabowski, członek zarządu Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek, przedstawiciele jednostki wojskowej Wojska Polskiego w Kolnie, przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele z Komendy Powiatowej Policji w Kolnie, strażacy z PSP i OSP, harcerze z Komendy Hufca ZHP w Kolnie, delegacje z miejskich i powiatowych jednostek organizacyjnych, młodzież z kolneńskich szkół oraz zaproszeni goście i mieszkańcy.
Opracowanie i zdjęcia: Andrzej Konopka/UM Kolno