Narodowe Czytanie 2024 w Kolnie

zdjęcia artykułu 66
2024-09-10 11:50 | Opublikował: Tomasz Sobieski
Narodowe Czytanie to coroczna akcja, która nie tylko promuje literaturę polską, ale także przypomina o istotnych wartościach, takich jak wolność, tożsamość narodowa i tradycje literackie.

Zainaugurowane w 2012 roku z okazji „Roku Juliana Tuwima”, szybko stało się stałym punktem na mapie kulturalnych wydarzeń. Co roku w całym kraju Polacy wspólnie czytają wybitne dzieła literackie, łącząc pokolenia i budując więzi wokół słowa pisanego. Tegoroczna, trzynasta już edycja, przyciągnęła miłośników czytelnictwa zarówno w większych, jak i w mniejszych miejscowościach, takich jak Kolno.

W 2024 roku wybór padł na jeden z najbardziej doniosłych utworów polskiego romantyzmu – Kordiana Juliusza Słowackiego. To dramat, który porusza kwestie wolności, niezależności oraz odpowiedzialności jednostki wobec narodu, co czyni go aktualnym również w dzisiejszych czasach.

W Kolnie Narodowe Czytanie stało się nie tylko kulturalnym wydarzeniem, ale również edukacyjnym świętem, gromadzącym mieszkańców miasta i powiatu. Podczas wydarzenia w Kolnie fragmenty Kordiana czytali zarówno organizatorzy, jak i zaproszeni goście oraz młodzież szkolna. Pierwszą osobą Prologu był Burmistrz Kolna Andrzej Duda i kolejno Starosta Kolneński Tadeusz Klama oraz Sekretarz miasta Mirosław Bajorek. Wspólne czytanie odbyło się przed Miejską Biblioteką Publiczną, gdzie dodatkową atrakcją była inscenizacja dramatu przygotowana przez Kolneński Ośrodek Kultury i Sportu.

To wyjątkowe wydarzenie, które promuje czytelnictwo i kultywuje tradycje literackie. Narodowe Czytanie to także okazja do integracji społecznej. Czyta cała Polska, w tym również nasz powiat i miasto – podkreślał Tadeusz Klama, Starosta Kolneński. – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. Dzięki nim ma ono nie tylko edukacyjny, ale i artystyczny wymiar.

Słowa uznania płynęły również od Burmistrza Miasta Kolno, Andrzeja Dudy, który podkreślał wagę promowania czytania w dobie cyfryzacji – Pokazujemy, że utwory ważne dla naszej historii i państwa zasługują na uwagę i czytanie. W czasach, gdy młodzież częściej sięga po telefony niż książki, takie inicjatywy mają szczególne znaczenie.

Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej, Marta Uliszewska, dodała, że tegorocznej edycji towarzyszyła inscenizacja, w której udział wzięli m.in. uczniowie I LO w Kolnie, których opiekunem jest Alicja Odachowska, a także lokalni duchowni: Dziekan Kolneński, ks. Tomasz Grabowski i ks. Andrzej Waszczeniuk. Reżyserem spektaklu była Anna Podeszwik, instruktorka z Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu. W kulturalnym przedsięwzięciu uczestniczyli też: radni rady powiatu kolneńskiego i miasta Kolno, prezesi, dyrektorzy, kierownicy, komendanci, przedstawiciele instytucji z terenu i placówek Powiatu Kolneńskiego, dyrektorzy, kierownicy instytucji i placówek miasta Kolno, dyrektorzy i wicedyrektorzy kolneńskich, gminnych i powiatowych szkół i placówek oświatowych, dyrektorzy miejskich i gminnych instytucji. Nie zabrakło również nauczycieli i wychowawców oraz młodzieży z kolneńskich szkół, słuchaczy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mieszkańców miasta i powiatu.

Narodowe Czytanie w Kolnie zorganizowano dzięki współpracy, Burmistrza Miasta Kolno, Starosty Kolneńskiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Powiatowej Biblioteki Publicznej, przy wsparciu lokalnych organizacji i firm, takich jak Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy oraz Kwiaciarnia Pawła Trzeciaka, która zadbała o piękną oprawę dekoracyjną wydarzenia.

Wspólne czytanie literatury w ramach Narodowego Czytania to dowód na to, że polska kultura i tradycja mają siłę jednoczenia ludzi, a klasyka literatury wciąż porusza i inspiruje kolejne pokolenia.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka /UM Kolno

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl