Informacja o wynikach programu pt.: „Prewencyjne badanie populacyjne wczesnego wykrywania cukrzycy typ 1 u dzieci w okresie bezobjawowym w województwie podlaskim” realizowanego w Kolnie

zdjęcia artykułu 1
2024-07-16 15:23 | Opublikował: Roman Pomichowski

Szanowni Państwo,

Cukrzyca typu 1 staje się problemem społecznym. Jest chorobą, na którą zapada coraz więcej dzieci i młodzieży. Polska należy do krajów o najwyższej zapadalności na tę chorobę w Europie. Z tego powodu na całym świecie lekarze i naukowcy rozpoczęli prace nad wczesnym wykrywaniem tej choroby.

Rok temu rozpoczęliśmy program przesiewowego wykrywania dzieci zagrożonych rozwojem cukrzycy typu 1 w województwie podlaskim. Kolno było pierwszym miastem, w którym przeprowadziliśmy badania, ale w ciągu ostatniego roku zespół Profesora Artura Bossowskiego z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku we współpracy z Profesorem Piotrem Trzonkowskim z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Tobiaszem Sikorą z fundacji Neuca przeprowadzili podobne badania w większości miast naszego regionu (Białystok, Kolno, Hajnówka, Augustów, Suwałki, Łomża, Wasilków, Łapy, Gródek, Kobylin-Borzymy). Przebadano około 3300 dzieci (ponad 300 w Kolnie) z czego po uzyskaniu wyników szczegółowych u 92 (3,4%) wykryto w pobranych próbkach krwi autoprzeciwciała świadczące o dużym ryzyku rozwoju cukrzycy typu 1 w przyszłości. Wszyscy rodzice i opiekunowie dzieci z grup ryzyka zostali już objęci opieką w Klinice Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii i Poradni Diabetologicznej Dziecięcego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Mamy nadzieję, że dzięki temu dzieci te nie doświadczą groźnych dla zdrowia i życia powikłań związanych z zachorowaniem na cukrzycę.

Program jest dużym sukcesem medycznym, a podlaskie jako pierwsze województwo w Polsce zostało nim objęte w tak kompleksowy sposób. Obecnie przygotowujemy się do kontynuacji zarówno w podlaskim, jak i jego rozwinięcia w całym kraju. Wykazany przez nas wysoki poziom ryzyka zachorowań wskazuje na realny problem medyczny, który może dotknąć dużą część populacji dziecięcej w niedalekiej przyszłości. Dlatego chcielibyśmy umożliwić przeprowadzenie wczesnej diagnostyki każdemu dziecku i każdemu rodzicowi, który wyrazi taką wolę. W chwili obecnej jest to możliwe w sposób ciągły w Ośrodku Wsparcia Badań Klinicznych przy UDSK, gdzie 2 razy w miesiącu zwykle w piątki jest pobierana krew do badań (tel. 856865390,www.udsk.pl-zakładka badania przesiewowe), ale jeśli tylko nam się uda, postaramy się powrócić także do Kolna i innych miast województwa podlaskiego, aby przeprowadzić kolejne akcje przesiewowe w miejscu zamieszkania naszych pacjentów. Pragniemy podkreślić, że badania są darmowe i dobrowolne, a polegają na jednorazowym pobraniu małej objętości krwi.

Z tego miejsca bardzo dziękujemy władzom samorządowym oraz kierownictwu szkół, które wzięły udział w programie za pomoc i ogromną życzliwość. To przykład bezinteresownej akcji wszystkich nas dla zdrowia naszych mieszkańców. Bez Państwa nie udałoby się ta zaszczytna inicjatywa.

Prof. Artur Bossowski

Prof. Piotr Trzonkowski

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl