W obchodach, oprócz zawodowych strażaków, wzięli udział przedstawiciele wszystkich jednostek OSP z powiatu kolneńskiego, samorządowcy oraz zaproszeni goście. To wyjątkowe święto jest okazją do podziękowania za pracę strażakom oraz wszystkim zaangażowanym za współpracę i wsparcie we wzmacnianiu potencjału ratowniczego powiatowych jednostek.
Uroczystości zainaugurowało nabożeństwo w kościele pw. św. Anny odprawione w intencji strażaków. Mszę świętą koncelebrował ks. kanonik dr Tomasz Grabowski – Dziekan Kolneński. Po zakończonej mszy uczestnicy obchodów: pododdziały funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, pracownicy cywilni, druhny i druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych, poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście udali się do parku miejskiego. Tam, po złożeniu meldunku o gotowości do uroczystego apelu i przeglądzie pododdziałów, po wciągnięciu flagi na maszt odegrano Hymn Państwowy. Muzyczną oprawę zapewniła Miejska Orkiestra Dęta z Kolna pod kierownictwem dyrygenta Pawła Podeszwika.
Podczas obchodów wręczono strażakom z PSP i OSP odznaczenia państwowe i resortowe, awanse na wyższe stopnie służbowe oraz przyznane wyróżnienia.
Za zaangażowanie w rozwój ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu kolneńskiego, przychylność, wielką życzliwość, zrozumienie potrzeb oraz wsparcie, Komendant Powiatowy PSP w Kolnie st. bryg. Paweł Pupek, uhonorował m.in. okolicznościowym grawertonem Zbigniewa Borawskiego oraz Pawła Podeszwika, kapelmistrza miejskiej orkiestry dętej.
Komendant Paweł Pupek podczas okolicznościowego przemówienia przypomniał zebranym, jak trudna i niebezpieczna jest służba strażaków. Podkreślał również, że dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi strażacy cieszą się bardzo dużym zaufaniem społecznym.
– Dzień Strażaka to święto tych, którzy pełnią niebezpieczną, pełną zagrożeń, ale też niezwykle ważną służbę. Czy może być coś bardziej istotnego w życiu człowieka niż niesienie pomocy innym? Właśnie taka idea przyświeca nam, strażakom. Dzięki waszemu zaangażowaniu i poświęceniu w służbie, jesteśmy obdarzeni najwyższym uznaniem i zaufaniem społecznym. To oczywisty powód do dumy, a zarazem ogromna odpowiedzialność. Niech ta w pełni zasłużona opinia towarzyszy nam, strażakom, każdego dnia. A wasza postawa i ofiarność będą wzorem dla innych. Cytując słowa jednego z weteranów służby w Państwowej Straży Pożarnej: w działaniach ratowniczo-gaśniczych nie chodzi o bicie rekordów. Nasza służba to profesjonalna pomoc drugiemu człowiekowi – mówił Paweł Pupek.
Komendant przytoczył również statystyki, z których wynika, że tylko 20-25 procent wszystkich interwencji Straży Pożarnej dotyczy gaszenia pożarów. Większość zdarzeń to wyjazdy do wypadków drogowych oraz usuwanie skutków gwałtownych zdarzeń pogodowych.
W dalszej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście: Poseł RP Jarosław Zieliński, senator RP, jednocześnie Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Białymstoku Marek Komorowski, st. bryg. Grzegorz Lisowski, Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Tadeusz Klama Starosta Kolneński. Samorząd miasta reprezentował Andrzej Duda Burmistrz Kolna, jednocześnie Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP oraz Przewodniczący Rady Miasta Kolno Mariusz Rakowski. Okolicznościowe przemówienia zawierały życzenia z okazji Dnia Strażaka i podziękowania za odpowiedzialną służbę i działalność społeczną na rzecz mieszkańców powiatu kolneńskiego. W uznaniu dla pracy strażaków Burmistrz Kolna Andrzej Duda podkreślał ich zawodowy profesjonalizm i zaangażowanie. - Miasto, które ma w swoim herbie Świętego Floriana jest dumne kiedy widzi strażaków, kiedy widzi sprzęt, kiedy się rozwijacie. Miasto jest z was dumne i chce przekazać wam, moimi ustami, życzenia pomyślności, życzenia spokoju i tego, abyście zawsze mogli wracać cali i zdrowi do domu. Niech Święty Florian zawsze nad wami i waszymi rodzinami czuwa – mówił włodarz Kolna.
Burmistrz przekazał też świętującym życzenia od wiceministra rolnictwa Stefana Krajewskiego, który przesłał do strażaków list okolicznościowy.
Czwartkowe uroczystości zakończył meldunek, po którym wykonano pamiątkowe zdjęcie.
Opracowanie: Andrzej Konopka
Fot.: Andrzej Konopka, Kamil Jarzyło