Najstarszy Mieszkaniec Kolna i Powiatu obchodził 105. urodziny. Historia Życia pana Józefa Mierkowskiego

zdjęcia artykułu 12
2024-04-18 14:51 | Opublikował: Tomasz Sobieski

W środę, 17 kwietnia, w Kolnie celebrowano wyjątkową okazję - 105. urodziny najstarszego mieszkańca regionu, pana Józefa Mierkowskiego. Ten jubileusz jest nie tylko okazją do radości, ale także refleksji nad wyjątkowym życiem człowieka, który jest żywym zapisem historii naszej Ojczyzny. Swoich gości solenizant przywitał balladą Adama Mickiewicza „Powrót taty” wyrecytowaną z pamięci.

Pan Józef Mierkowski, urodzony w 1919 roku w malowniczej wsi Koziki, jest osobą, która śmiało może opowiadać dzieje minionego stulecia. Jego życiowa droga, choć pełna trudów i wyzwań, jest niezwykłą historią odwagi, poświęcenia i miłości do Ojczyzny.

Choć czasem wspomnienia dawnych lat, nazwane przez niego „dumkami”, przynosiły mu ból, Józef Mierkowski pozostał człowiekiem pogodnym i otwartym na innych. Nawet w najcięższych chwilach, takich jak przymusowe wcielenie do Armii Czerwonej w czasie II wojny światowej, pozostał wierny swoim wartościom i marzeniom. To właśnie w szeregach Wojska Polskiego walczył o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Gdy nadarzyła się okazja, wstąpił do Wojska Polskiego i trafił do I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Szedł szlakiem od Lenino (walczył o Wał Pomorski i Kołobrzeg) aż do Berlina.

Za wojenne zasługi otrzymał 17 orderów i odznaczeń, wśród nich order Odrodzenia Polski Polonia Restituta i dwa Virtuti Militari. Wspomnienia tych ciężkich lat przechowuje w pamięci, a wszystkie odznaczenia przypięte do wojskowego munduru. Podporucznik rezerwy Józef Mierkowski jest dumny, że swoje młodzieńcze lata poświęcił Ojczyźnie.

Po zakończeniu wojny powrócił do rodzinnej wsi. W wieku 35 lat ożenił się z Teodozją, a wspólnie z żoną zakupili gospodarstwo w Obiedzinie i tam się osiedlili, tworząc szczęśliwy dom. Ich miłość przyniosła owoce w postaci licznej rodziny - ośmiorga dzieci, 19 wnuków, 24 prawnuków i 2 praprawnuczek. Od 2008 roku jubilat jest wdowcem. Obecnie mieszka w Kolnie u najstarszej swojej córki, Marii Niecikowskiej.

Mimo upływu lat, pan Józef pozostaje aktywny i zaangażowany w życie społeczne. Nawet po przekroczeniu setki, nie zrezygnował z prawa wyborczego, wierząc, że głosowanie to obowiązek wobec Ojczyzny. W ostatnich wyborach samorządowych (7.04.)  stawił się również w lokalu wyborczym, w Zaskrodziu.

Życzenia jubilatowi złożyli między innymi Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda, który w imieniu całego samorządu i mieszkańców Kolna wręczył solenizantowi bukiet kwiatów i list gratulacyjny. W uroczystości wzięli również udział: Wójt Gminy Kolno Józef Bogdan Wiśniewski, Dziekan Koleński ks. kan. dr Tomasz Grabowski, szef Wojskowego Centrum Rekrutacyjnego w Łomży podpułkownik Bogdan Oźlański oraz zastępca szefa Centrum Rekrutacyjnego w Łomży major Andrzej Jarnutowski, a także Członkowie Związku Kombatantów RP i BWP Koła Miejsko Gminnego w Kolnie reprezentowani przez Elżbietę Demiańczuk.

Panu Józefowi Mierkowskiemu życzymy dalszych lat w dobrym zdrowiu i otoczeniu najbliższych, niech Jego historia będzie dla nas wszystkich źródłem inspiracji i mądrości.

Opracowanie i  zdjęcia: Andrzej Konopka / UM Kolno

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl