Stadion miejski otwarty w 1975 roku był długo wyczekiwaną inwestycją w ówczesnych czasach. Spełnił marzenia kolneńskich sportowców, a w szczególności Kolneńskiego Klubu Sportowego Orzeł, który rozgrywał swoje mecze na małym placu przy ul. Sportowej. Posiadał dwa boiska trawiaste: główne i boczne, żużlową bieżnię, trybuny, spikerkę, nagłośnienie, budynek socjalny z szatniami i miejscem na biuro. Z obiektu korzystali też licznie kolneńscy uczniowie podczas zajęć wychowania fizycznego, bo w mieście brakowało odpowiednich hal sportowych.
W 2024 roku obiekt ponownie świętuje swój triumf. Po modernizacji powstał nowoczesny stadion lekkoatletyczny klasy V A, który posiada atesty Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA) i World Athletics (WA). Składa się m.in. ze skoczni do skoku wzwyż, skoczni do skoku o tyczce, skoczni do skoku w dal oraz trójskoku, rzutni do pchnięcia kulą, rzutni do rzutu dyskiem i młotem wraz z klatką ochronną, rzutni do rzutu oszczepem oraz bieżni: okrężnej 4-torowej o dystansie 400 m; bieżni prostej 6-torowej do biegu na 100 m i 110 m o nawierzchni – syntetycznej 14 mm, boiska do piłki nożnej o nawierzchni z trawy naturalnej o wymiarach 64x100 m.
Całkowity koszt modernizacji stadionu wyniósł 20 686 398,50 zł. Środki staraniem samorządu kolneńskiego pozyskano z kilku źródeł: Polskiego Ładu (11 mln), Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, Ministerstwa Sportu i Turystyki (ok. 3 mln) oraz Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów Województwa Podlaskiego (1,5 mln). Około 5 mln to wkład własny miasta.
Wykonawcą robót było Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Greta Sport z Dąbrowy Górniczej, a jednym z głównych podwykonawców kolneńska firma KOLBUD.
Uroczyste otwarcie stadionu, na tle flag miasta Kolno, rozpoczęła Miejska Orkiestra Dęta i efektowny pokaz mażoretek w rytm utworu Europa Marsz. Okolicznościowe przemówienie do zgromadzonych wygłosił gospodarz uroczystości Burmistrz Kolna Andrzej Duda. – Tę modernizację byliśmy winni tym, którzy przez wiele lat powodowali to, że w Kolnie rozwijał się sport. To byli nasi wychowawcy, trenerzy, nasi nauczyciele wychowania fizycznego i są dzisiaj z nami – mówił burmistrz. Andrzej Duda zaapelował też o uczczenie minutą ciszy zmarłego (1.04.2024 r.) Bronisława Szymańskiego związanego przez wiele lat z kolneńskim środowiskiem sportowym. W dalszej części przemówienia burmistrz podkreślał jak ważna jest ta inwestycja dla młodego pokolenia mieszkańców naszego miasta. – Był to nasz obowiązek, żeby zmodernizować ten stadion dla tych młodych ludzi, którzy są przed nami, bo chcemy, żeby mogli odnosić sukcesy. Chcemy, żeby mogli rozwijać tu swoje talenty pod okiem instruktorów i cieszę się, że udało nam się zrobić tę modernizację. Gdyby nie ludzie, którzy nas wspierali bardzo w tej modernizacji, nie byłoby na to szans. Próbowaliśmy robić to już kilkakrotnie i zawsze brakowało środków finansowych. Kiedy zgromadziliśmy te środki przyszły trudne czasy - pandemia, wojna, gigantyczna inflacja, ale dzięki zaangażowaniu wielu, wielu ludzi udało nam się te środki zdobyć. Tak naprawdę ponad 90% dofinansowania do tej inwestycji to środki zewnętrzne. Burmistrz podziękował wszystkim, którzy wspierali największą w ostatnich latach inwestycję w Kolnie, m. in.: posłowi Kazimierzowi Gwiazdowskiemu, Marszałkowi Województwa Podlaskiego Arturowi Kosickiemu, radnym sejmiku wojewódzkiego: Jackowi Piorunkowi i Adamowi Wojciechowi Sekścińskiemu, Staroście Kolneńskiemu Tadeuszowi Klamie, radnym miejskim, dyrektor i pracownikom KOKiS-u oraz naczelnikom Wydziału Rozwoju Gospodarczego i wszystkim urzędnikom odpowiedzialnym za rozliczenia techniczne.
Andrzej Duda zwrócił się też do zawodników KKS Orzeł. - Widać tutaj dzisiaj barwy Orła Kolno - to nasz rodzinny klub, który niebawem będzie odchodził 100-lecie istnienia. Gratuluję im wyników. Szczególnie gratuluję w sekcjach dziecięcych, młodzieżowych, bo mamy piękne drużyny, które korzystają z płyty bocznej i cieszę się z tego, że ta płyta tętni życiem. Chciałbym powiedzieć, że Abraham Lincoln mówił, że pięknie jest, gdy człowiek może być dumny ze swojego miasta, ale jeszcze piękniej, gdy miasto może być dumne z niego. My kochani, robimy wszystko, żebyście mogli być dumni z Kolna. Ale proszę was o to, żebyście wy zrobili również wszystko, żeby Kolno mogło być dumne z was. Kochani, życzę wam powodzenia, realizacji swoich pasji i pozdrawiam was, dziękuję wam, że tu jesteście.
Obecny na uroczystości Poseł RP Kazimierz Gwiazdowski pogratulował samorządowi kolneńskiemu za ogrom pracy i determinację w realizacji przedsięwzięcia. - Ja pamiętam ten stadion jeszcze z lat 90. Tutaj graliśmy mecze z Orłem Kolno. Wiele razy tutaj przyjeżdżaliśmy i ten stadion właściwie przez 40 lat się nie zmieniał. Pan burmistrz wiele razy podchodził do tego projektu, żeby ten stadion wykonać, ale problemy finansowe na to nie pozwalały. Dzięki temu, że powstał Program Inwestycji Strategicznych Polski Ład, jak również środki z Ministerstwa Sportu - Sportowa Polska pozwoliły, by stadion zmodernizować i myślę, że dziś wszyscy mieszkańcy Kolna, a ci, przede wszystkim młodzi sportowcy, są z tego zadowoleni, bo to jest prawdziwy stadion piłkarsko-lekkoatletyczny.
Z przesłaniem do młodych sportowców zwrócił się Jan Kleczyński związany z kolneńskim klubem od 1958 r., który pamięta jeszcze otwarcie starego stadionu. - Te przyjaźnie z boiska, z tego stadionu zostały na zawsze. Dzisiaj, kiedy tylko się spotkam z tymi ludźmi, z którymi grałem, nawet kibicami, to są koledzy, to są przyjaciele. Zachęcam młodzież, by właśnie dlatego uprawiała sport - bo przyjaźń z boiska, przyjaźnie ze stadionu trwają zawsze.
Duże wrażenie na uczestnikach wywarła żywa flaga olimpijska utworzona dzięki dzieciom z przedszkola miejskiego i wypuszczenie w niebo gołębi przez kolneńskich hodowców. Kolejno wokaliści z Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu profesjonalnie zaprezentowali utwory Football (Maryli Rodowicz) i We are the champions (Queen).
Podczas uroczystości Burmistrz Kolna wręczył wskazanym, przez środowiska sportowe i mieszkańców, osobom pamiątkowe statuetki. Wyróżnieni to:
Po ceremonii wręczenia statuetek wstępnie organizatorzy zaplanowali pokazy zaproszonych gwiazd sportu: Kamili Lićwinko (skok wzwyż) i Wojciecha Nowickiego (rzut młotem). Ze względu na padający deszcz element tej uroczystości pominięto.
Joanna Jóźwik, mimo niesprzyjającej aury, przeprowadziła jednak z młodymi uczestnikami pokaz rozgrzewki przed biegiem. Przybyli do Kolna sportowcy byli pod wrażeniem profesjonalizmu przeprowadzonej inwestycji i wyposażenia obiektu. Mają też nadzieję na zaprezentowanie swoich pokazów przy najbliższej okazji.
Miłą niespodzianką podczas otwarcia stadionu było także wręczenie prezesowi Orła symbolicznego czeku na 120 tysięcy złotych przez wicemarszałka województwa Marka Olbrysia, radnego sejmiku województwa podlaskiego Adama Wojciech Sekścińskiego oraz radnego sejmiku województwa podlaskiego Jacka Piorunka.
Na zakończenie plenerowej imprezy zorganizowano „Bieg z okazji Otwarcia Stadionu Miejskiego”. Biegi sprinterskie podzielono według kategorii wiekowych: dla najmłodszych i otwarty bieg bez ograniczeń wiekowych.
Okolicznościowe medale zwycięzcom wręczyli m. in. goście imprezy, sportowcy: Joanna Jóźwik, Kamila Lićwinko i Wojciech Nowicki.
Dodatkowe atrakcje przygotowane przez organizatorów to: wystawa zdjęć przed wejściem do stadionu pt. „Stadion miejski na przestrzeni lat”, dmuchańce dla najmłodszych i poczęstunek oraz gorąca kawa i herbata.
W uroczystości otwarcia stadionu miejskiego wzięli udział m. in.:
- Dziekan Kolneński, proboszcz parafii pw. św. Anny w Kolnie ks. Tomasz Grabowski oraz proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie Tadeusz Kaczyński,
- Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski,
- Wicewojewoda Podlaski Ewa Kulikowska,
- Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś,
- Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Adam Wojciech Sekściński,
- Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek,
- Starosta Kolneński Tadeusz Klama,
- Burmistrz Kolna Andrzej Duda (gospodarz uroczystości),
- Wójt Gminy Mały Płock Józef Dymerski,
- przedstawiciel wykonawcy Greta Sport Adam Kwiotek,
- Joanna Jóźwik - polska lekkoatletka, biegaczka średniodystansowa. Zawodniczka jest pięciokrotną mistrzynią Polski na 800 m,
- Kamila Lićwinko - polska lekkoatletka, specjalizująca się w skoku wzwyż. Dwukrotna finalistka igrzysk olimpijskich. Halowa mistrzyni świata, mistrzyni uniwersjady, brązowa medalistka mistrzostw świata. Rekordzistka Polski na otwartym stadionie i w hali,
- Wojciech Nowicki - polski lekkoatleta specjalizujący się w rzucie młotem, mistrz olimpijski, wicemistrz świata 2022. 4 sierpnia 2021 zdobył w Tokio złoto igrzysk olimpijskich, ustanawiając rekord życiowy 82,52 m. Brązowy medalista igrzysk olimpijskich. Pięciokrotny medalista mistrzostw świata. Dwukrotny mistrz Europy,
- Dyrektor Podlaskiego Związku Piłki Nożnej Bogdan Nos,
- Prezes KKS Orzeł Piotr Sokołowski, zarząd klubu oraz trenerzy i zawodnicy Orła.
Przybyli też radni miejscy i powiatowi, służby mundurowe: Policja i Straż Pożarna, przedstawiciele jednostki wojskowej w Kolnie, przedstawiciele zakładów pracy, instytucji, urzędów, banków, szkół, instytucji kultury, służby zdrowia, opieki społecznej, związków zawodowych, organizacji społecznych, dzieci i młodzież kolneńskich szkół i mieszkańcy miasta.
Organizatorzy serdecznie dziękują za zaangażowanie i wkład w kolneńskie wydarzenie sportowe Dariuszowi Łosiewskiemu dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolnie oraz uczniom i nauczycielom, Lechowi Owczarczykowi dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 1, uczniom i nauczycielom tej szkoły, Zdzisławowi Śliweckiemu dyrektorowi LO nr 1, uczniom i nauczycielom szkoły, Eugeniuszowi Gromadzkiemu dyrektorowi ZST oraz uczniom i nauczycielom, opiekunom i dzieciom miejskiego przedszkola nr 4. Jak również za zaangażowanie hodowcom gołębi pocztowych sekcji Kolno.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka / UM Kolno