W Kolnie uhonorowano Żołnierzy Wyklętych

zdjęcia artykułu 17
2024-03-04 11:52 | Opublikował: Tomasz Sobieski
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca uczczono w Kolnie mszą św. odprawioną w kościele pw. św. Anny przez Dziekana Kolneńskiego ks. Tomasza Grabowskiego.

W nabożeństwie wziął udział Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda, przedstawiciele władz gminy i powiatu kolneńskiego, reprezentanci stowarzyszeń niepodległościowych, żołnierze Wojska Polskiego z kolneńskiej jednostki, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z kolneńskich szkół oraz mieszkańcy miasta.

Po mszy świętej zebrani na uroczystości obchodów złożyli wiązanki i zapalili znicze pod pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych usytuowanym na placu Kardynała Wyszyńskiego tuż przy kolneńskiej świątyni. Monument powstał w 2018 r. z inicjatywy Burmistrza Miasta Kolno, przy aktywnym udziale byłego ks. proboszcza Stanisława Uradzińskiego i środowisk niepodległościowych działających w naszym mieście.

Polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone jest upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Narodowe święto zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. Poprzez przyjętą uchwałę państwo polskie uznało zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość ojczyzny.

W ten sposób oddano hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta podjął w 2010 roku prezydent śp. Lech Kaczyński.

W Kolnie, tak jak w wielu innych miejscach w Polsce, pamięć o Żołnierzach Wyklętych pozostaje żywa, a ich heroiczna postawa stanowi nieustające źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń. To nie tylko historia, to nasza tożsamość, której nie możemy zapomnieć.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka / UM Kolno

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl