Współczesny patriotyzm to przede wszystkim pamięć o bohaterskich czynach naszych przodków, dzięki którym jesteśmy wolni ale też bycie prawym obywatelem, dla którego Bóg, Honor i Ojczyzna to najważniejsze wartości. Mieszkańcy Kolna po raz kolejny zdali sprawdzian z lekcji patriotyzmu licznie uczestnicząc w miejskich obchodach związanych ze Świętem Niepodległości. Uroczystości rozpoczęto o godzinie 10:45 zbiórką pocztów sztandarowych, Orkiestry Miejskiej, przedstawicieli Parlamentu RP, władz lokalnych samorządów, służb mundurowych, radnych miejskich i powiatowych, przedstawicieli zakładów pracy, instytucji, szkół, związków zawodowych, organizacji społecznych, zaproszonych gości i mieszkańców miasta na placu przed kościołem św. Anny w Kolnie. Zgromadzeni przy wciągniętej na maszt Fladze Państwowej odśpiewali Hymn Narodowy. Następnie modlono się podczas mszy świętej za Ojczyznę odprawionej przez wikariusza ks. Artura Akimowicza.
Po nabożeństwie złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą smoleńską i pomnikiem Sybiraków.
Główne uroczystości – po przemarszu kolneńskimi ulicami w asyście pocztów sztandarowych, Orkiestry Miejskiej i mażoretek, ułanów ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii, członków Związku Oficerów Rezerwy RP im. Józefa Piłsudskiego, przedstawicieli z Komendy Powiatowej Policji w Kolnie, strażaków z PSP i OSP, harcerzy z Hufca ZHP w Kolnie, z udziałem miejskich jednostek organizacyjnych, szkół – odbyły się w miejskim parku przy Pomniku Niepodległości. W okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Kolna Andrzej Duda nawiązywał do przełomowych wydarzeń dla polskiego narodu.
- Dzień 11 listopada 1918 roku był najważniejszym momentem dla całej Europy, ale przede wszystkim dla Polski, która przez 123 lata pozbawiona suwerenności i wolności, pozostawała w ucisku trzech zaborców. Był to symboliczny koniec niewoli. Wieloletnie zabiegi, wyrzeczenia, okupione krwią setek tysięcy Polaków nie poszły na marne. Powstała II Rzeczpospolita. W końcu w pełni niezależna i mogąca sama o sobie decydować. Dziś, jak co roku, spotykamy się, by oddać hołd bohaterom tamtych doniosłych wydarzeń. Burmistrz podkreślał też znaczenie postaw patriotycznych okazywanych w dzisiejszych czasach.
- Żyjąc współcześnie w czasach pokoju, w wolnej i demokratycznej Ojczyźnie nie zapominajmy również o takim zwyczajnym patriotyzmie dnia codziennego. O wielkości całego Państwa, stanowią bowiem jego obywatele. Inwestując w siebie, odkrywając swoje talenty, kształtując swój charakter, zakładając rodzinę, wychowując dzieci, działając w różnych organizacjach i angażując się w życie społeczne wspieramy naszą Ojczyznę. Jeśli dodamy do tego sumienną pracę i przedsiębiorczość, wypełnianie naszych obywatelskich obowiązków, to otrzymamy definicję prawdziwego patriotyzmu, na miarę współczesnego świata.
- Manifestujmy swój patriotyzm, nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski, uczmy nasze dzieci miłości do swojej Ojczyzny. Okazujmy radość z odzyskanej wolności – apelował do zgromadzonych Andrzej Duda dziękując jednocześnie za udział w miejskich obchodach narodowego święta.
Okolicznościowe przemówienia wygłosili też: Poseł na Sejm RP Lech Antoni Kołakowski i Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek. Przeczytano również listy od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela (list odczytał prezes KRUS Adam Wojciech Sekściński) i od Posła RP Jarosława Zielińskiego. Z okazji Narodowego Święta. Miejska Orkiestra Dęta oraz zespoły działające przy KOKiS wykonali wiązankę pieśni żołnierskich i patriotycznych. Pod Pomnikiem Niepodległości apel poległych poprowadzili harcerze z Komendy Hufca ZHP w Kolnie. Następnie pod monumentem złożono wieńce, wiązanki i zapalono znicze – jako pierwszy wieniec złożył Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda, po nim kolejno: Poseł RP Lech Antoni Kołakowski, prezes KRUS Adam Wojciech Sekściński, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek, zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Beata Orzołek, a w imieniu posła na Sejm RP Kazimierza Gwiazdowskiego wiązankę złożył Hubert Charubin.
Zgodnie z wieloletnią tradycją wiązanki, kwiaty i znicze uczciły też pamięć o poległych w obronie Ojczyzny pod tablicami, krzyżami i pomnikami związanymi z pamięcią narodową (pod tablicą Wincentego Witosa, pod Dębem Wolności i pomnikiem Solidarności). Uroczystości zakończyła modlitwa pod przewodnictwem Dziekana Kolneńskiego ks. Stanisława Uradzińskiego i złożenie wiązanek, kwiatów i zapalenie zniczy przez poszczególne delegacje pod pomnikiem pomordowanych pod Lemanem w 1920 roku i na Grobie Nieznanego Żołnierza na starym cmentarzu. Na zakończenie w zadumie wysłuchano też „Roty” w wykonaniu Orkiestry Miejskiej pod batutą Pawła Podeszwika.
W nawiązaniu do żołnierskich zwyczajów uczestnicy listopadowego święta mogli degustować grochówkę prosto z kotła, która serwowana była na placu przy Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu po zakończeniu uroczystości.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka