Ponad wiek agresorzy próbowali narzucić swoją kulturę, język, obyczaje i religię. Jednak zbrodnia, dokonana na Polsce przerwała tylko byt polityczny kraju, ale nie zniszczyła życia narodu. Determinacja wielu pokoleń, dążących do niepodległości różnymi drogami, zwyciężyła. Odrodzona Polska powróciła na mapy świata.
Pomimo niesprzyjającej pogody, padającego przez cały dzień deszczu, mieszkańcy Kolna po raz kolejny zdali sprawdzian z lekcji patriotyzmu, licznie uczestnicząc w miejsko-powiatowych obchodach związanych z narodowym świętem. Uroczystości 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zainaugurowała w niedzielę, 11 listopada msza święta za Ojczyznę w kościele pw. św. Anny odprawiona o godzinie 11:00 przez Dziekana Kolneńskiego ks. Tomasza Grabowskiego.
Po nabożeństwie, uczestnicy obchodów - w asyście pocztów sztandarowych, żołnierzy Wojska Polskiego z jednostki wojskowej w Kolnie, Miejskiej Orkiestry Dętej i mażoretek, ułanów ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii, członków Związku Oficerów Rezerwy RP im. Józefa Piłsudskiego - przemaszerowali do miejskiego parku. W miejsko-powiatowych uroczystościach wzięli udział, m.in.: proboszczowie kolneńskich parafii, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek, przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele z Komendy Powiatowej Policji w Kolnie, strażacy z PSP i OSP, harcerze z Komendy Hufca ZHP w Kolnie, delegacje z miejskich i powiatowych jednostek organizacyjnych, szkół oraz zaproszeni goście i mieszkańcy. Główne uroczystości odbyły się przy Pomniku Niepodległości. Rozpoczęto je wciągnięciem Flagi Państwowej na maszt oraz odegraniem i odśpiewaniem Hymnu Państwowego.
Ten dzień jest nie tylko okazją do świętowania, ale również do refleksji nad naszą historią, patriotyzmem i wartościami, które są fundamentem polskiego narodu. W okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Kolna Andrzej Duda nawiązywał do znaczących wydarzeń kształtujących przyszłe losy naszego kraju. - Obchodzone dzisiaj Narodowe Święto Niepodległości jest upamiętnieniem zdarzeń, które miały miejsce w listopadzie 1918 roku. Zapisały się one na zawsze na kartach historii Polski, Europy i całego świata. W czasie przełomowych wydarzeń 1918 roku, w ostatniej fazie I wojny światowej, Ojcowie naszej niepodległości: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński wspólnie wykorzystali sprzyjające warunki polityczne i doprowadzili do narodzenia się II Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski wziął na swe barki trud odbudowywania państwowości polskiej, posiadał potrzebny ku temu autorytet, siłę woli i mocną wiarę we własne, wielkie przeznaczenie. Marszałek podkreślał: „Polska będzie wielka albo nie będzie jej wcale”.
Burmistrz w przemówieniu z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odniósł się też do aktualnej sytuacji, wojny na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.
- Żyjemy w czasach, które są niespokojne i trudne, pełne wyzwań i zagrożeń. Dziś, tuż za naszą wschodnią granicą, w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie toczy się prawdziwa, krwawa wojna, na której dokonuje się ludobójstwo i są ogromne zniszczenia. Dlatego, tak ważne jest, bezpieczeństwo kraju, a to wymaga silnej armii, która jest gwarancją nietykalności naszych granic. W dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości, wyrażamy wdzięczność i szacunek wobec wszystkich tych dzielnych bohaterów, dzięki którym dzisiaj możemy żyć w wolnym kraju i cieszyć się niepodległością – podkreślał włodarz Kolna. - Naszą rolą jest nie tylko kultywowanie pamięci z okazji świąt, ale przede wszystkim odpowiedzialne kształtowanie teraźniejszości i budowanie przyszłości dla naszych dzieci i wnuków. Obecnie, to na nas spoczywa obowiązek dbania o Ojczyznę, także o jej granicę, narażoną na ataki ze strony Rosji i Białorusi. Korzystając z okazji zachęcam wszystkich Państwa do podjęcia codziennego trudu budowania wspólnoty samorządowej, do społecznej aktywności, do uczestnictwa w życiu publicznym. Szanując nawzajem swoje poglądy, przekonania i wartości jesteśmy w stanie zbudować silną wspólnotę na miarę współczesnych potrzeb.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił również: radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek i Starosta Kolnenski. Tadeusz Klama wyraził wiarę w skuteczną obronę wolności przez Polaków wobec pojawiających się zagrożeń.
„Dlatego musimy być gotowi zawsze tu i teraz. My, jako dorośli musimy przypominać młodym, uczyć dzieci, że wolność nie jest dana na stałe. Musimy wspierać wszystkich, którzy walczą na co dzień w walce o wolność swoją i naszą. Jesteśmy Europejczykami, ale przede wszystkim jesteśmy Polakami, narodem dumnym i walecznym. I wtedy kiedy trzeba, kiedy jest zagrożenie dla naszych bliskich, naszych rodzin czy ojczyzny, stajemy się jednością i idziemy, i walczymy niejednokrotnie tracąc swój największy dar - życie." – zaznaczał starosta.
Jacek Piorunek podziękował organizatorom, w imieniu Sejmiku Województwa Podlaskiego, za zaproszenie i za organizację tak wspaniałych obchodów.
- Myślę, że o ile my jesteśmy dumni z twórców naszej niepodległości to dzisiaj, kiedy oni patrzą z góry na nas - na Kolno, na społeczeństwo Kolna, jak obchodzi te uroczystości, to również dumni są z Was - podsumował swoje wystąpienie Jacek Piorunek.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości wokaliści i zespoły działające przy Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu zaprezentowali zgromadzonym wzruszający koncert pieśni patriotycznych. Wybrzmiał też apel poległych poprowadzony przez harcerzy z Komendy Hufca ZHP w Kolnie.
Następnie pod Pomnikiem Niepodległości złożono wieńce, wiązanki i zapalono znicze – jako pierwszy wieniec złożył Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda z przewodniczącym Rady Miasta Kolno Mariuszem Rakowskim, po nich kolejno: Starosta Kolneński Tadeusz Klama wraz z Lechem Owczarczykiem – członkiem Zarządu Powiatu Kolneńskiego, Moniką Stachelską – radną powiatu kolneńskiego oraz dyrektorem PZD Grzegorzem Kulągowskim, delegacja z jednostki wojskowej w Kolnie: podpułkownik Daniel Pawlak z 14. Batalionu Ułanów Jazłowieckich 12. Brygady Zmechanizowanej i major Michał Stankiewicz, dowódca Batalionu Zmotoryzowanego w Kolnie oraz radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek.
Ze względu na niesprzyjającą aurę niedzielne uroczystości odbyły się w ograniczonej formie. Nie było w tym roku wspólnego przemarszu ulicami miasta pod pomniki i tablice pamięci narodowej, a kolneńskie obchody zakończono w miejskim parku. Pod tablicą Wincentego Witosa, Dębem Wolności, pomnikiem Solidarności, pomnikiem pomordowanych pod Lemanem w 1920 roku i na Grobie Nieznanego Żołnierza na starym cmentarzu poszczególne delegacje, pamięć poległych w obronie Ojczyzny, uczciły indywidualnie. Zgodnie z wieloletnią kolneńską tradycją złożono tam wiązanki, kwiaty i znicze. W wymienione miejsca z ramienia miasta Kolno udali się: burmistrz Andrzej Duda, przewodniczący Rady Miasto Kolno Mariusz Rakowski i sekretarz miasta Mirosław Bajorek.
W nawiązaniu do wojskowych zwyczajów uczestnicy listopadowego święta mogli degustować żołnierską grochówkę, która serwowana była na placu przy Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu po zakończeniu uroczystości.
Organizatorami tegorocznych miejsko-powiatowych obchodów 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę był Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda oraz Starosta Kolneński Tadeusz Klama.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka/UM Kolno