Na wstępie obrad Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda wręczył stypendia uczniom kolneńskich szkół, którzy promują nasze miasto w regionie. Nagrody są przyznawane przez burmistrza za osiągnięcia w dziedzinie kultury, nauki, a także w sporcie.
Stypendia otrzymali:
Anna Chmielewska, uczennica kl. 5. SP1(osiągnięcia w dziedzinie kultury).
Gabriela Mroczkowska, uczennica kl. 7. SP1 (osiągnięcia w dziedzinie sportu).
Aleks Prusinowski, uczeń kl. 7. SP2 (osiągnięcia w dziedzinie sportu).
Adrian Szwarc, uczeń kl. 7. SP2 (osiągnięcia w dziedzinie sportu).
Po wręczeniu nagród, burmistrz pogratulował rodzicom i wyróżnionym, życząc dalszych sukcesów. - To nie tylko dla was radość, ale i dla samorządu miasta. Jest to promocja miasta, promocja obiektów, promocja szkół i promocja waszych dzieci – przekonywał burmistrz.
Gratuluję!
Na zakończenie zrobiono pamiątkowe zdjęcie.
Następnie przyjęto protokół z poprzedniego spotkania i wysłuchano sprawozdania burmistrza z prac między sesjami.
W dniu obrad przyjęto uchwały:
- w sprawie zmian w budżecie miasta Kolno na 2023 rok,
- w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność miasta Kolno,
- w sprawie wyrażenia zgody na oddanie nieruchomości w bezpłatne użytkowanie na czas nieoznaczony,
- w sprawie przyjęcia kierunków działania Burmistrza Miasta Kolno w 2024 roku,
- w sprawie zasięgnięcia od komendanta wojewódzkiego Policji informacji o kandydacie na ławnika,
- w sprawie trybu i sposobu powoływania oraz odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Mieście Kolno.
Podczas sesji przyjęto informację o stanie realizacji zadań oświatowych miasta Kolno w roku szkolnym 2022/2023 oraz informację nt. wyników egzaminu ósmoklasisty.
W roku szkolnym 2022/2023 ósmoklasiści przystąpili do egzaminu w dniach od 23 do 25 maja 2023 r. z trzech przedmiotów obowiązkowych tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzamin ósmoklasisty jest sprawdzianem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Zadania we wszystkich arkuszach potwierdzały, w jakim stopniu ósmoklasiści opanowali wymagania ogólne i szczegółowe − z zakresu sprawdzanych przedmiotów egzaminacyjnych. Średni wynik Szkoły Podstawowej nr 1 z egzaminu z języka polskiego to 57%. Plasuje to placówkę w 3 przedziale skali staninowej i jest to wynik niski w skali województwa. Natomiast Szkoła Podstawowa nr 2 z osiągniętym średnim wynikiem 70 % zajmuje wyżej średni 6 stanin. Z matematyki średni wynik SP1 (50%) plasuje się w 5 średnim staninie, natomiast SP2 z wynikiem 60 % zajmuje 6 wyżej średni poziom w skali województwa. Z języka angielskiego średni wynik SP1 (60%) plasuje się w 5 średnim staninie, natomiast SP2 z ilością 74 % plasuje się w 7 przedziale skali staninowej, jest to wynik wysoki w skali województwa.
Podczas sesji przyjęto też sprawozdanie z działalności Straży Miejskiej w Kolnie za II kwartał 2023 r.
W sesji oprócz radnych miejskich i Burmistrza Miasta Kolno uczestniczyło kierownictwo Urzędu Miasta, dyrektorzy i prezesi jednostek podległych miastu oraz przedstawiciele lokalnych mediów.
Opracowanie i zdjęcia: Andrzej Konopka / UM Kolno