Dożynki Parafialne w Kolnie 2023

zdjęcia artykułu 43
2023-09-11 11:50 | Opublikował: Tomasz Sobieski
Dożynki to uroczystość o wieloletniej tradycji - symbol szacunku dla ciężkiej pracy rolnika i wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Coroczne święto to również czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud.

8 września - w Święto Narodzenia NMP zwane Dniem Matki Bożej Siewnej - w Kościele św. Anny w Kolnie odbyły się Dożynki Parafialne. Zaproszenie do udziału we mszy świętej dziękczynnej skierowane było do rolników i gospodarzy, ale też działkowiczów. W nabożeństwie uczestniczyli m.in. przedstawiciele samorządów lokalnych i wojewódzkich: Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda, Starosta i Wicestarosta Kolneński - Tadeusz Klama i Karol Pieloszczyk, Wójt Gminy Kolno Józef Wiśniewski oraz Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Adam Wojciech Sekściński.

Uroczystą mszę świętą o godz. 11:00 odprawił Dziekan Kolneński ks. proboszcz Tomasz Grabowski. Kapłan podziękował wszystkim, którzy czynnie włączyli się w tworzenie dożynkowej wspólnoty. - Dożynki parafialne to moment, kiedy w sposób szczególny pochylamy się nad wymiarem ludzkiej pracy. Ziemia uczy szacunku do Boga jak i człowieka - zaznaczał w homilii dziekan.

Podczas mszy świętej dożynkowej poświęcono tegoroczne plony i złożone dary u stóp ołtarza oraz przyniesiony przez rolników wieniec dożynkowy. Burmistrz Andrzej Duda w imieniu władz samorządowych podziękował rolnikom i rodzinom za ich całoroczną pracę.

- Dzisiaj jest święto polskiej wsi, w którym dziękujemy Bogu za plony, ale dzisiaj jest również dzień, w którym w imieniu własnym, radnego wojewódzkiego, w imieniu Starosty Kolneńskiego w imieniu Wójta Gminy Kolno chciałbym przekazać życzenia i podziękowania za Wasz ogromny trud. Za Waszą ciężką pracę, dzięki której możemy codziennie wziąć kromkę chleba do ust – podkreślał burmistrz. - Chciałbym również podziękować, za to co pielęgnuje polska wieś i polscy rolnicy, za tradycję. Dzisiejszy patriotyzm, to codzienne poszanowanie wieloletniej tradycji, co jest rzeczą najważniejszą w narodzie. Bo naród bez tradycji i bez wiary w konsekwencji i efekcie znika w długoletniej perspektywie z mapy. Dlatego dziękuję Wam i proszę Was o to, abyście te tradycje przekazywali swoim synom, wnukom, a niech oni przekazują te tradycje następnym pokoleniom polskiej wsi. To jest naprawdę jedno z najważniejszych przesłań w narodzie. Kochani, dziękuję Wam serdecznie. Za ten system wartości, którym kierujecie się w życiu. Dziękuję i życzę wam zdrowia, radości na każdy dzień, zadowolenia i samych satysfakcji.

Samorządowcy na zakończenie mszy świętej podzielili się chlebem ze zgromadzonymi w świątyni na Parafialnych Dożynkach.

Z ramienia parafii w tym roku organizacją zajmowała się społeczność miejscowości Gromadzyn-Wykno. Dożynki parafialne w tym roku zostały wzbogacone uczestnictwem i promocją Podlaskiego Funduszu Rozwoju.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka / UM Kolno

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl